Vážená pani prezidentka Zuzana Čaputová,

 

som veľmi šťastná, že sa včera naša krajina obliekla do belasej. Jasnej svetlomodrej farby, ktorá prežiarila ulice nášho hlavného mesta. Všetci sme s nádejou a radosťou sledovali, ako kráčate po svojej víťaznej ceste smerom do paláca. Mnohí o vás počas predvolebného obdobia hovorili ako o neznámej dievčine. Vy ste im svojou tichou silou dávali odpovede na všetky otázky. Aj na tie podpásové. S veľkou pokorou ste prijímali všetky výzvy. A kráčali po ceste, ktorá vám bola predurčená. V jednom rozhovore ste povedali, že pokora, súcit a láska sú tie veci, ktoré vám vždy pomohli brať svojich protivníkov ako seberovných ľudí. Vždy aj v tých najhorších zákerných okamihoch zo strany protikandidátov ste videli v každom v prvom rade človeka. Boli ste pokojná, sústredená a profesionálna. A pritom ste zostali veľmi ženská.

Pre nás, slovenské ženy, nastal včera významný okamih. Nastal pre všetkých Slovákov, ale pre nás ženy špeciálne. Prvýkrát v histórii celého Československa sa stala hlavou nášho štátu žena. V celej krajine sa akosi mení energia, ľudia Vás vnímajú aj ako ženu, matku, ale aj ako silnú osobnosť, krásnu navonok aj vo vnútri. Dlho sa hovorilo, že nie sme na Slovensku na ženu prezidentku pripravení. No my sme ukázali, že opak je pravdou. Ste na pohľad pokojná, stabilná, ale predstavujete aj hĺbku a oporu v náročných časoch pre našu krajinu. Dávate nám ženám veľkú nádej na lepší život. Ste pre nás príkladom, že je potrebné postaviť sa za svoje názory. Mladým ženám ukazujete, aké je dôležité byť vzdelané a argumentačne vybavené, ak chcú niečo dokázať. Dodávate nám sebavedomie a ukazujete nám, aké je dôležité vidieť a poznať svoju hodnotu. Od včera je v našej krajine vlastne matriarchát. Vládne nám žena. Vo vašom prejave ste povedali, že ste neprišli vládnuť, ale slúžiť. Beriete svoje poslanie ako verejnú službu. Váš prejav bol odlišný od prejavov Vašich predchodcov a musím priznať, že mi bol bližší. Cítiť z neho vás. A cítiť z neho hrdosť.

 

 

Vážená pani prezidentka Zuzana Čaputová,

chcem vám poďakovať za to, že ste to dali! Že ste prvou političkou, s ktorou by sa mnohé z nás najradšej chceli kamarátiť a oslovovať ju Zuzana. Že ste nám po hroznej udalosti – smrti Jána a Martiny - vrátili úsmevy na tváre. Že Slovensko už nie je potiahnuté čiernou farbou, lebo vy ste ho prežiarili svojou energiou a nádejou pre lepšiu, slušnejšiu a pravdivejšiu spoločnosť. Včera sme si celý deň posielali s kamarátkami správy, ktoré boli plné viet o tom, aká ste ľudská, aké máte šaty, aký je váš prejav. Tie správy boli plné dojatia, vzrušenia a radosti. Pri skladaní vášho sľubu mali mnohé z nás slzy v očiach. Vtedy som pochopila, čo všetko pre nás robíte už v prvých okamihoch vášho prezidentského obdobia.

Vivat, pani prezidentka, vitajte, Zuzana! Cítim, že s Vami na čele je Slovensko už dnes slušnejšou krajinou.