Zuzana Čaputová mala počas inauguračného sľubu oblečené šaty z bledomodrého krepu v trojštvrťovej dĺžke do polovice lýtok, ktorý zdobila stuha. Tá sa vinula po lodičkovom výstrihu až smerom k rukávu. Šaty navrhol prezidentke dizajnér Boris Hanečka.

 

Prezidentka Zuzana Čaputová.  Foto - TASR

 

Hanečka: Šaty Zuzany Čaputovej majú príbeh

„Zvolili sme svetlomodrú, až baby blue. Ale je to veľmi zaujímavý odtieň, v danom materiáli vyznie. Modrá je farba, ktorá jej naozaj pristane, ale má aj tú symbolickú hodnotu. Odev má príbeh. Stuha, ktorá ide po lodičkovom výstrihu a vlieva sa do rukáva, symbolizuje Dunaj. Rozhodli sme sa tak, pretože Dunaj je rieka, je to voda, ktorá je symbolom intuície. Prináša veci nové, ale aj odnáša staré. Vložili sme teda do šiat aj túto šifru, ale je to veľmi podprahové,“ povedal pre denník Pravda slovenský dizajnér Boris Hanečka.

 

 

 

Prezidentka Zuzana Čaputová.  Foto - TASR

 

Róbu prvej prezidentky ako aj šaty odchádzajúcej prvej dámy Martiny Kiskovej navrhli slovenskí dizajnéri. Martina Kisková spolupracovala so Slovak Fashion Council (SFC) už od zvolenia jej manžela za prezidenta.

Martina Kisková, ako odchádzajúca prvá dáma, mala na inaugurácii Zuzany Čaputovej oblečený model na mieru od návrhárky Jany Kuzmovej vo farbe ružového kremeňa (ruženín) a s doplnkami od slovenských dizajnérov. Tak ako pri nástupe do funkcie svojho manžela, tak aj v jeho posledný deň na úrade, odprezentovala to najlepšie z lokálnej dizajnérskej tvorby. Otvorila tak výkladnú skriňu našich talentov svetu s opodstatnenou hrdosťou a sebavedomím.

 

Martina Kisková s manželom a bývalým prezidentom Andrejom Kiskom.   Foto - TASR

 

Šaty Zuzany Čaputovej 

“V SFC s radosťou a plným nasadením pokračujeme v rozvíjaní myšlienky prezentácie slovenskej autorskej módy na najvýznamnejších štátnych podujatiach. Sme veľmi radi, že myšlienku podpory práce šikovných ľudí zo Slovenska si pani Čaputová osvojila už počas predvolebnej kampane”, vysvetľuje Dana Kleinert, riaditeľka Slovak Fashion Council.

Dizajnérka a riaditeľka Slovak Fashion Council Dana Kleinert. Kleinert prezidentskej kandidátke navrhla šaty, v ktorých sme ju videli počas volebnej noci ďakovať za víťazstvo v prvom kole súboja o novú hlavu štátu. Navrhla jej aj šaty, v ktorých vo voľbách zvíťazila.