Veľký Choč je najvyšší vrchol Chočský vrchov. Patrí medzi najkrajšie slovenské vrchy a zo svojho vrcholu ponúka nádherný panoramatický výhľad na Západné a Nízke Tatry, Malú a Veľkú Fatru a Liptovskú Maru.

Tip na jednodňový výlet: Veľký Choč je skvelý zážitok

Výstup na Veľký Choč, ktorý meria 1608 metrov patrí medzi najzaujímavejšie, ale náročnejšie trasy v regióne. Územie patrí do prírodnej rezervácie Choč, kde sa vyskytujú vzácne rastliny a živočíchy. Jedinečná je fialka chočská či žltkastý všivec Oederov. Veľký Choč bol aj inšpiráciou pre mnohých maliarov a básnikov, napríklad pre P. O. Hviezdoslava, 

Najvyužívanejšia trasa, rovnaká pre výstup aj zostup, vedie z obce Valaská Dubová. Zaparkovať môžete pred obecným úradom, alebo na vyhradenom parkovisku pre návštevníkov.

Začiatok túry vedie po príjemnej lesnej ceste. Foto - redakcia

Túra po modrej značke z Valaskej Dubovej

Z obce sa vydáte po modrej značke. Od začiatku sa pripravte na stúpanie, zdolať musíte 962 výškových metrov. Asfaltka sa pomaly zmení na príjemnú cestu lesom. Postupne sa trasa stáva strmšou a terén môže byť časom blatistý aj skalnatý.

Počas jarného výstupu už po hodine trasy narazíte na sneh a mačky na nohách sú nevyhnutnosťou. Strmo stúpate popod Soliská na Poľanu, čo trvá približne 2 hodiny.

Mierne stúpanie sa za chvíľu zmení na strmšie. Foto - redakcia

Dostanete sa na krásne horské lúky, kde sa nachádza smerovník Stredná Poľana. Opustíte modrú značku, ktorá vás viedla z obce a napojíte sa na zelenú - smer Veľký Choč. Na vrchol sa viete dostať aj tzv. zimnou trasou po chodníku s tyčovým značením, ktorý sa napojí na červeno značený turistický chodník.

Zo Strednej Poľany na vrchol potrvá výstup ešte asi jednu hodinu. Z lúk sa dostanete do pásma kosodreviny. Je to náročnejšia časť, na ktorej je jedno exponované miesto zaistené oceľovými reťazami a občas je potrebné sa pridržiavať terénu aj rukami.

Počas skorej jari panujú na Veľkom Choči ešte zimné podmienky. Mačky na nohách a turistické paličky sú dôležitou výbavou. Foto - redakcia

Výstup na vrchol ponúka nádherný výhľad, na ktorý sa nedá zabudnúť. Ak máte šťastie na dobrú viditeľnosť, z kruhového panoramatického rozhľadu uvidíte všetky okolité vyššie pohoria - na východe Západné Tatry s Roháčmi, na juhovýchode Nízke Tatry a Liptovskú Maru, na juhozápade Veľkú Fatru a na západe Malú Fatru. Na severe vidieť Babiu horu a Pilsko. Zorientovať sa vám pomôže aj rozhľadová družica s všetkými viditeľnými vrcholmi.

Veľký Choč. Pri jeho zdolávaní vyšliapete takmer 1000 výškových metrov. Foto - redakcia

Po občerstvení a pokochaní sa krásnym výhľadom začnete rovnakou trasou zostupovať aj dolu. Potrvá to približne dve hodiny. Po príchode do obce Valaská Dubová sa nezabudnite občerstviť v slávnej krčme, kde chytili Jánošíka.

Túra na Veľký Choč aj v zime: Zodpovedne sa zbalte 

Počas výstupu prejdete 17 km a potrvá to približne 5-6 hodín, podľa tempa chôdze. Výstup patrí medzi stredne náročné trasy, nie je vhodný pre malé deti a absolvovať ho môžete aj v zime. Lepšie je vybrať sa na tento výlet vo väčšej skupine.

Myslite na to, že po ceste nie je žiadna chata ani možnosť občerstviť sa, a preto si treba vziať dostatočnú zásobu vody a občerstvenia. Veľmi sa vám zídu turistické paličky, ktoré oceníte najmä pri zostupe. V zime a na jar sú nevyhnutné mačky na nohách. Samozrejmosťou sú pevné turistické topánky. Pred túrou starostlivo sledujte predpoveď počasia a pršiplášť si zbaľte za každých okolností.

Výhľad z Veľkého Choču - v pozadí Liptopvská Mara a Nízke Tatry. Foto - redakcia

Na vrchol Veľký Choč sa môžete dostať aj z ďalších turistických východísk ako Vyšný Kubín, Likavka či Lúčky, ale sú časovo náročnejšie a prevýšenie je vyššie ako 1 000 metrov.