Nová správa na Whatsappe, esemska, chat na facebooku, rýchly prehľad  sociálnych sietí, pracovný email. Denne je to 88-krát, čo podľa nemeckej štúdie využívame naše mobilné zariadenia. Novým trendom na rok 2018 je tak digitálny detox alebo luxus byť vedome na niekoľko hodín denne bez mobilu.

„Na niektorých používateľov je to už príliš byť neustále online. Razantné tempo digitalizácie je pre nich vyčerpávajúce,“ hovorí pre ORF Daniela Zimmer z ochranu konzumentov viedenskej komory pracujúcich (Arbeiterkammer).

 

Ilustračné foto - pexels.com

 

Detoxikačné pobyty a hotely

Na túto tému už existujú knihy s radami tipu pravý život či menej stresu. Robia sa kurzy a koučingy, existujú aplikácie, dokonca sa novému trendu prispôsobujú aj hotely a dovolenkové rezorty. V ponuke sú detoxikačné tábory v kláštoroch, chatách v lese alebo vo wellness hoteloch bez pripojenia.

Florian Kaps tento koncept vyvíjal dva roky, kým na Praterstrasse vo Viedni otvoril 25hours Hotel. Hosťom ponúka dve izby, kde sú mobil a tablet tabu. Na izbe môžete počúvať platne, správy píšete na písacom na stroji a na videu si môžu pustiť VHS kazety. Návrat do minulosti však vôbec nie je lacný, noc v hoteli stojí 240 eur,

Digitálny detox neznamená vzdať sa digitálneho sveta úplne. Je to skôr výzva pre každého jednotlivca nájsť správny pomer. "Je to o tom, naučiť sa žiť s technológiou spôsobom, ktorý je zdravý. Ľudia sú vždy ohromení tým, ako inak sa cítia, keď nie sú na svojich telefónoch, a to ich motivuje, aby v tom pokračovali pokračovať,“ hovorí podľa Guardian Tanya Goodin, zakladateľka portálu o digitálnom detoxe Time to Log off a autorka knihy Off.

 

 

Sedemdňová kúra

Aký veľký problém je pre vás mobil, môžete zistiť aj s aplikáciou Moment, ktorá meria, koľko času strávite nad obrazovkou mobilu či tabletu. Meria aj to, koľkokrát zdvihnete telefón. Ak cítite, že sa potrebujete odstrihnúť, odborníci odporúčajú začať so sedemdňovým detoxom. Už po siedmich dňoch obmedzeného prístupu sa podľa nich zlepšuje spánok, produktivita práce a celková nálada.

„Vzdať sa na týždeň smartfónu znamená získať o sebe nové poznatky. Je dôležité odpovedať si na otázku, koho používanie mobilu ruší – mňa, môjho partnera alebo zamestnávateľa. Keď to zistíme, vieme si nastaviť nové pravidlá a rituály,“ dodáva psychoterapeutka zo súkromnej univerzity Sigmunda Freuda vo Viedni.