BRATISLAVA. Dnes doobeda pokračujú pedagógovia v stupňovanom štrajku. Svoju prácu prerušia na štyri hodiny. Chystajú sa aj do ulíc – o pol deviatej sa začne takzvaný Bazálny pochod. Štrajkujúci a ich podporovatelia sa stretli pred Domom odborov na Trnavskom mýte a pochodujú k ministerstvu financií.

 

 

Termíny štrajkových dní v mesiaci október:
piatok - 7.10. - 4hod
štvrtok - 13.10. - 4hod
streda - 19.10. - 4hod
utorok - 25.10. - 4hod

Zdroj: ISU

 

Pokoj, hlavne pokoj

Bazálny pochod je odpoveďou na odporúčanie k „bazálnemu pokoju z pohľadu, kto čo má a kto čo nemá “, ktoré učiteľky a učitelia dostali od ministra financií Petra Kažimíra.

„Chcem odkázať všetkým na Slovensku, že učitelia a pedagógovia už majú valorizované platy o šesť percent na budúci rok. Všetci ostatní nemajú garantovanú valorizáciu a sú v patričnej nevýhode. Teraz sú na rade všetci ostatní mimo školstva,“ povedal prvú októbrovú sobotu v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.

Prvé rokovania školských odborárov o platoch však veľmi optimistické nevyzerajú. Kompetentní síce plánujú zvyšovať platy zamestnancov v štátnej a verejnej správe o tri percentá, no to by sa netýkalo učiteľov.

 

 

Odbory sa môžno pripoja v novom roku

Nespokojný s priebehom kolektívneho vyjednávania s ministrom školstva je aj šéf školských odborov Pavol Ondek. „Mne sa zdá akoby sa momentálne zastavil na ministerstve školstva čas. Nedozvedeli sme sa nič nové, akurát to, čo bolo dnes prerokované vo vláde, to znamená navýšenie štátneho rozpočtu aj pre školstvo,“ povedal po včerajšom rokovaní.

Pedagógovia nemajú podľa neho zvýšenie platu v budúcom roku isté. „Kontúry štrajku sa nám približujú,“ povedal. Stupňovaný štrajk pod hlavičkou Iniciatívy slovenských učiteľov však školské odbory pod jeho vedením nepodporili.

Rezort školstva bude mať budúci rok v rozpočte približne 1,43 miliardy eur, čo je oproti tomuto nárast približne o 207 miliónov eur (16,9 percenta).

 

 

Vyhlásením štrajku pedagógovia vládu a Národnú radu opätovne vyzývajú, aby neodkladne:

1. legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve o 140 eur v roku 2016 a o 90 eur od 1. januára 2017,

2. navýšila rozpočty MŠVVaŠ SR a MV SR celkovo o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl a zabezpečila tak rodičom a ich deťom rovnaké podmienky v prístupe k vzdelaniu,

3. prijala novelu zákona č. 317/2009, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov, obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity, a súčasne zaviazala ministra školstva, vedy, výskumu a športu vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a menovaný zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu a najlepšej praxe v zahraničí.

Zdroj: ISU

 

Prečítajte si aj Učiteľky o proteste: Pomôžu len aktivity zdola