Fotografia prvej ukrajinskej dámy Oleny Zelenskej na obálke pripravovaného vydania módneho časopisu Vogue vyvolala polemiku. Tento spôsob prezentácie podľa kritikov zľahčuje dôsledky rusko-ukrajinskej vojny.

"Byť na obálke Vogue je veľká pocta a sen mnohých úspešných a prominentných ľudí sveta. Jediné, čo im všetkým prajem, aby to nebolo kvôli vojne v ich krajinách. A teraz by som chcela, aby ste tu, na mojom mieste, videli každú Ukrajinku, ktorá bojuje, pomáha ako dobrovoľníčka, žije v utečeneckom tábore, svoju prácu robí za zvukov sirény, žije pod okupáciou. Má právo a zaslúži si byť na titulkách celého sveta. Každá z vás, ukrajinské ženy, ste teraz tvárou a titulkou našej krajiny," povedala k tomu Olena Zelenska na sociálnej sieti. 

Zelenská na titulke Vogue od Leibovitzovej

Vogue v októbrovom čísle zverejní článok s názvom "Portrét odvahy: Olena Zelenská, prvá dáma Ukrajiny". Autorkou fotografií je renomovaná americká fotografka Annie Leibovitzová. Na niektorých z nich Zelenská pózuje v Kyjeve s manželom, ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Článok sa zamýšľa nad emocionálnou daňou, ktorú si vojna vyberá od Ukrajincov, aj nad tým, ako sa Olena Zelenská usiluje prispôsobiť tomu, že sa ocitla "v centre tragédie", informovala vo štvrtok spravodajská stanica Euronews.

Kritici považujú obálku British Vogue za nevkusnú vzhľadom na charakter módneho časopisu v porovnaní s realitou života na Ukrajine  počas ruskej invázie alebo na úteku z konfliktom rozvrátenej krajiny.

"Prvá dáma je oblečená v módnych šatách, je ťažké spojiť si to so surovou správou, že prebieha vojna," uviedla Anjana Susarlová, profesorka z Michiganskej štátnej univerzity.

Kritika Romany Tabak

Fotografie kritizovala aj poslankyňa Romana Tabak. Odsúdila "strojené fotografie prezidenta Ukrajiny s jeho ženou na štýl filmových hviezd" ako nevhodné v čase vojnového konfliktu, ktorý označila za zbytočný.  

Poslankyňa Tabák sa v parlamente vo februári 2022 ospravedlnila za spoločnú fotku s ruským veľvyslancom Igorom Bratčikovom. Zverejnila ju deň pred ruskou inváziou na Ukrajinu.

V septembri 2020 zase na sociálne siete zavesila fotografiu, na ktorej s úsmevom pózovala pri berlínskom pamätníku obetiam holokaustu. Neskôr sa za ňu ospravedlnila. 

Zástancovia tvrdia, že úlohou prezidentského páru je zvyšovať povedomie svetovej verejnosti o vojne a udržiavať záujem médií o dianie na Ukrajine. To podľa nich znamená, že takýto spôsob "public relations" je dôležitý.

"Pre mňa je prezidentský pár symbolom neuveriteľnej odvahy a sily a na svete je len veľmi málo lídrov, ktorí by sa pri ochrane svojej krajiny zachovali tak ako oni. Na Slovensku takého nemáme ani jedného. Ľudia ako pani Tabak sú len smiešnou treťou odmocninou lídra ako je Zelenskyj a ak by boli schopní nejakej základnej sebakritiky, len by ticho závideli tú odvahu z kúta. Keďže ju nemá, exhibicionisticky nahlas kritizuje," reagovala pre Ženy v meste europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. 

Zelenská ako symbol 

Ukrajinská verejnosť spočiatku poznala iba Volodymyra Zelenského, úspešného herca a komika. Olena Zelenská, ktorá sa odjakživa vyhýbala pozornosti a radšej zostávala v úzadí. Teraz sa ako prvá dáma Ukrajiny v čase vojnového konfliktu stala jedným zo symbolom vytrvalosti a odvahy svojho národa.

Scenáristka, vizionárka a obhajkyňa ľudských práv komunikuje od vypuknutia konfliktu s občanmi Ukrajiny cez sociálne siete upozorňuje na detské obete a utrpenie ľudí, radí Ukrajincom a Ukrajinkám ako zvládnuť náročné mesiace v úkrytoch a s deťmi. Stala sa tvárou žien, ktoré bojujú za Ukrajinu.

Olena Zelenská sa od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu stále viac zapája aj do diplomatických a mediálnych záležitostí krajiny. V júli počas cesty do USA predniesla ako prvá zahraničná prvá dáma prejav v Kongrese a stretla sa s Joe a Jill Bidenovými, pripomenula španielska verzia BBC.

Olena Zelenská s Jill Bidenovou v máji 2022 na ukrajinskej škole po vypuknutí vojnového konfliktu.  Foto - TASR/AP 

"V čase vojny musíte využiť všetky prostriedky na šírenie informácií," napísal na sociálnej sieti Twitter jeden užívateľ, zatiaľ čo iný si myslí, že "udržiavanie Ukrajiny v správach je pre (Zelenského) protivojnové úsilie životne dôležité".

Aj Rusko aj Ukrajina vedú na svoju podporu rozsiahle mediálne kampane. Zelenskyj od začiatku vojny využíva silu sociálnych médií a na platformách ako Twitter alebo Instagram pravidelne zverejňuje "selfie" videá.

Niektorí na sociálnej sieti pripomenuli propagačné zábery Winstona a Clementine Churchillových počas druhej svetovej vojny, kde sa dobre oblečení usmievajú a pôsobia veľmi uvoľnene v čase vojny. Tieto zábery podľa odborníkov pomohli v tom čase udržať morálku bežných ľudí.

Zábery v časopise Vogue kritizujú ľudia viac ako samotnú ruskú inváziu na Ukrajinu, píše jeden z užívateľov na twittri.