Čo sú to antioxidanty?

Antioxidanty sú prírodné látky, ktoré bojujú s voľnými radikálmi. Tie prirodzene vznikajú v tele vplyvom starnutia alebo pri metabolických procesoch a ich množstvo sa môže navyšovať vplyvom znečisteného prostredia alebo zlou stravou. Molekuly voľných radikálov majú nepárny počet elektrónov, poškodzujú iné bunky a „kradnú“ im jeden elektrón. Tento oxidatívny stres môže spôsobiť rýchlejšie starnutie tkanív a orgánov. Antioxidanty však dokážu voľnému radikálu venovať chýbajúci elektrón a pomáhajú tak chrániť zdravé bunky.

Aby bol náš boj proti voľným radikálom čo najúčinnejší, mali by sme jesť čo najširšie spektrum antioxidantov, pretože sa vo svojich účinkoch vzájomne dopĺňajú. Držať by sme sa mali hlavne prirodzených antioxidantov a po chemicky upravených prípravkoch a vitamínoch siahať až ako po záložnom pláne. Súčasne ale platí pravidlo všetkého s mierou - veľké množstvo antioxidantov môže byť dokonca pre telo škodlivé.

Foto - www.matchatea.cz

Kde antioxidanty nájdeme?

Najbohatším zdrojom antioxidantov je čerstvé ovocie, zelenina, zelený čaj alebo korenie. Pretože medzi najsilnejšie antioxidanty patria hlavne vitamíny A, C a E, najviac ich nájdeme v čerstvom ovocí a zelenine, ale aj v kakaových bôboch, korení a v kvalitnom zelenom čaji.

Z ovocia sú na tom najlepšie napríklad čučoriedky, brusnice, ríbezle, maliny, černice a iné druhy lesného ovocia, čerešne, hrozno, slivky a pod. Uvádza sa aj rakytník či exotické ovocie ako arónia, acai, citrusové plody či kivi sú skvelým zdrojom antioxidantov.

Medzi zeleninu bohatú na antioxidanty patrí napríklad brokolica, špenát, paradajky, avokádo, paprika, kel, mrkva alebo červená repa, ale zabúdať by sme nemali ani na cibuľu alebo cesnak.

Foto - www.matchatea.cz

Veľké množstvo antioxidantov nájdeme aj v korení, ako je škorica, majorán, oregano, kurkuma, rozmarín, kôpor, mäta, šalvia, tymian alebo klinček. Medzi ďalšie potraviny bohaté na antioxidanty patria rastlinné oleje, najmä panenský olivový, celozrnné výrobky, strukoviny, huby, orechy alebo kakaové bôby (ideálne nepražené, ale antioxidanty obsahuje aj kvalitná horká čokoláda.

Zelený čaj matcha je silný prírodný antioxidant

Zelený čaj obsahuje veľké množstvo antioxidantov a chlorofylu. Obzvlášť zelený čaj matcha obsahuje vysoký podiel silných antioxidantov zvaných katechín. Proces výroby matcha vyžaduje zatienenie lístkov pred slnečným svetlom, čím sa v nich výrazne zvýši produkcia chlorofylu. Chlorofylu sa niekedy tiež hovorí životodarná krv rastlín. Výsledný obsah chlorofylu robí z čaju matcha silný antioxidačný prostriedok.

Prečo práve čaj Matcha Tea?

Matcha Tea je unikátny zelený čaj z Japonska. Čajovníkové polia sa v priebehu týždňov pred zberom zakryjú sieťami, aby k lístkom dopadalo len minimum slnečného svetla. Zbierajú sa len tie najmladšie lístky. Pri procese sušenia sa odstránia žilky, stopky či stonky, a v žulových mlynoch sa na jemný prášok melie len samotná dužina listov.

Foto - www.matchatea.cz 

Vďaka veľkému obsahu chlorofylu je čaj matcha plný antioxidantov a aminokyselín. Pretože sa nelúhuje, ale pije sa celý list nadrvený na jemný prášok, môžeme využiť maximum týchto antioxidantov. Obsahuje aj vitamíny A, C, E, stopové množstvo minerálov a až 30 % vlákniny. Matcha Tea povzbudzuje mozog, zlepšuje sústredenie a dodáva postupnú a silnú dávku energie. Tieto čaje z Japonska tiež pomáhajú udržať normálny krvný tlak a normálnu hladinu cukru v krvi.

Jedna šálka vydá za 10 šálok zeleného čaju. Na rozdiel od kávy je teda energia dodávaná stabilne a dlhšie, po dobu až 6 hodín. Pitie čaju matcha je tak pre ľudský organizmus šetrnejší a výsledný efekt v podobe energie, ktorú očakávame, je pre naše telo jednoznačne priaznivejšie.

 Príprava nápoja matcha je rýchla a jednoduchá

Stačí zaliať vodou, pár sekúnd pretrepať v šejkri alebo inej uzatvárateľnej fľaši a môže sa piť. Keď sa nápoj ešte dochutí čerstvou ovocnou šťavou alebo medom, máte vitamínovú bombu plnú prírodných antioxidantov. Jemne mletý čaj matcha môže mať tisíce podôb. Studený matcha v lete osvieži, horúci nápoj v zime zahreje. Matcha Tea umožňuje množstvo skvelých a chutných receptov.

Foto - www.matchatea.cz 

Na e-shope www.matchatea.sk nájdete mnoho zaujímavých akcií s nemalými zľavami na Matcha Tea čaje  a na dobroty s matcha. Vzhľadom k potrebe dopĺňať energiu by byla škoda ponuky nevyužiť.