Poľská prokuratúra od minulého týždňa vyšetruje smrť tehotnej ženy v nemocnici v Nowom Targu na poľsko-slovenských hraniciach. Dorota mala 33 rokov a čakala prvé dieťa. V 20. týždni tehotenstva jej však praskla plodová voda a tak šla okamžite do nemocnice.

Zdravotný stav ženy sa rýchlo zhoršoval. Zlyhávali jej orgány, až nakoniec utrpela septický šok. Práve ten bol podľa príbuzných príčinou smrti. V noci na 24. mája Dorota zomrela, napísal portál wyborcza.pl.

Rodina zo smrti Doroty viní lekárov

Príbuzní z tragédie vinia lekára. Podľa medializovaných informácií rodina lekárov podozrieva, že čakali, kým zomrie plod, až potom začali zachraňovať život Dorote. Riaditeľ nemocnice tvrdí, že Dorota mala komplikované tehotenstvo.

„Bola pod kontrolou. Podľa toho, čo viem od vedúceho oddelenia, sa pacientkin stav z istého dôvodu rýchlo zhoršil. Najskôr zomrel plod a následne sa urobili kroky na to, aby sme zachránili život pacientky. Bohužiaľ sa to nepodarilo. Je to obrovská tragédia,“ uviedol podľa médií riaditeľ Marek Wierzba s tým, že ďalšie informácie už nemocnica nebude s ohľadom na súkromie rodiny poskytovať.

 "Pre mňa je to šokujúce, pretože ide o priznanie, že 22. mája, deň po prijatí pani Doroty do nemocnice, sa asi nič nerobilo. Čakali na smrť plodu," komentovala situáciu Natalia Broniarczyk pre Rádio TOK FM Afternoon.

Prísny zákon v Poľsku a jeho obete

Presné okolnosti prípadu tak nie sú známe. V Poľsku však stále platí prísny protipotratový zákon, ktorý viedol k úmrtiu niekoľkých tehotných žien. Dorotin osud pripomína príbeh 30-ročnej Izabely, ktorá sa stala prvou obeťou tzv. protipotratových zákonov.

Kaderníčka Izabela vtedy podľahla sepse, pretože lekári v miestnej nemocnici, kde ju s bolesťami hospitalizovali, namiesto potratu čakali na odumretie plodu. To bolo v novembri 2021 a prípad vyvolal veľké protesty v celom Poľsku.

Vyčkávali, aby neporušili zákon. V Poľsku platí od roku 2020 jeden z najprísnejších potratových zákonov v Európskej únii. Ukončiť tehotenstvo dovoľuje len vo výnimočných prípadoch: ak je ohrozený život alebo zdravie matky, alebo ak žena otehotnela v dôsledku znásilnenia či incestu. Výklad zákona bol však spočiatku nejasný a lekárom za jeho prekročenie hrozí až tri roky väzenia.

Prípad vtedy vyvolal novú vlnu protivládnych protestov a poľské úrady potvrdili, že je legálne ukončiť tehotenstvo ženy, ktorej vlastný život je v ohrození. A vyzval lekára, aby sa nebáli „samozrejmých rozhodnutí“. Tak ako rodinu Izabely, aj pozostalých po Dorote teraz zastupuje právnička Jolanta Budzowska.