Za tri hodiny mala 20 telefonátov a niekoľko ďalších Ukrajincov i Slovákov jej napísalo emaily. Všetci hľadali ubytovanie na víkend.

Riaditeľka bratislavského hotela Lucia Arbetová ponúkla cez platformy na pomoc Ukrajine 5 hotelových izieb zdarma a uviedla k ponuke svoj telefón a email, aby vedela rýchlo reagovať. Takmer všetkých musela v piatok odmietnuť, pretože izby sa hneď zaplnili.

Hotel ubytoval 200 ukrajinských utečencov

“Je veľmi ťažké povedať nie ľuďom, ktorí sú v tak ťažkej situácii. A rozhodovať, či dáte prednosť rodinám s deťmi alebo tým, čo deti nemajú, lebo veď aj oni potrebujú pomoc,” vysvetľuje pre Ženy v meste riaditeľka hotela Vienna House Easy.

Lucia Arbetová všetkým trpezlivo vysvetľovala, aby skúsili zavolať zase o pár dní, keď sa izby uvoľnia. Hotel poskytuje ubytovanie aj s raňajkami zadarmo maximálne na týždeň, aby mohli ubytovať ďalších.

“Urobila som výnimku len pri jednom telefonáte, keď sa mi otec do telefónu rozplakal, že majú malé deti a sú strašne vyčerpaní. Našli sme pre nich ďalšiu izbu,” dodáva Lucia Arbetová.

Slovenský vojak nesie dieťa na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom. FOTO TASR - Roman Hanc

Vojna na Ukrajine sa hotela dotkla hneď v prvý deň, keď Rusko zaútočilo. “Do pár hodín nám volala medzinárodná firma, ktorá stiahla svojich ukrajinských zamestnancov a rezervovala si u nás 20 izieb na 3 mesiace. Platia za nich ubytovanie aj s raňajkami. Väčšinou sú to mladí ľudia, 20-roční,” vysvetľuje riaditeľka.

Hotel už ubytoval takmer 200 ukrajinských utečencov, z toho 148 je platených a 50 ľudí má ubytovanie a stravu zadarmo. A rieši celkom nové situácie. Našli sa dvaja ukrajinskí hostia, ktorí sa po rusky medzi sebou sťažovali, že nemajú všetko zadarmo, ako by mali v Nemecku.

A hotel musel riešiť aj rasizmus. "Volali nám, že chcú ubytovať študentov z Ukrajiny, ktorí sú ale z Nigérie a ospravedlňovali sa nám za to ," hovorí riaditeľka a krúti hlavou. "To je šialené, čo sme to za ľudia," dodáva.

Ukrajincov víta na recepcii Kristína z Ruska

Najhorší bol uplynulý víkend, lobby hotela bolo plné vyčerpaných dospelých i detí. Na recepcii ich vítala mladá Ruska Kristína. Pred piatimi rokmi sa presťahovala na Slovensko, urobila si jazykový kurz, dva roky študovala Ekonomickú univerzitu a pred štyrmi rokmi sa v hoteli zamestnala. Začínala ako recepčná, dnes je front office manažérka. Cez víkend musel hotel nasadiť všetky svoje sily, aby nápor zvládol.

“Bola to veľká skupina ľudí, hlavne veľa detí. Nerozprávam sa s nimi po rusky, lebo neviem, ako by reagovali. Len po anglicky alebo po slovensky,” vysvetľuje Kris, ako ju všetci volajú.

“Je mi tých ľudí veľmi ľúto, neviem si predstaviť, že by mne nad hlavou začali lietať bomby,” hovorí Ruska, ktorá skončila v Jekaterinburgu marketing a vždy vedela, že chce vyskúšať život v inej európskej krajine.

Recepcia hotela Vienna House Easy je v týchto dňoch plná.  Foto - archív ZVM

Vojna sa jej bytostne dotýka, aj keď žije na Slovensku. Každý deň telefonuje so svojimi rodičmi v Jekaterinburgu. Jej najlepšia kamarátka je Ukrajinka, s ktorou sa zoznámila počas jazykových kurzov na Slovensku a štyri mesiace spolu bývali na internáte. A za manžela má Slováka, s ktorým spolu pracujú v hoteli a pomáhajú zvládnuť pomoc Ukrajincom na úteku.

Kris o sebe hovorí, že je apolitický človek a snaží sa teraz správam o vojne vyhýbať. Neverí, že sa v médiách či na sociálnych sieťach dozvie, aké to skutočne je. Každý deň si volá s rodičmi. “V Rusku je propaganda veľmi silná, hlavne starší ľudia útok podporujú,” vraví.

Hovorí o tom aj s najlepšou kamarátkou, ktorá je Ukrajinka. “Už na začiatku nášho priateľstva sme sa dohodli, že keď sa jednej alebo druhej nebude niečo páčiť, vysvetlíme si to. Keď sa rozprávame o vojne, ja hovorím, že Ukrajinci to mali riešiť 8 rokov dozadu a nie nechať to tak a ona súhlasila. Moja kamarátka mi často zo žartu pripomenula, že sme im nemali vziať Krym a snažili sme sa, aby sa nás to nedotklo... Ale stále spolu komunikujeme a zhodneme sa, že vojna nie je riešenie, lebo sa dotkne ľudí, ktorí za to nemôžu,” dodáva Kris.

Mladá Ruska sa bojí o rodičov a staršiu sestru, ktorá má vlastnú cestovnú kanceláriu. Cez tú sa Kris dostala na Slovensko a dnes nevie, či cestovka ekonomické sankcie prežije.

“Pozerám hlavne správy o mierových rokovaniach, chcem, aby to už skončilo.,” vraví Kris a vracia sa na recepciu, kde čaká ukrajinský hosť, čo si objednal taxík do mesta.

Nápor pre hotel po pondémii

“Je to nápor, aj psychologický. A prišiel veľmi rýchlo po pandémii, z ktorej sa sme sa ešte nespamätali. Z 50 zamestnancov pred covidom máme dnes 22. Aktuálne máme tri iba 3 recepčné na 24 hodinovú prevádzku, jedna má covid. Lepíme to ako vieme, ale obávam sa, aby nakoniec neodišli aj tie,” vysvetľuje riaditeľka hotela.

Hotelu poklesli zisky len počas prvého roka pandémie o 110 percent. “Odvetvie, na ktoré sa dva roky kašle, teraz dáva štát do prvej línie a ešte si to musíme koordinovať sami,” hovorí otvorene riaditeľka Lucia Arbetová, ktorá je zároveň členkou prezídia Asociácie hotelov a reštaurácii SR.

 Informačná tabuľa pre utečencov z Ukrajiny na železničnej stanici v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian

Čisté náklady na jednu izbu s raňajkami, ktorú poskytujú zadarmo, vyjde na 20-30 eur denne. Či sa im to vráti, netušia. Štát chce prispievať iba na utečencov, ktorí na Slovensku ostanú. Väčšina z tých, ktorí bývajú vo Vienna House Easy, však cez Slovensko len prechádza.

Riaditeľka si naopak chváli spoluprácu s veľkými firmami, ktoré nezištne pomohli: RAJO poskytuje jogurty a mlieko, DM pracie prášky a hygienické veci, NAY daroval hotelu práčku a sušičku.

V Prahe je utečencov menej

Bratislavský Vienna House Easy má partnerský hotel v Prahe, ktorý spravuje rovnaká nadnárodná spoločnosť. V Prahe je situácia oveľa pokojnejšia. “My máme ubytovaných 15 dospelých Ukrajincov a 9 detí. Väčšinou sú to ženy a deti, najmenšie má len 9 mesiacov,” hovorí pre Ženy v meste Kateřina Joklová, riaditeľka Vienna House Andel’s.

Hotel im ubytovanie a stravu poskytuje zdarma, česká vláda o finančnom príspevku neuvažuje. Ubytovanie poskytli Ukrajincom cez Správu utečeneckých zariadení ČR a cez platformu hoteliérov ČR.

“Podľa posledných dát Asociácie Hotelov a Reštaurácií ČR bolo do dnešného dňa poskytnutých hoteliérmi 3 600 lôžok pre utečencov,” dodáva Joklová. Riaditeľka pražského hotela hovorí, že im ubytovanie poskytnú na tak dlho, ako to bude možné.

“Sú veľmi traumatizovaní a skromní. Bola im ponúknutá všetka materiálna pomoc a asistencia, ale nikto to nijako nezneužíva. Všetci ubytovaní z Ukrajiny sa chcú čo najskôr vrátiť späť domov,” dodáva Joklová.

Ako zamestnávať Ukrajincov

Na Slovensku hovoria aktuálne štatistiky o 5000 utečencoch z Ukrajiny, ktorí na Slovensku požiadali o dočasné útočisko a mohli by teda u nás aj pracovať. “Aj my máme Ukrajinku, ktorá by u nás mala začať robiť ako chyžná, ale ako zamestnávatelia stále nevieme, ako to má fungovať. Nevieme, aký papier na to potrebujeme, ako vyzerá potvrdenie dočasného azylu, ani ľudia na úradoch to nevedeli,” hovorí riaditeľka bratislavského hotela.

Viac času na rozhovor nemáme. Riaditeľka sa snaží vyriešiť ubytovanie pre veľkú rodinu z Ukrajiny. Prišli starí rodičia a dve dcéry s deťmi. Dedko je onkologický pacient. “Majú tri izby, ale platia si len dve. Snažíme sa každému čo najviac pomôcť,” dodáva Lucia Arbetová.