Často je obklopená deťmi, pred televíznymi kamerami ich hladí po vlasoch, keď vystúpia z vlaku, podáva im balóny či plyšového medvedíka a odovzdá ich s láskavým úsmevom adoptívnym rodičom.

Sama si jedno adoptovala: 15-ročného Filipa, ktorý pochádza údajne z Mariupolu - mesta, ktoré bolo mesiace ostreľované a v ktorom zahynuli tisíce civilistov. Jeho ukrajinskí opatrovaníci ho vraj vyhodili na ulici a ona ho v Rusku prichýlila.

Zatykač na Putina a Ľvovovú-Belovovú

Marija Ľvovová-Belovová si starostlivo buduje imidž vzornej mamy, ktorá sa stará o 23 detí - vlastných i osvojených. Medzinárodný trestný súd v Haagu jej lásku k ukrajinským deťom vníma ako zločin - na ruskú komisárku pre práva detí vydal v piatok zatykač.

Podľa súdu existujú oprávnené dôvody domnievať sa, že ruský prezident Vladimir Putin a komisárka pre deti Ľvovová-Belovová sú zodpovední za vojnový zločin nezákonnej deportácie obyvateľstva (detí) a ich nezákonný presun z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska.

Ako si ruská komisárka pre práva detí adopciu predstavuje, predviedla v prípade Filipa, ktorého si sama adoptovala. Spočiatku sa pre kanál Telegram vyjadrila, že z chlapca vyžaroval „určitý negativizmus“. Chcel si vraj spievať ukrajinskú hymnu alebo sa zúčastňovať na proukrajinských mítingoch. Teraz už je „našťastie“ podľa svojej adoptívnej matky „vyliečený“ a svojej novej rodine neskonale vďačný.

Marija Ľvovová-Belovová.  Foto - wikipedia.org

„Je to ten najkrajší človek, akého som kedy v živote stretol. Nikdy ma nikto nemal tak rád ako ona.“ chválil svoju adoptívnu matku ruským médiám Filip presne podľa obrazu, aký o sebe sama Ľvovová-Belovová šíri - ako obetavá matka záchrankyňa a svätica.

Filipa riešila aj s prezidentom Putinom.  V rozhovore vo februári 2023, ktorý zaznamenal Kremeľ, Ľvovová-Belovová prezidentovi povedala: "Teraz už viem, čo to znamená byť matkou dieťaťa z Donbasu. Je to ťažká práca, ale milujeme sa, to je isté." Putin vtedy odpovedal: "To je hlavná vec."

Silná podpora od Putina

Ruska komisárka má jednoznačnú podporu prezidenta Putin a patrí k okruhu jeho najbližších spolupracovníčok. V máji 2022 Putin podpísal dekrét o zjednodušenom postupe pri získavaní občianstva pre siroty, deti zbavené rodičovskej starostlivosti a osoby so zdravotným postihnutím, ktoré sú občanmi Ukrajiny a sú na dočasne okupovaných územiach Ukrajiny. To umožnilo uskutočniť proces adopcie ukrajinských detí bez súhlasu krajiny ich pôvodu, ako to vyžaduje medzinárodné právo.

Ako uviedol Dmytro Lubinec, komisár pre ľudské práva ukrajinského parlamentu, pre rakúsky denník Der Standard, k 9. februáru 2023 bolo deportovaných 16 207 ukrajinských detí. Priamo do Ruskej federácie bolo odvezených 11 593 detí. Zároveň je podľa národnej polície Ukrajiny 347 detí považovaných za nezvestných.

“Ide však len o registrované prípady, v skutočnosti ide o státisíce takýchto detí. Podľa médií agresorskej krajiny s odvolaním sa na zdroje z ruskej armády bolo takmer 733 000 ukrajinských detí prevezených do Ruska,” uviedol pre Der Standard ukrajinský ombudsman Lubinec.

Marija Ľvovová-Belovová a jej poslanie

Marija je však presvedčená, že to, čo robí, je jej poslaním. Narodila sa v početnej nábožensky založenej rodine a sama si takú vybudovala. Učiteľka gitary v detských hudobných školách sa ako 18-ročná vydala za programátora Pavla Kogelmana, z ktorého je pravoslávny kňaz.

Počas nasledujúcich 12 rokov porodila päť detí, ku ktorým postupne pribudlo ďalších päť adoptovaných, vrátane chlapca z Mariupolu. K tomu je podľa portálu Voxpot ešte zákonnou opatrovníčkou 13 postihnutých detí.

Marija Ľvovová-Belovová s manželom a vlastnými deťmi.  Foto - youtube.com

Ako silná patriotka sa Marija Ľvovová-Belovová začala v roku 2014 venovať regionálnej politike, ale raketový vzostup prišiel až po roku 2019, keď sa stala členkou Putinovej strany Jednotné Rusko. Od tejto chvíle striedala jednu dôležitú funkciu za druhou.

V Rade federácie, teda hornej komore ruského parlamentu, sedela ako senátorka a venovala sa sociálnym témam. Spolupracovala pritom s prezidentským splnomocnencom pre práva detí. Až sa koncom októbra 2021 sama prezidentskou splnomocnenkyňou stala.

Marija Ľvovová-Belovová sa cíti vo svojom poslaním a podpore prezidenta Putina taká nedotknuteľná, že zatykaču z Haagu sa len vysmiala. „Je skvelé, že medzinárodné spoločenstvo uznalo prácu, ktorá pomáha deťom našej krajiny," zareagovala cynicky pre agentúru TASS.