„Prečo máš taký smutný hlas?,“ pýtam sa kamarátky po telefóne. „Všetko išlo super, celých 6 hodín akcie bolo úžasných, až na posledných 15 minút,“ odpovie mi. A porozpráva dopodrobna, ako za svoje aktivity dostala pochvaly, ako ju to bavilo, ako ju ľudia chválili, boli spokojní. Sama radosť! Až na poslednú návštevníčku podujatia.

„Prečo si mi nezavolala? Veď by som ti pomohla, lebo vidím, že si nevieš dať rady. No zle to robíš, nemáš na to! Všetko si pokazila,“ vykričala oná návštevníčka. Po takých vetách bola celá radosť z dobre vykonanej práce preč. Ako keby niekto mojej známej odrezal krídla. Vlastne ani neodrezal, ale brutálne odpílil motorovou pílou. Bolelo, oj bolelo to.

Iná kamarátka tiež dala zo seba všetko, aby kultúrne podujatie pripravila. Chcela, aby boli všetci spokojní. A vyzeralo, že sa jej to podarilo. Až na jednu osobu. „Minulé roky to bolo lepšie, zábavnejšie, niečo sa dialo, dnes je to nejaké smutné a ľudia sú unudení,“ poznamenala uštipačne. Frflať je ľahko. Znechutiť niekoho sa dá tiež rýchlo, veď motorová píla vie zarezať až do kosti.

Poznáte to? Každý, kto niečo dosiahol, musel vynaložiť snahu, urobiť o niečo viac ako ostatní a určite sa stretol s kritikou, s ohováraním.

Prečo je to tak? Prečo iných tak bolí, že niekto zožal úspech? Veď si to zaslúžil, však do toho zapojil všetky svoje sily, schopnosti, stálo ho to čas, úsilie... Prečo úspech niektorých ľudí tak strašne znervózňuje?

Kedysi som počúvala rozhovor s jedným veľmi známym poľským hudobným teoretikom, ktorý sledoval príbehy velikánov vážnej hudby a vtedy povedal: „Mierou úspechu je množstvo nepriateľov.“

Asi na tom niečo bude. Na prvý pohľad sa zdá, že úspešným ide všetko, ale v skutočnosti to môže byť úplne inak. Keď si prečítate životné príbehy ľudí, ktorí v živote dosiahli úspechy, budete sa čudovať, koľkí z nich boli kritizovaní, koľkí z nich mali niepriateľov, koľkým hádzali pod nohy polená. Ten, kto vyčnieva z davu, ten, kto nezapadne do priemeru, znervózňuje tých priemerných. Čo znervózňuje, priam vytáča!

Neriaďte sa teda tým, či sa všetkým zapáčitie. Choďte za svojimi snami, cieľmi, realizujte sa. A keďže už viete, že úspech aktivizuje kritikov, tak sa ich už neobávajte. Aj dnes je ten deň, v ktorom môžete niečo dosiahnuť. Opýtam sa teda takto: už ste dnes niekoho vytočili?

 

Prečítajte si aj Porozprávaj sa so mnou