Jeden deň v mesiaci si vyhradili iba samé pre seba. Partia kamarátok okolo štyridsiatky sa stretla už ráno, aby si v záhrade jednej z nich dali Prosecco. Potom sa vybrali s MHD do mesta a jazdu električkou či autobusom si veľmi užívali, keďže väčšinou šoférujú samé.

„Celý deň sme sa potom tvárili ako turistky vo vlastnom meste, keďže sme všetky rodené Bratislavčanky. Navštevovali sme pamiatky, objavovali nové miesta, pekné uličky, dobré reštaurácie a kaviarne,“ smeje sa Saša Machánová.

 

Štyri Bratislavčanka. Foto - Michalea Machánová

 

Kaviareň pre tridsiatničky

Cez deň to bolo fajn, objaviť ale dobrú kaviareň na večer už bol problém. „Nebolo vôbec ľahké nájsť podnik, kde by boli naši rovesníci, kde sa hrá naša hudba a kde sa budeme cítiť komfortne. Nemali sme chuť sedieť s pubertiakmi v zafajčenom priestore,“ vysvetľuje.

Aj to bol dôvod, že sa Saša Machánová rozhodla otvoriť vlastnú kaviareň s programom, ktorá by sa páčil jej a jej rovesníkom. Pri všetkom rozhodovala kvalita. „Ponúkame len kvalitné Prosecco, kvalitné víno a našli sme kvalitnú kapelu,“ hovorí Saša o vlastnom Cafe and Prosecco Bare. Pred troma mesiacmi vznikol Charovný Houseband z hudobníkov, ktorých Saša objavila pri jednej z babských jázd v centre Bratislavy. Hrali jej obľúbenú pesničku štýlom, ktorý ju okamžite oslovil.

„Zaujalo ma, že to nebola naša veková skupina, keďže sú to mladí hudobníci, ale naozaj precítili, keď hrali funky, soul alebo džez,“ vysvetľuje Saša.

 

Charovný Houseband.  Foto - Michalea Machánová

 

Exotická speváčka zo Slovenska 

Najprv v jej eventovej kaviarni začali hrať dvaja. Markus Daniel je mladý talentovaný spevák a gitarista, ktorý síce vyštudoval klasickú hudbu, ale našiel sa v rôznych hudobných žánroch. „Nezameriavam sa iba na jeden. Mojou hlavnou myšlienkou je 'nekonečnost', ktorá v hudbe naozaj existuje,“ hovorí s nadšením. Druhý bol Erni Vizváry, mladý skladateľ, klavirista, aranžér a hráč na klávesové nástroje, ktorý už spolupracoval s Robom Opatovským či Anitou Soul. Ani on sa nechce priradiť k jednému žánru.

„V každom hudobnom žánri je ukryté hudobné bohatstvo,“ dodáva Erni, ktorý organizuje Music Session pre rozvoj mladej generácie. Hudobníci, ktorí sú súčasťou kapely Igora Kmeťa, priniesli do Charovného Housebandu speváčku – Anabelu Mollovú.

 

Foto - Michaela Machánová

 

Anabela zaujme každého. Hlasom i výzorom. „Som Kysučanka, ktorej korene siahajú až do Afriky, presnejšie do Etiópie. Od malička sa venujem spevu a svoj slovenský pôvod som nezaprela hlavne v detstve, kedy som napriek svojmu exotickému vzhľadu rok čo rok víťazila na súťažiach v speve folklórnej hudby,“ smeje sa. Od roku 2015 sa hudbe venuje profesionálne, má svoju kapelu, s ktorou plánuje tento rok vydať prvé vlastné skladby. Aj ona je členkou kapely Igora Kmeťa a ani ona nemá rada otázku o žánroch.

„Hudbu milujem a nerada sa zaraďujem do konkrétnych štýlov. Počuť odo mňa môžete soul, RnB, pop, jazz, gospel. To, že viem spievať, je dar od Boha a je mojím poslaním pracovať na ňom a potešiť ním aj ľudí,“ vysvetľuje.

 

Cafe and Prosecco Bar Charovné miesto.  Foto - Michaela Machánová

 

 

Zábava, čo má náboj

Prvýkrát tento rok vystúpi Charovný Houseband 24. januára. Určite tam bude aj partia kamarátok, ktorá už kaviareň na večer pre vekovú kategóriu tridsať plus nehľadá. Chodia do Cafe and Prosecco Bar Charovné miesto. Vedia, že tam nájdu ľudí vo svojom veku, ktorí sa vedia odviazať alebo len tak sedieť a užívať si atmosféru útulnej kaviarne. A všetkých osobne obsluhuje majiteľka kaviarne, ktorá si dáva záležať, aby sa tam každý cítil ako u nej na záhrade pri poháriku Prosecca.