Domáci mäsový vývar stojí v reštaurácii v centre Turzovky pár centov. Je to rodinný podnik, kde majú nízke ceny aj na ostatné jedlá. Cez obed je tu plno, miestni si často jedlo nechajú zabaliť aj domov, vyjde ich to lacnejšie, než keď si navaria sami. Ceny sú ľudové hlavne preto, že mäso berú z vlastnej mäsiarne, ktorá funguje z druhej strany reštaurácie.

 

Kvetinárstvo v novej tržnici v Turzovke.  Foto - Michal Trško

 

Nová tržnica vedľa rodičovskej reštaurácie

Reštauráciu a mäsiareň vlastní otec Adriány Kelnarovej. Tá spolu s manželom Marekom otvorili v týchto dňoch novú Mestskú tržnicu Turzovka. Stojí oproti reštaurácii rodičov. „Dlho sme rozmýšľali, čo by sme tam postavili a ako ho pozemok využili, aby to prinieslo nielen zisk, ale aby sa to páčilo aj miestnym. Proste, niečo bohulibé, ako hovoria Česi,“ vysvetľuje so smiechom Adriána Kelnarová, keď nám ukazuje pozemok.

Keď sme ich osobne navštívili, robotníci tam ešte dokončovali posledné úpravy pred slávnostným otvorením. Tržnica má kamennú časť, kde bude po celý rok otvorený obchodík s kvetinami, ale aj pekáreň a kaviareň. „Rodičia popri tržnici odnášajú deti do školy, potom si môžu na chvíľu sadnúť na kávu a kúpiť čerstvé pečivo,“ vysvetľuje Adriánin manžel Marek. Na priestranstve pod strechou bude klasické trhovisko, kde si farmári budú môcť prenajať miesto a predávať, čo doma vypestovali.

 

 

Práca pre veľké firmy 

“Budú sa tu predávať sadenice, stromčeky, sezónne ovocie a zelenia, syry, mliečne výrobky, bude tu mliečny automat, pekáreň i kaviareň, rybárske potreby, aj mäsiar s domácimi mäsovými výrobkami,” tešia sa manželia Kelnarovi. Adriána sa v 8-tisícovom mestečku na Kysuciach narodila, ale študovala mimo neho. Obchodnú akadémiu skončila v Čadci, ekonomiku vyštudovala na Vysokej škole banskej – Technickej univerzite v Ostrave, z toho rok študovala v Taliansku.

Na vysokej škole sa zoznámila so svojím českým manželom. Obaja pracujú pre veľké firmy ako obchodníci. Cez týždeň žijú v Novom Jičíne, na víkend sa vracajú do Turzovky, čo je asi hodina cesty. Adriána je po dvoch materských dovolenkách, ale stále rozmýšľala o tom, ako tráviť viac času s deťmi, kým sú ešte malé. Postupne začali veci do seba zapadať.

„V Turzovke už desaťročia funguje tržnica, ktorá však nespĺňa žiadne hygienické požiadavky. Nie je tam sociálne zariadenie, nie je tam voda. Mesto to chcelo niekam premiestniť, ale nemalo kde. Chceli sme to spojiť a ponúkli im, že novú tržnicu postavíme na našom pozemku. Je to v centre Turzovky, je tu centrálne parkovisko, mestský úrad, škola - koncentrácia ľudí je tu asi najväčšia v meste, čo sme chceli využiť. Cez deň tadiaľto prejde aspoň 500 ľudí,“ vysvetľuje Adriána.

Adriána a jej manžel doteraz nepodnikali, ale obchodu a financiám rozumejú. V Adrianinej rodine začala s podnikaním už babička. „Od mala som v tom vyrastala. Moja babka viedla prevádzky a podnikala, strýko sprivatizoval a podnikal, moji rodičia vybudovali po revolúcii vlastnú reštauráciu a mäsiareň a stále v nej robia. Naučili ma zdravému rozumu, ako spočítať príjmy a výdaje – ako byť správnou mäsiarovou dcérou,“ smeje sa mladá žena, mama dvoch malých detí.

 

Foto - Mestská tržnica Turzovka

 

Ženy peniazom rozumejú

Hovorí, že ženy sa financií nemusia báť. Tak ako zvládnu rodinný rozpočet, poradia si aj s firemným. „Moja sestra pracuje ako účtovníčka a dohliada nám na firemné účty,“ dodáva Adriána. Keď mali v roku 2015 Adriána a Marek pozemok k dispozícii, problém bol, ako získať financie na stavbu a rozbeh tržnice.

„Sme začínajúci podnikatelia a máme príjmy len v Česku, nemali sme teda históriu príjmov na Slovensku. Jediná Slovenská sporiteľňa má program pre začínajúcich podnikateľov a vyšla nám v ústrety. Vypracovali sme finančné plány, podnikateľské zámery, mali sme veľa stretnutí, ale nakoniec sme to dali dokopy,“ pochvaľuje si Kelnarová.

 

Adriána (vľavo) a Marek Kelnarovi.   Foto - Michal Trško 

 

Pevné obchody im zaručia príjem po celý rok, na otvorenom priestore si budú malí obchodníci prenajímať stoly a predávať tovar tak ako na bežnom trhovisku. „Chceme aspoň šesťkrát v roku urobiť farmárske trhy, ktoré radi v Česku navštevujeme. Chceme využiť naše kontakty na kysuckých farmárov –máme tu napríklad koziu farmu. Predávať sa tu bude kváskový chlieb, ktorý sa pečie na Morave. Máme vzťah k domácim výrobkom a chceme miestnym umožniť predávať domáce veci z dvora. Podporiť ich, aby aj oni mali zisk a nám sa vrátila investícia,“ dodáva Marek.

Spolu s mestom plánujú robiť spoločné akcie, veľkonočné i vianočné trhy. „Chceli by sme, aby to okolo tržnice žilo, bolo to naozajstné centrum mesta,“ hovorí Adriána. Mladí manželia chcú v Turzovke vybudovať komunitu a presvedčiť mladých, že sa nemusia sťahovať do väčších miest. „Podporili sme finančne aj miestnych futbalistov, ktorí majú na drese ovocie v logu našej Mestskej tržnice,“ smeje sa Marek.

 

Foto - Adriána Kelnarová

 

Chcú vybudovať novú štvrť

Vzorom sú ich Adriániny rodičia, ktorí stále pracujú. „Jedna generácia niečo vybuduje a ďalšia to udržiava a pridá niečo nového, a naše deti nech k tomu opäť niečo pridajú. Vybudujeme novú štvrť a nové zaujímavé miesto na život,“ dodáva Marek.

„Nechceme len zarábať, ale aj získať nejaké spoločenské uznanie. Človek by mal niečo hodnotné po sebe zanechať,“ dopĺňa Adriána. Akční manželia sa tešia, že začnú budovať nielen niečo svoje, ale budú mať viac možností organizovať si život. Vedia, že rodinný život a voľný čas majú veľkú hodnotu.

Niekoľko dní po našom osobnom stretnutí nám manželia poslali fotografie, na ktorých sa nová Mestská tržnica Turzovka zaplnila trhovníkmi a nakupujúcimi. Centrum mesta ožilo.

 

 

 

(Obsah vznikol v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou, ktorá pomáha ľuďom rozbehnúť vlastné podnikanie)

 

Prečítajte si aj Po rozvode začala s troma deťmi od znova. Teraz vyhrala súťaž Začínajúca podnikateľka