Štyrom ženám, ktoré svojou prácou a pôsobením obohacujú život na vidieku, udelili v piatok (14. 10.) v Trnavej Hore v okrese Žiar nad Hronom titul Vidiecka žena roka - Líderka 2022. TASR o výsledkoch súťaže informovala Mária Behanovská, predsedníčka združenia Vidiecky parlament na Slovensku (VIPA SK), ktoré súťaž od roku 2002 organizuje.

Aktivistkou roka je dôchodkyňa, političkou roka starostka 

V kategórii Aktivistka získala tento rok titul 68-ročná Mária Hudecová z Novej Bane. "Táto dáma je aj v súčasnosti aktívna ako predsedníčka Jednoty dôchodcov na Slovensku v základnej organizácii Nová Baňa. Pri svojich aktivitách pracuje s plným elánom, s radosťou a bez finančnej odmeny," uviedla Behanovská.

V kategórii Politička patrí titul 48-ročnej Ivane Juráčkovej, starostke obce Vinosady. "Pani Juráčková je veľmi energická a aktívna dáma a svoj elán, ktorým dokáže nakaziť aj svoje okolie, venuje rozvoju obce," píše sa v zdôvodnení nominácie.

Podnikateľkou roka je vinárka

Vidieckou ženou roka - Líderkou 2022 v kategórii Podnikateľka sa stala 59-ročná Jana Ďuríková, vinárka a vinohradníčka z Opatovskej Novej Vsi. Ďuríková založila rodinnú firmu, ktorú prevádzkuje od roku 1995. Udržiava tradičné odrody a zároveň sa zaoberá aj šľachtiteľstvom. Vo svojej obci sa zaslúžila o rozvoj agroturistiky.

V kategórii Remeselníčka ocenili 63-ročnú Annu Suchú z Novej Bane. Venuje sa málo atraktívnemu umeleckému remeslu, ktoré vo veľkej miere reprezentujú muži, šije kožúšky a kožuchy. Spolupracuje s ÚĽUV-om. Za rok 2020 bola ocenená ako majster ľudovej umeleckej výroby.