Kaviarne a reštaurácie vo Viedni boli včera o ôsmej večer plné. Bolo príjemné počasie a Rakúšania si užívali posledný večer pred lockdownom.       

Vtedy strelci spustili paľbu na ľudí. Podľa úradov išlo o dobre pripravený teroristický útok a páchatelia mali útočné pušky. Útok si vyžiadal päť obetí, jeden z nich bol islamský terorista.

Jeden podozrivý je na úteku

Najmenej jeden podozrivý z pondelkového teroristického útoku vo Viedni je stále na úteku. Oznámil to rakúsky minister vnútra Karl Nehammer.

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen ostro teroristický útok odsúdil. "Našu slobodu a demokraciu budeme spoločne a odhodlane brániť všetkými nutnými prostriedkami," napísal na Twitteri. "Myslím na obete, zranených a ich rodiny a súcitím s nimi. Všetci sme hlboko zarmútení," dodal.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v utorok vyjadrila šok nad pondelňajším teroristickým útokom v rakúskej metropole Viedeň a solidaritu s občanmi susednej krajiny v boji proti "islamistickému terorizmu". Informovala o tom agentúra Reuters.

"V týchto ťažkých hodinách, keď sa Viedeň stala terčom teroristického násilia, som myšlienkami s tamojšími obyvateľmi a bezpečnostnými silami, ktoré sa postavili nebezpečenstvu," uviedla Merkelová vo vyhlásení, ktoré zverejnil jej hovorca na Twitteri.

"My Nemci vyjadrujeme súcit a solidaritu s našimi rakúskymi priateľmi. Boj proti islamistickému terorizmu je naším spoločným bojom," dodala.

Útočníka polícia zastrelila

V súvislosti s útokom Nemecko zintenzívnilo kontroly na svojich hraniciach s Rakúskom. Sprísnené hraničné kontroly sú teraz "taktickou prioritou" policajných zložiek, uviedol hovorca nemeckej polície.

Rakúska polícia informovala, že pri útoku vo Viedni zahynuli traja okoloidúci - dvaja muži a žena. Medzitým potvrdili štvrtú obeť - ženu, ktorá zomrela po prevoze do nemocnice. Zranenia pri útoku utrpelo ďalších najmenej 15 ľudí vrátane jedného policajta. Ten skončil s ťažkými zraneniami.

Útočníka polícia zastrelila. Podľa rakúskeho ministra vnútra Karla Nehammera išlo o stúpenca extrémistickej organizácie Islamský štát. Bol vyzbrojený útočnou puškou, mal na sebe atrapu vesty s výbušninami a zjavne chcel spôsobiť paniku, uviedol Nehammer.

Podľa ministra spáchal útok v centre Viedne najmenej jeden islamský terorista. Vo meste je momentálne nasadených zhruba 1000 policajtov. Úrady varovali obyvateľov, aby sa vyhýbali centru mesta.