V piatok večer zavraždili vo Viedni štyri ženy a 13-ročné dievča. Dva samostatné tragické udalosti spája rovnaká charakteristika - išlo zrejme o femicídu.

Femicída je úmyselné zabitie ženy mužom z dôvodu jej pohlavia alebo z dôvodu „porušovania“ tradičných sociálnych a patriarchálnych úloh pripisovaných ženám. Femicídy sa preto považujú za zločiny z nenávisti.

Táto definícia siaha až k juhoafrickej sociologičke a autorke Diane Russellovej, ktorá bola jednou z prvých, ktorá tento výraz použila v roku 1976.

Vraždil ženy vo verejnom dome

V prvom prípade zavraždil 27-ročný muž, ktorý sa už poda ORF k skutku priznal, tri sexuálne pracovníčky vo verejnom dome v 20. obvode Brigittenau, čo je jedna z najchudobnejších štvrtí v rakúskom hlavnom meste.

Do verejného domu vstúpil už s nožom v ruke a podľa svedkov to bol krvavý kúpeľ. Obete mali vážne rezné a bodné rany a ležali na viacerých miestach v podniku. Jedna zo žien vypovedala, že sa zamkla zvnútra a vyhla sa tak osudu kolegýň.  

Útočníkom bol afgánsky žiadateľ o azyl, ktorý podľa polície použil “masívne násilie”. Alkohol alebo drogy zistené neboli. Samotný zločin bol podľa informácií APA spáchaný za niekoľko minút.

Vraždil zrejme otec

V druhom prípade našla polícia v piatok v byte na Erdbergstrasse mŕtvu 51-ročnú matku a jej 13-ročnú dcéru. Políciu zavolala mama, ktorá sa nevedela dovolať svojej dcére ani vnučke. Lekár skonštatoval, že pravdepodobnou príčinou ich smrti bolo udusenie pri použití "tupej sily". Hlavným podozrivým je otec dievčaťa.

Femicída v Rakúsku

Autonómny rakúsky zväz útulkov žien (AÖF) zaznamenal vlani 26 vrážd žien, teda femicíd. "Násilie páchané na ženách je štrukturálny a spoločenský problém. Rakúsko je jedinou krajinou v EÚ, kde je viac žien ako mužov zabitých mužmi," uviedol podľa denníka Der Standsrd. Násilie v Rakúsku postihuje každú tretiu ženu, dodala organizácia. 

Bol to „čierny deň pre ženy v Rakúsku,“ povedala predsedníčka sociálnodemokratických (SPÖ) žien Eva-Maria Holzleitner a vyzvala vládu na konkréítne kroky na ochranu žien.

Rakúska vláda oznámila, že proti týmto zločinom zakročí a prisľúbila aj väčšiu finančnú podporu organizáciám, ktoré pomáhajú obetiam násilia. Pomocné organizácie obviňujú Viedeň, že nerobí dosť pre boj proti násiliu páchanému na ženách.

Podľa vládnej štúdie bolo v rokoch 2010 až 2020 v Rakúsku zabitých celkovo 319 žien, vo väčšine prípadov mužskými partnermi alebo bývalými partnermi, čo napĺňa podstatu femicídy.