V útulnej malej cukrárni v podchode sedí v rohu mladý párik. Chlapec drží dievča za ruku a na niečom sa smejú. Pri pulte stojí skupinka zahraničných turistov a fotografuje. Cudzinci váhajú, či niečo z bohatej ponuky za sklom ochutnajú. Na výber sú veterníky, kremrole, košíčky, štrúdle a torty. Zákusky lákajú, ale odrádza vôňa. Všetky sú urobené z mäkkého zrejúceho syra, slávnych  Olomouckých syrčekov, s nezameniteľnou arómou. Na Morave ich nevolajú inak než Olomoucké tvarúžky.

„Už vo dverách často poznáte podľa výrazu tváre, či je to zákazník, ktorý chce vyskúšať tvarúžky v podobe dezertu alebo je to len niekto, kto vám prišiel povedať, že tvarúžky neje. Našťastie, u nás prevládajú milovníci tohto syru, ktorí sú z múčnikov nadšení a často si ich odnášajú zabalené domov,“ smeje sa Zdeňka Poštulková, 54-ročná zakladateľka Tvarúžkovej cukrárne na Denisovej ulici v historickom centre Olomouca.     

 

Zdenka Poštulková s manželom a dcérou Blankou.  Foto - archív ZP

 

Syrčeky, čo menia život

Kým sa s nami rozpráva, jej dcéra Blanka obsluhuje. „Máte šátečky?,“ pýta sa zákazníčka. „Tak mi prosím zabalte čtyři kusy,“ objednáva si.

Loštický šáteček z lístkového cesta s tvarúžkovou (syrčekovou) penou vymysleli v tejto cukrárni. „Keď sme náš rodinný podnik rozbiehali, začínali sme  s tradičnými receptami na tvarúžkové topinky a tvarúžkové bramboráčiky, aké sme si bežne doma pripravovali na večeru. Postupne sme skúšali a tak vznikol šáteček, ktorý ponúkame dodnes. Dostal dokonca cenu Regionálna potravina Olomouckého kraja,“ teší sa Zdeňka Poštulková.

Olomoucké syrčeky, či Olomoucké tvarúžky, zmenili Zdeňke Poštulkovej život. „Naša rodina pochádza z Loštic, kde sa Olomoucké syrčeky vyrábajú. Aj my sme sa s manželom spoznali ako 16-roční práve na brigáde vo výrobni tvarúžku,“ hovorí.

Podnikať začali s manželom hneď po revolúcii v roku 1989, ale nie so syrčekmi. Najprv predávali anténnu techniku, do gastronómie sa dostali až v roku 2009. Sen o vlastnej cukrárni mala vlastne mladšia dcéra Blanka. „Keď zmaturovala, spojili sme sily a využili naše nadšenie pre dobré jedlo. Spolu s dcérami sme začali piecť tvarúžkové dezerty a vytvorili projekt Tvarúžkovej cukrárne,“ hovorí.

 

 

Nedôvera okolia

S manželom Zbyňkom a dcérami Jankou a Blankou začínali v čase, keď svet vstúpil do ekonomickej krízy. „Ľudia len krútili hlavami, že začať podnikať v neznámom odbore v takom čase je nezmysel. My sme však nápadu verili. Zapojila sa celá rodina vrátane mojich rodičov, to bol základ nášho úspechu,“ neľutuje dnes Zdenka. Rodina Poštulkových má dve cukrárne, túto v centre Olomouca vedie mladšia dcéra Blanka.

Slaný zákusok láka miestnych, ale aj turistov. „Hostia z Nemecka, Rakúska a hlavne zo Slovenska tvarúžky väčšinou poznajú, netreba im to zvlášť vysvetľovať. Občas sa na cukráreň sami pýtajú a ja ich sem v rámci prehliadky mesta nasmerujem. U ostatných národností je to rôzne, ak túto moravskú špecialitu poznajú, tak len z písaných sprievodcov,“ hovorí prekladateľka a sprievodkyňa mesta Olomouc Eva Kušová. Rodinný podnik považuje za veľmi dobrý nápad, ale ona sama si ku káve radšej dá niečo sladké alebo dobrú čokoládu.

 

Foto - autorka

 

Ako Chanel v Paríži

Na turistov mysleli v cukrárni zvlášť. „Pre nich je to súčasť českej gastronómie, ktorú treba ochutnať, ale tvarúžky v syrovej podobe sú pre nich veľmi výrazné. Preto privítajú, že môžu ochutnať tvarúžkový zákusok u nás v cukrárni,“ vysvetľuje Zdenka Poštulková.

Olomoucke syrčeky alebo Olomoucky tvarúžky sa stali turistickou atrakciou Olomouca, hoci sa vyrábajú v Loštiacich, asi 30 kilometrov od mesta. 

„Myslím si, že k Olomoucu patria syrčeky ako Chanel k Paríži i keď ten čuchový vnem je úplne iný, hoci rovnako nezameniteľný,“ smeje sa Nora Gill z českej centrály cestovného ruchu Czech Tourism. Narodila sa v Trenčíne, ale v Olomouci vyrastala  a syrčekom prišla na chuť až v dospelosti. „Môj otec bol veľký fanúšik, ale mama ho vždy so syrom vyhnala na balkón, takže mi ani nenapadlo tú biologickú bombu skúšať. Zmenilo sa to až v dospelosti. Keď som začala piť pivo, zistila som, že sa k tomu tvarúžky veľmi hodia. Odvtedy som si ich obľúbila aj ako dezerty,“ hovorí.   

 

 

Syrčekový automat 

Stotisícová metropola na Morava, ktorú v roku 2014 prestížny svetový sprievodca  Lonely Planet označil za najkrajšie mesto v rebríčku 50 málo známych turistických destinácií sveta, sa dá z Bratislavy zvládnuť za 2 hodiny autom alebo za 3 hodiny vlakom. V Olomouci prespí ročne viac ako 100-tisíc turistov, tretia najpočetnejšie skupina je zo Slovenska.

Hlavne medzi turistami je záujem o syrčeky taký veľký, že keď má Tvarúžková cukráreň zatvorené, syrček si môžete kúpiť v informačnom centre v Olomouci, kde majú otvorené každý deň od deviatej do siedmej do večera. Umiestnili tam automat na syrčeky a tvrdia, že na svete sú len dva také automaty. V tom, čo stojí v informačnom centre si môžete kúpiť venčeky, tyčinky, ale aj krémové syry a pomazánky. Veď nemôžete odísť z Olomouca a neochutnať Olomoucke syrčeky či Olomoucké tvarúžky. 

.

Prečítajte si aj Užite si Olomouc, ktorý Lonely Planet označilo za najkrajšie neobjavené české mesto