V posledných dňoch otriasa internetom nie bezvýznamný škandál. Bývalka herca Jonaha Hilla- surferka Sarah Brady a herečka Keke Palmer…Séria udalostí, v ktorých si dve “známe” ženy, nezávisle od seba, povedali, že sa im nepáči, keď im partner diktuje, čo si môžu a nemôžu obliecť, s kým sa môžu a nemôžu stretnúť.

Jeden partner to urobil verejne, druhý v smskách, ktoré kočka zverejnila…úplne som sa nevŕtala v tom prečo.

Hranice či psychický nátlak

Pointa je, že nám to zrazu rozdelilo sociálne siete na dva tábory. Jedna skupina to označujú za stanovenie si hraníc, druhá za prejav psychického nátlaku. Hneď na začiatok deklarujem, som v tom druhom tábore.

Každá z nás sa s tým určite stretla…možno nie úplne v toxickom vzťahu, možno len sem-tam vo vzťahu priemernom. “No moja, v tomto von nepôjdeš!” Pamätáte sa, ako ste sa cítili? Ja som raz zažila, že ma partner poslal prezliecť sa, lebo chcel, aby som bola ženskejšia. Nepríde predsa do spoločnosti ako s “kamošom”….nohavice = chlap. A ja som sa išla prezliecť…well, mala som cca 24…

Alebo si vybavte ten pocit, keď vám niekto povie, že by ste sa nemali stretávať s osobou xy, lebo má na vás zlý vplyv. Prípadne, tvrdšia verzia “s ním sa už nestretneš, nepáči sa mi, ako na teba pozerá”.

Toto všetko nepatrí do vzťahu dvoch rovnocenných ľudí. A čo je ešte horšie? Toto všetko sa dá urobiť aj takzvanom terapeutickou rečou. Pamätáte Hannibala? Dr. Lector bol vždy milý a zdvorilý, predsa hovoril veci, z ktorých ide mráz po chrbte. A keď vám takto sofistikovane partner zahrá na city, nie je ťažké presvedčiť ženu, že by teda v tom vzťahu naozaj mohla žiť ako príslušníčka nejakej ortodoxnej cirkevnej odnože….niektorým nám to však prekáža. V najlepšom scenári na to už neskočíme, alebo sa po čase spamätáme a uvedomíme sa.

Logicky by sa dalo namietať, veď je veľa krásnych a pokorných žien, ktoré budú radi v tomto zväzku a budú si ho vážiť. Samozrejme, a prajem im z celého srdca, aby toho svojho našli…

Problém je, že tento typ chlapa nechce slušné dievča bez fotiek v plavkách na IG. Tento bol vychovávaný tak, že svorke vládnu najlepší lovci. On potrebuje uloviť tú divokosť a nasadiť jej želiezka. Pri mne môžeš byť divoká, zvádzaj ma a rob so mnou všetko, čo mi napadne, ale akonáhle tam nie som, si mníška, ktorá sa pozerá iba do zeme a neukáže ani kotník….a už vôbec nie na IG.

Obmedzovanie sa nepáči ženám ani mužom

Takto to majú títo chlapci a túto hru sa radi hrajú. A ono to ani nemusí byť vedomé. Fascinuje ich všetko to, čo doma nevideli, priťahuje ich to ako oheň nočnú moru, ale keď ten oheň majú doma chcú, aby sa správal tak, ako chcú oni. A nemusí to byť vždy extrém, mne raz jeden mladý muž povedal, že by síce nezniesol žiadnu puťku, ale predsa trochu menej ako som ja…a zamysli sa, prosím, nerob už xyz, trápi ma to a ubližuje…. Aj takto to môže vyzerať.

Veľa mužov sa ozýva - “ako si teda máme určiť hranice?!?!”

Musíte sa v prvom rade naučiť, čo sú hranice a čo obmedzovanie…

“Nechcem mať svoje fotky na tvojom profile” - hranica

“Nie, nedávaj si tú svoju fotku na IG! Ja si to neprajem, tak ma rešpektuj!” - obmedzovanie.

Som si istá, že podobné správanie by sa nepáčilo a nepáči ani mužom. Nebuďme naivné, veľa žien je v tom tak dobrých, až mám pocit, že toto budú ich synovia. Čo je ale dôležité si uvedomiť, pokiaľ sa to týka môjho tela, sú to moje hranice. Pokiaľ chce niekto rozhodovať o tvojom tele, je to obmedzovanie.

Bolo by fajn, keby sa ženská sexualita konečne prestala brať ako niečo, čo patrí mužom. Bolo by skvelé, keby sa o tom viac hovorilo a potom si možno aj pár ďalších uvedomilo, že to, že sme milé na čašníka, či sa na neho usmejeme, alebo nie, že si nás všímajú ľudia na ulici, vrátane mužov….nič z toho z nás nerobí promiskuitné obludy.

A len pre úplnosť, je to absolútne dostačujúci dôvod na to ukončiť vzťah!