Zamestnanci sú neodmysliteľnou súčasťou úspechu každej firmy a ich spokojnosť a pohoda majú priamy vplyv na ich produktivitu a výkonnosť. Preto je dôležité, aby si firmy uvedomovali dôležitosť zabezpečiť, aby sa ich zamestnanci mali dobre.

Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je poskytnutie atraktívnych benefitov, ktoré zamestnanci ocenia a budú ich motivovať k ešte lepšiemu výkonu. V tomto článku vám prinášame 10 tipov na benefity, ktoré určite ocenia vaši zamestnanci. Od príspevkov na zdravotnú starostlivosť po flexibilný pracovný čas a odborný rozvoj.

Nadštandardná zdravotná starostlivosť

Doprajte svojim zamestnancom nadštandardné služby. Ide o dodatočné služby a výhody poskytované pacientom na ich žiadosť a presahujúce bežnú zdravotnú starostlivosť, ktorá je hradená prostredníctvom zdravotného poistenia. V praxi to znamená, že zamestnanec má možnosť prednostného objednania sa na vyšetrenie alebo využitia lekárskej služby, ktorá nie je súčasťou bežného preventívneho vyšetrenia. Tieto výhody sú zabezpečované súkromnými klinikam.

Napríklad, ak by vaši zamestnanci pracovali na počítačoch a čakala by niekoho laserová operácia očí, váš zamestnanec by mal možnosť prednostne sa objednať, alebo by mal výhodnejšiu cenu. V súvislosti s týmto benefitom je lákadlom aj poskytnutie komplexného zdravotného poistenia, ktoré prináša istotu a bezpečie v prípade choroby, úrazu alebo potreby lekárskej starostlivosti. Tento benefit zabezpečuje prístup k špičkovej zdravotnej starostlivosti a pomáha zamestnancom udržiavať sa zdravými a výkonnými.

Flexibilný pracovný čas

Flexibilita v pracovnom čase je pre zamestnancov veľmi cenným benefitom, pretože im umožňuje prispôsobiť si svoj pracovný harmonogram podľa individuálnych potrieb a povinností. Možnosť skrátenia pracovnej doby, využitia home office alebo pružnejších pracovných rozvrhov poskytne vašim zamestnancom väčšiu slobodu a zlepší ich rovnováhu medzi prácou a súkromím.

Pokiaľ to pracovná pozícia umožňuje, určite im nechajte viac voľnosti a prikloňte sa k flexibilnému pracovnému času.

Odborný rozvoj

Firemné vzdelávanie je investícia do odborného rozvoja vašich zamestnancov a prináša dlhodobé výhody pre obe strany. Poskytovanie školení, seminárov, workshopov, možnosti získavania nových zručností a poznatkov pomáha zamestnancom kariérne rásť a napredovať vo firme. Tento benefit zvyšuje ich motiváciu, spokojnosť a lojalitu voči vám, ako ich zamestnávateľovi. Pokiaľ pracujú s programom ako je napríklad MS office, určite ocenia kurz Excelu, kurz Wordu, Sharepointu a ďalších.

Ak máte IT firmu, môžete im zaobstarať kurzy programovania v konkrétnych programoch. Možností je veľa, a vaši zamestnanci tento benefit prijmú s radosťou a vďakou.

Prémie a odmeny

Pravidelné poskytovanie prémií, bonusov alebo ocenení za vynikajúci výkon je silným motivačným nástrojom. Tieto odmeny uznávajú, že si vážite ich úsilie, tvrdú prácu a dosiahnuté ciele. Zamestnanca zas takéto benefity budú podnecovať k ešte lepším výkonom a angažovanosti. Spravodlivý a transparentný systém odmeňovania buduje pozitívnu firemnú kultúru a podporuje súťaživosť a výkonnosť zamestnancov. 

Stravovacie benefity

Kvalitné stravovanie je dôležité pre zdravie. Poskytnite vašim zamestnancom stravné lístky alebo príspevky na stravu. Tento benefit znižuje starosti s obedom, zlepšuje efektivitu a prispieva k ich celkovému pohodliu. Zabezpečiť im môžete napríklad aj zdravé dni, kde im raz do týždňa donesiete veľa ovocia, minibar, kde si nájdu príjemne vychladené nápoje, chladničku, kde budú mať malé snacky v prípade, že by ich chytil hlad alebo candy bar pre doplnenie cukru.

Doprajte im programy na oddych

Poskytnutie prístupu k programom na zdravie a wellness v podobe rekreačných poukazov, je veľmi dobrým benefitom. Môžu ho napríklad využiť na wellness pobyt, dovolenku či výlet, kde načerpajú nové sily. Takto preplatené pobyty a výlety zamestnanci ocenia a do práce budú viac motivovaní. Každý človek potrebuje oddych, kde utečie z pracovného prostredia a zrelaxuje svoju myseľ a telo.

Mentorstvo a koučing

Poskytnutie programu mentorstva a koučingu je hodnotným benefitom pre rozvoj zamestnancov. Mentori a kouči môžu pomôcť vašim zamestnancom pri raste a rozvoji ich kariéry, poskytovať cenné rady a podporu. Tento benefit zvyšuje zamestnancom sebavedomie, motiváciu a zlepšuje ich schopnosť dosahovať lepšie výsledky v práci.

Firemné udalosti a teambuilding

Organizovanie firemných udalostí, ako je napríklad teambuilding, je skvelým spôsobom, ako posilniť tímovú spoluprácu a vytvoriť príjemnú pracovnú atmosféru. Firemné oslavy, výlety, športové aktivity alebo spoločné projekty poskytujú zamestnancom príležitosť spoznať sa aj mimo pracovného prostredia, budovať vzťahy a zlepšovať komunikáciu v tíme. Takto dobre vybudované vzťahy zabezpečia na pracovisku príjemnú a pohodovú atmosféru, ktorá sa odzrkadlí na ich výsledkoch. 

Flexibilné dovolenky a dovolenka navyše

Čerpanie flexibilných dovoleniek umožňuje individuálnu prispôsobiteľnosť dovolenky podľa potrieb zamestnanca a zvyšuje ich pocit kontroly nad pracovným a súkromným životom. Dovolenka nad rámec zákona určite poteší každého zamestnanca, doprajte im toto voľno. Taktiež sú veľmi žiadané a obľúbené aj sick days, ktoré si môžu čerpať v prípade nejakých náhlych zdravotných problémov. Výhodou je, že si nemusia míňat svoju dovolenku a tento sick day budú mať plne preplatený.

Výhody pre rodinu

Môžu zahŕňať napríklad príspevky na detské škôlky, možnosť dovolenky navyše pri narodení dieťaťa alebo flexibilný pracovný čas pre rodičov poskytujú zamestnancom podporu pri zladení pracovného a rodinného života. Tieto výhody umožňujú rodičom stráviť viac času so svojimi deťmi. Zaujímavým benefitom môžu byť aj family day, finančné príspevky pri svadbe či narodení dieťaťa a podobne.

Týchto 10 benefitov je len niekoľko z možností, ktoré môžete zvážiť pre zabezpečenie dobrej pohody vašich zamestnancov. Benefity prispievajú k celkovému blahobytu a spokojnosti zamestnancov. Je dôležité si uvedomiť, že každá firma by mala zvážiť individuálne potreby a preferencie svojich zamestnancov a prispôsobiť ich tak, aby skutočne zlepšovali ich pracovný výkon. Investícia do zamestnaneckých benefitov je investíciou do úspechu celej organizácie.