Poslankyňa Anna Záborská (OĽANO - Kresťanská únia) sa stala splnomocnenkyňou vlády pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia.  Do novej funkcie ju vymenovala vláda v stredu. Post má vzniknúť na základe programového vyhlásenia vlády, v ktorom sa píše, že "vláda SR si uvedomuje rastúcu závažnosť problému porušovania slobody myslenia, svedomia a náboženstva vo svete".

Záborská ako splnomocnenkyňa vlády

Splnomocnenkyňa bude vykonávať funkciu bez nároku na odmenu. Zamestnanci úradu splnomocnenkyne a výdavky spojené s plnením úloh splnomocnenkyne sa budú hradiť zo štátneho rozpočtu.

"Je našou povinnosťou pomôcť ľuďom prenasledovaným pre vieru či presvedčenie bez ohľadu na to, o koho ide, alebo kde sa bezprávie deje. Otázka je, ako," uviedla v stanovisku Záborská.

"Pri šliapaní po slobode vyznania nemôžeme byť ticho, nech sa to deje kdekoľvek na svete. Demokracia a solidarita sú pri riešení tohto zásadného problému kľúčové. Tí, ktorí prenasledujú ľudí pre vieru a náboženské presvedčenie, sú nepriateľmi slobody. Nie je dôležité, či sú prenasledovaní kresťania, židia, moslimovia, mormóni alebo ateisti," doplnila.

Kritika Záborskej a nového postu

Vymenovanie Anny Záborskej kritizovala na sociálnej sieti europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. “Je to jedno z najsmutnejšich víťazstiev súčasnej vlády, plnej pätolízačov katolíckej cirkvi. Smutné víťazstvo smutného premiéra Hegera,” uviedla s otázkou, či skôr nepotrebujeme niekoho, “kto by presadil post splnomocnenca pre ochranu Slovenska pred silnejúcou katolíckou cirkvou, splnomocnenca pre odluku cirkvi od štátu alebo splnomocnenca žien pre ochranu pred Annou Záborskou”.

Nový post Anny Záborskej kritizoval aj šéfka Progresívneho Slovenska Irena Bihariová. “Pri nominácii Anny Záborskej na tento post sa nedá vyhnúť otázke, ako bude slobodu rôznych náboženských vyznaní a svetonázorových presvedčení vo svete ochraňovať človek, ktorý na Slovensku svojimi návrhmi zákonov presadzuje ideológiu jednej konfesie, opakovane sa snaží obmedzovať práva žien a neustále sa usiluje o obmedzovanie slobody presvedčenia iných,” uviedla pre Ženy v meste.