Všetko sa to začalo usmernením z dielne ministerstva zdravotníctva. Od apríla 2022 trans-ľudia pri zmene rodu a rodného čísla nemusia podstupovať kastráciu. Na túto progresívnu zmenu čakala LGBT komunita na Slovensku 40 rokov. Dnes by malo stačiť, aby ľudia rok podstupovali hormonálnu liečbu a potvrdili ošetrujúcemu lekárovi, že táto zmena je pre nich jediným riešením.

Diskriminácia transrodových osôb 

„Mnohé krajiny v európskom regióne WHO kladú množstvo podmienok na zmenu dokladov, vrátane požiadavky podrobiť sa sterilizácii. Orgány pre ľudské práva dospeli k záveru, že tieto požiadavky na sterilizáciu sú v rozpore s rešpektovaním telesnej integrity, sebaurčenia a ľudskej dôstojnosti a môžu spôsobiť a udržať diskrimináciu transrodových osôb,“ píše sa na európskej podstránke Svetovej zdravotníckej organizácie. Kastrácie sú v rozpore s tým, čo sa Slovenská republika zaviazala dodržiavať v medzinárodných ľudskoprávnych dohovoroch.

Aj v Ústave máme zakotvený zákaz mučenia a neľudského zaobchádzania. Práve preto bola zmena legislatívy tak vítaná. Aktuálne vydané usmernenie podporujú odborníci a odborníčky zo Slovenskej psychiatrickej spoločnosti a stojí za ním aj Slovenská sexuologická spoločnosť a Slovenská lekárska spoločnosť.

Záborská bojuje proti

Prešlo však len pár dní a konzervatívnym političkám a politikom to začalo prekážať. Anna Záborská uviedla, že bola ubezpečená premiérom, že usmernenie minister Lengvarský urýchlene zruší. Taktiež na zmenu chce reagovať novelou zákona o mene a priezvisku, ktorá by chirurgický zákrok vyžadovala. Nariadiť ho chce aj ľuďom, ktorí si operáciu neželajú z náboženských dôvodov. Podporilo ju v tom už 20 poslancov a poslankýň OĽaNO.

Tento postoj konzervatívcov mal okamžitý dopad aj na prax. „Matriky svojvoľne odmietajú postupovať podľa platného usmernenia. Niektorí ambulantní lekári naďalej nútia ľudí podstúpiť kastráciu,“ napísala Zara Kromková z organizácie Prizma, ktorá poskytuje poradenstvo  LGBTI ľuďom, na svojom Facebooku.

Dokument je podľa rezortu čisto odborný, vznikal nadštandardným procesom tri roky, zavádza jasné pravidlá pre pacientov, lekárov a matriky.. Ministerstvo zdravotníctva tiež uviedlo, že v blízkom čase zvolá všetkých, ktorí majú iný odborný názov a pokúsia sa dospieť k spoločnému záveru.