Belgická 19-ročná pilotka Zara Rutherford sa snaží zapísať do Guinnessovej knihy rekordov ako najmladšia žena, ktorá obletí svet. O prekonanie rekordu sa pokúša na lietadle slovenského výrobcu Shark Aero zo Senice. V rámci svojho pokusu pristála pilotka počas víkendu na letisku v Senici, ktoré je domovským stánkom spoločnosti výrobcu lietadla.

Pilotka Zara Rutherford chce vytvoriť rekord

"Pre nás bolo dôležité, že lietadlo dokázalo absolvovať túto cestu v najtvrdších možných podmienkach. Nápad postaviť toto lietadlo vzniklo pred 12 rokmi a táto cesta bola potvrdením, že lietadlo na to kvalitatívne má. Máme už plány na ďalšie roky dopredu," uviedol konateľ spoločnosti Vladimír Pekár.

Belgická pilotka Zara Rutherford.  Foto - TASR/AP

"Vždy sa snažím lietať bezpečne. Keď som v kokpite, tak myslím len na to, aby som sa vrátila na zem, pretože iba tam ste na 100 percent v bezpečí. V Rusku bol každý let náročný kvôli počasiu. Som veľmi šťastná za moje lietadlo Shark Aero, ktoré zvládlo výkyvy teplôt od mínus 35°C až po plus 35°C. Letela som nad aktívnym vulkánom alebo nad oceánmi. Bolo to vynikajúce," doplnila pilotka Zara Rutherford.

Zara Rutherford: Chcem inšpirovať mladé ženy

Jej pokus o rekord sa začal vlani 18. augusta. Navštívila vyše 20 krajín a pristála na viac ako 40 letiskách z plánovaných 52. Niektoré krajiny musela pre pandémiu vynechať úplne. 

Po Senici čakajú pred návratom domov belgickú pilotku ešte tri medzipristátia v Prahe, Frankfurte a v Paríži. 

Zare nejde len o rekord. „Prekonávať svetové rekordy je úžasné, ale pre mňa to nie je to najdôležitejšie. Svoju misiu budem považovať za úspešnú, ak ňou inšpirujem mladé ženy. Chcem im ukázať, že môžu byť smelé, môžu mať ambiciózne sny a aj ich samy dokážu uskutočniť. Hranicou je len obloha, a to pre každého,“ povedala pre denník SME Zara, ktorá chce pritiahnuť viac žien nielen k letectvu, ale tiež k technike, matematike a vedám.