Meno Ája si vyslúžila niekoľkokrát. Už to, že sa vôbec narodila bol zázrak. Ona navyše prežila sedem hodín po ničivom zemetrasení v Sýrii, hoci jej mama po pôrode bez kyslíka zomrela a trosky zrúteného domu pochovali aj jej otca a štyroch súrodencov. Ája, čo v arabštine znamená zázračné dieťa, bola s mamou ešte spojená pupočnou šnúrou, keď ju záchranári našli.

Počet obetí zemetrasení v turecko-sýrskom pohraničí spred týždňa presiahol 40.000. Len v Turecku zomrelo 35.418 ľudí, vyplýva z aktuálnych údajov, ktoré v utorok večer oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Zo samotnej Sýrie dosiaľ hlásili viac ako 5900 mŕtvych.

Ája a jej príbeh obletel svet

Ája však prežila. “Vážila 3,2 kilogramu a narodila sa v termíne. Keby dievčatko záchranári našli len o hodinu dlhšie, pravdepodobne by neprežila,” povedal zahraničným médiám lekár Hání Márúf.

Dievčatko previezli do nemocnice a umiestnili do inkubátora. „Prišla s končatinami stuhnutými zimou a s poklesom krvného tlaku. Poskytli sme jej prvú pomoc a dali jej kvapkačku, pretože nebola dlho dojčená,“ povedal Márúf.

Neskutočný príbeh na pozadí ľudskej tragédií vyvol lavínu reakcií na sociálnych sieťach. Tisíce ľudí ju chceli adoptovať alebo poslať peniaze, či pomôcť inak. Nie všetci majú so zázračným dievčatkom čisté úmysly.

Povstalci chceli bábätko uniesť

Tureckom podporovaní povstalci sa za posledných 48 hodín pokúsili uniesť týždňové dievčatko už trikrát, uviedla organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR). Skupina povstalcov patrí do Divízie Sultána Muráda, ktorá má pod kontrolou oblasť mesta Afrín, kde je dievčatko v nemocnici. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.

Povstalci vtrhli v utorok do nemocnice a zaútočili na jej riaditeľa doktora Chálida Attíju a na personál. Attíja sa pre DPA odmietol k prípadu detailnejšie vyjadriť, ale uviedol: "Som zdravotne v poriadku a dievčatko je v bezpečí, je dokonale zdravé."

Dievčatko menom Ája (Zázrak).  Foto - TASR/AP

Šéf SOHR Rámí Abdal Rahmán pre DPA povedal: "Žiaľ, prípad tohto dievčatka zneužívajú všetky strany a vyhliadka na získanie peňazí spôsobuje, že ľudia dychtia po tom, aby si ho vzali, ale nie z ľudských dôvodov."

SOHR uviedlo, že viaceré organizácie niekoľkokrát vyzývali ľudí, aby si novorodenca adoptovali, a ponúkali na to milióny dolárov. "To zlákalo zadubenejších členov niektorých frakcií, ktorí vtrhli do nemocnice a pokúšali sa dieťa uniesť, len z chamtivosti po peniazoch," opísalo situáciu SOHR.

Uviedla tiež, že niekoľkí predstavitelia sýrskej vlády vystupovali ako obchodníci z Damasku a snažili sa o adopciu dievčatka v mene charitatívnej organizácie. Potom sa ukázalo, že je napojená na Asmu Asadovú, manželku sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

O Áju sa stará doktor Attíja a jeho manželka, matka dvoch detí, ktorá ju aj začala dojčiť - spolu so s vlastnou 4-mesačnou dcérkou. Meno jej dal nemocničný personál. „Nikomu teraz nedovolím, aby ju adoptoval. Kým sa nevráti jej vzdialená rodina, budeme sa k nej správať ako k vlastnej,“ povedal lekár pre BBC.

Rodina malej Áji žila v meste neďaleko hranice s Tureckom a pondelkové zemetrasenie ho postihlo veľmi vážne. Rodina predtým ušla z provincie Dajr az-Zaur na východe Sýrie. 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok uviedla, že ide o "najhoršiu prírodnú katastrofu" za posledných 100 rokov.

 

Finančné zbierky na pomoc obetiam zemetrasenia: 

Človek v ohrozenítu

  • ADRA Slovenskotu

  • Slovenská katolícka charitatu

  • Nadácia Integratu

  • SAVIOtu

  • UNICEF Slovenskotu

  • MAGNAtu

  • Slovenský Červený krížtu