Fotografovanie nie je vecou talentu. To vám povedia mnohí. No byť fotografom, ktorý vie rozpovedať príbeh, to už nie je len o talente. To je vecou precítenia.

OSN zaviedla týždeň žien v umení, kde mnohí umelci muži vysvetľovali, aké dôležité je to, aby sa ženy viac angažovali v umení. Ono sa to nezdá, ale pomer žien a mužov v hlavných úlohách filmov je stále v prospech mužov. Rovnako je to na poli maľby, fotografie, písania. Veľa ľudí má stále voči ženám zastupujúcim profesie v umeleckej branži predsudky. Keď si totižto predstaví človek spisovateľku, vidí ženský román. Keď fotografku, tak rodinné a detské fotografie. Určite nie akty, málokedy portréty.

Prednedávnom som mala tú česť vyskúšať si, aké to je stáť pred objektívom mladej talentovanej fotografky, zároveň povedzme kamarátky, Maťky Cimermanovej. Maťka sa venuje tomuto umeniu podstatne dlho. Jej fotky mi vždy povedali veľa. Odrazu tu neboli predo mnou len obrázky, ale pocity a osudy ľudí, ich emócie.

„Vždy tam musí byť emócia“, vraví mi. Jasne vyžarujúce z ich očí. Prekvapil ma jej pohodový postoj, prístup. Na to, že je mi rovesníčkou, má dosť vyspelý pohľad na svoju prácu a tvorbu. Čo zas prekonáva predsudky okolia o tom, ako mladá žena bez niekoľkoročných skúseností nedokáže to, čo iné.

Čakala som, čo sa bude diať. No nebolo to to, čo som čakala. Nebolo to: tak a teraz si sadni, mlč a nechaj ma tvoriť. Maťka si ma doslova vybrala na spoluprácu. Počúvala ma, poradila, predstavila svoje myšlienky. Jej kritickosť je výslovná, ale nie nepríjemná. Necítite sa ako na dereši. Cítite sa byť súčasťou.

A tak som sa zamyslela... prečo je na Slovensku toľko málo fotografiek, ktoré sa orientujú na človeka ako podstatu, na jeho emócie, na jeho očami rozprávajúce príbehy. Žena je presne tá, ktorá vie do svojej práce vložiť maximum, aj keď to spoločnosť neočakáva. Vie byť vo fotografovaní dobrodružná, spontánna. Nevidí svet len cez ružové, naivné okuliare.

Každá fotografia má svoj základ, pozadie, detaily.....Ženy by sa mali viac angažovať v tomto umení a ukázať, že ženský pohľad nie je vždy len sentimentálny...Ale reálny, umelecký, ľudský.

 

Prečítajte si aj A z potratu je odrazu vec verejného záujmu a pozornosti