Sedela som včera medzi troma šéfredaktorkami celoslovenských denníkov, jednou riaditeľkou lokálnej televízie, mediálnou analytičkou a reportérkou, ktorá robí kvalitné reportáže z ťažkých krízových oblastí. Sedela som medzi nimi a videla som seba pred viac ako rokom. Tiež som vtedy robila vo veľkom mienkotvornom denníku a nevidela malé veci.

Zdalo sa mi v poriadku, že do článkov oslovujeme len mužov expertov a ženy len vtedy, keď treba hovoriť o rodine, deťoch alebo sa pýtať na nejaké neprávosti. Nevidela som nič zlé na tom, že zneviditeľňujeme ženy v jazyku, ktorý v médiách používame, pretože, keď hovoríme v množnom čísle o štrajku učiteľov, akosi sa tam stratí ten ženský rod učiteliek.

Nevnímala som, že sú novinárky, ktoré sa nemôžu vrátiť späť do novín, lebo majú tri deti a za článok im ponúkajú len 5 eur. Nevnímala som, že sa nesnažíme vniesť do diskusií aj ženský, aj mužský pohľad, hoci bazírujeme, aby mali všetky debaty stúpencov i kritikov, vládnych i opozičných zástupcov.

Nevnímala som, že spoločnosti vyčítame predsudky, ktoré dennodenne živíme v našich novinách, týždenníkoch, rozhlase, či v televízii.

Veľa z tých malých vecí novinári a novinárky nevidia, lebo dennodenne bojujú za väčšie veci. Ale spoločnosť je taká silná, aký silný je jej najslabší člen. Ten člen, ktorého akosi prirodzene podceňujeme. A ženy podceňujeme.

Z úst žien vo vedení médií to bolo cítiť. Neprotestujú, nemenia zabehané stereotypy, čakajú a veria, že sa tá trpezlivosť vráti a veci sa zmenia. Bojujú za kvalitu informácií aj na úkor toho, že nezohľadňujú ženy ako prijímateľky diania. Pre ženy vyhradzujú prílohy a zvláštne rubriky, ale zabudli na ženy, ktorých nebaví len móda a účesy, ale aj politika, ekonomika a hodnoty spoločnosti, v ktorej žijú, pracujú a vychovávajú svoje deti. Včera takýchto žien sedelo v  priestoroch Galérie Nedbalka veľa.

Stále nás učia, že neznalosť zákonov neospravedlňuje. Ani neznalosť reality, v ktorej tvoria ženy na Slovensku viac 51 percent obyvateľov. A už dávno nie sú len matkami v domácnosti.

 

Prečítajte si aj Speváčka na benefičnom plese