Víťazkou 18. ročníka súťaže Pilsner Urquell Master Bartender sa stala Lucia Kubišová z Pilsner restaurant U Kemov. Prestížneho súboja sa tento rok zúčastnilo rekordných 149 výčapníkov z celého Slovenska a do samotného finále sa prebojovalo celkovo šesť žien z desiatich finalistov.

V Česku sa víťazkou stala Klára Brodecká z brnenskej reštaurácie The Erin's Flag Irish Pub. Prvýkrát v histórii si tak titul najlepšej výčapníčky odniesla žena.

Najlepšie čapovali pivo ženy  

Neprekvapí preto, že prvé tri miesta vybojovali práve ženy. Najúspešnejšia, Lucia Kubišová, si odniesla trofej, ikonickú zásteru a symbolických 1842 EUR, podľa roku uvarenia prvej várky piva Pilsner Urquell. Súťaž Pilsner Urquell Master Bartender dlhodobo prispieva k rozvoju pivnej kultúry a zvyšovaniu kvality čapovaného piva v Česku a na Slovensku.

Desať finalistov, šesť žien a štyria muži, z celého Slovenska súťažilo tento týždeň o titul Pilsner Urquell Master Bartender 2024. Súťažiaci mali počas dvojdňového boja v Plzni a Prahe za úlohu predviesť svoje výčapnícke remeslo a dokonale načapovať svetoznámy ležiak.

Čakali na nich aj súboje v najrôznejších súťažiach zručností, ako napríklad skladanie výčapných kohútov, pivný kvíz alebo čapovanie na čas. Okrem toho museli finalisti preukázať špičkové znalosti o pive, či už ide o jeho výrobu alebo históriu, absolvovať degustačný test a predviesť komunikačné zručnosti, ktoré sú pre dobrých výčapníkov nevyhnutné.

Víťazkou je Lucia Kubišová

Titul najlepšieho výčapníka na Slovensku pre rok 2024 prevzala včera večer na slávnostnom galavečere v Holešovickej tržnici Lucia Kubišová z Pilsner restaurant U Kemov v Banskej Bystrici. Porotu presvedčila nielen svojimi znalosťami a zručnosťami, ale aj schopnosťou prenášať lásku k pivu a svoje nadšenie na ostatných.

Foto - Pilsner Urquell

„Je to neskutočný pocit. Vyhrať titul Mastera Bartendera v takej konkurencii šikovných ľudí je pre mňa veľká česť. Mám radosť aj z našej reštaurácie, kde mi všetci fandili a držali palce. Za to by som sa všetkým chcela poďakovať,“ neskrýva radosť víťazka, ktorá sa okrem trofeje môže tešiť z finančnej odmeny v symbolickej výške 1842 EUR.

Na druhom mieste sa umiestnila Ivona Danielčáková z Kýčer Burger v Zuberci a na treťom Alexandra Dubnyk z Duplex beer pub & restaurant v Trenčíne.

Novinkou tohto ročníka bola spoločná cesta finalistov súťaže v špeciálnom vagóne rýchlika z Plzne do Prahy, kde ich prekvapila nečakaná výzva. Finalisti mali za úlohu zachovať chladnú hlavu, v tíme sa vysporiadať so všetkými nástrahami vlakového prostredia a v sťažených podmienkach načapovať perfektné pivo, ktoré potom hodnotila odborná porota.

Rekordný počet súťažiacich a žien

V tomto roku sa o titul Pilsner Urquell Master Bartender uchádzalo celkom 149 rekordných účastníkov zo Slovenska, z ktorých bolo 82 žien. Súťaž aj tento rok prilákala množstvo nových  – viac ako 100 prihlásených sa súťaže zúčastnilo prvýkrát.

„Tento rok sme mohli vidieť plno nových tvárí, z čoho mám naozaj radosť. Je dobre, že pribúdajú noví talentovaní výčapníci aj podniky, ktoré chcú ponúkať pivo v tej najvyššej kvalite. A je skvelé vidieť, že výčapnícke remeslo už rozhodne nie je len mužskou záležitosťou. Naša súťaž prispieva k rastúcej kvalite čapovaného piva, edukuje výčapníkov a zároveň ich motivuje k zdravej rivalite. Aj to pomáha k rozvoju pivnej kultúry po celom Slovensku a Česku,“ hodnotí aktuálny ročník súťaže Václav Berka, emeritný vrchný sládok Plzeňského Prazdroja a predseda odbornej poroty.

Foto - Pilsner Urquell

Okrem ocenení sa už tradične odovzdával aj prestížny titul Honorary Connoisseur venovaný významným osobnostiam, ktoré dlhodobo šíria dobré meno piva Pilsner Urquell doma aj v zahraničí. Tento rok ho získal Tomáš Sedláček, český ekonóm, filozof a vysokoškolský učiteľ.

„Pivo v Česku neberieme iba ako tekutinu, ale staráme sa aj o jeho dušu. Pretože len u nás sa vie tajomstvo, že polovica chuti piva vzniká v podnikoch. A toto by sa malo dostať všade do sveta – nie pivná tekutina, ale pivná kultúra. To, čo je „okolo“ piva, a nie v ňom. Som nesmierne rád, že si moju lásku k pivu niekto všimol a mám takmer nekonečnú radosť z toho, že už na to mám aj oficiálny papier,“ hovorí nový Pilsner Urquell Honorary Connoisseur Tomáš Sedláček.