Až 74 percent Slovákov a Sloveniek sa stotožňuje s tvrdením, že ženy sú voči sebe - ženám kritickejšie ako muži voči ženám. V spoločnosti, v ktorej musia čeliť rodovým a platovým znevýhodneniam sa tak častokrát vytráca ich vzájomná podpora a pochopenie.
V pracovnej oblasti sú o niečo menej sebavedomé než muži a za kratší koniec ťahajú aj v oblasti financií.
Ženy si málo veria
Podľa prieskumu banky 365.bank pri príležitosti Medzinárodného dňa žien 2025, takmer tretina mužskej aj ženskej populácie vidí v mužovi kompetentnejšieho kandidáta na riadiacu funkciu.
Naopak, ženy, ktoré sa snažia o postup v kariérnom rebríčku sú zas vnímané ako karieristky, a teda skôr negatívne. S týmto výrokom sa stotožňuje takmer 55 percent mužov a až 70 percent žien.
Okrem stereotypov však zohráva úlohu aj miera sebadôvery. Tá je u žien o čosi nižšia ako u mužov, pričom polovica žien priznáva, že si málo verí. Oba tieto aspekty môžu zohrávať významnú úlohu v tom, prečo sú ženy voči sebe, ale aj voči iným ženám natoľko (seba)kritické.
Ženy ťahajú za kratší koniec vo financiách
„Na jednej strane majú ženy odborné schopnosti a pracovné skúsenosti, no na druhej si menej veria. Dôvodom môžu byť ich vysoké očakávania, ale aj všadeprítomné stereotypy. V medziľudských vzťahoch sa zas prejavujú častokrát prehnanou kritikou adresovanou iným ženám. V spoločnosti, v ktorej ženy zarábajú približne o pätinu menej ako muži, majú v priemere o 100 eur mesačne nižšie dôchodky a sú vystavované rôznym formám rodovej a platovej diskriminácie, by mali byť najmä ženy voči ostatným ženám ohľaduplnejšie,“ hovorí Linda Gáliková, Head of PR 365.bank.
Podľa jej slov môže byť práve MDŽ vhodným aktualizačným momentom na to, aby sa ženy navzájom viac podporili a ocenili.
Čo sa týka finančného ocenenia, práve v tomto smere totiž dlhodobo ženy ťahajú za kratší koniec. Na uvedený fenomén upozorňuje aj tzv. Ženské euro, ktoré ilustruje, že na každé euro zarobené mužom pripadá len približne 80 centov, ktoré zarobí žena.
Tento aspekt sa tak prejavuje nielen na nízkych príjmoch, ale aj v oblasti nedostatočných finančných úspor. Podľa prieskumu 365.bank tzv. železnú rezervu vo výške aspoň 6-príjímov má menej ako tretina žien v porovnaní s dvoma pätinami mužov. Zároveň sú to práve ženy, ktoré musia na svoje úspory siahať častejšie ako muži.