On je kariérny diplomat. Má manželku, ktorá mu celý život vytvára zázemie a tri deti. Má rodinu, ktorá sa prispôsobila práci, ktorú robí hlavne v zahraničí.

Ona je právnička. Je rozvedená, s exmanželom má dobré vzťahy a dve dcéry. Má partnera, ktorý má svojho vlastného syna. Netvoria rodinu na papieri, ale snažia sa každý deň spoločne fungovať.

Prezidentský súboj Maroša Šefčoviča a Zuzany Čaputovej ukazuje aj to, ako sa mení postavenie ženy a rodiny na Slovensku.

 

 

Tradičný Šefčovič a netradičná Čaputová

Šefčovičovci tvoria tradičný zväzok, kde sa život točí okolo potrieb hlavy rodiny. A nejdem tým povedať, či je to dobré alebo zlé, lebo to je voľba Maroša a Heleny Šefčovičových. Je to ale usporiadanie, ktoré sa v mnohých slovenských rodinách mení. Ženy, aj keď sú matky, si stále viac nárokujú, aby sa mohli realizovať aj v práci, aby život patril aj im a nielen rodine. Deje sa to, hoci to cirkev nerada vidí a nepáči sa jej, že ženy nemá pod kontrolou ako bytosti, ktoré hlavne rodia deti. Maroš Šefčovič je hlavou rodiny v pravom zmysle slova a ochraňuje ju. Keď manželka neovládne mimiku pri tlačovej konferencii, vysvetľuje to za ňu a bráni ju.  

Rodinné zázemie Zuzany Čaputovej oveľa viac odráža realitu, v akej sa rodiny na Slovensku v 21. storočí nachádzajú. Sú to rodiny, kde žena nie je len mamou, ale je aj odborníčkou vo svojej profesii, angažuje sa v komunite. Sú to ženy, ktoré zvyšujú nároky na svoj život a nenechajú za seba hovoriť mužov. Častokrát sa to končí aj rozvodom. Posledné štatistiky hovoria, že na 100 manželstiev pripadá 31 rozvodov, pričom do sobášov sa davy nehrnú. Zuzana Čaputová funguje v netradičnej rodine s partnerom a deťmi, ktoré majú iného otca a inú mamu.

 

Prečítajte si

 

Prezidentský súboj Maroša Šefčoviča a Zuzany Čaputovej ukazuje, ako sú obaja ochotní zmeny v spoločnosti prijať a akceptovať. Maroš Šefčovič podporuje tradičnú rodinu, ktorú tvoria muž a žena a nesúhlasí s adopciami detí pármi rovnakého pohlavia.  

Zuzana Čaputová chce, aby bol potrat rozhodnutím ženy, podporuje Istanbulský dohovor, lebo bojuje proti násiliu na ženách a adopcie homosexuálnymi pármi jej príde lepšie riešenie ako výchova dieťaťa v detskom domove.

 

Helena Šefčovičová a Maroš Šefčovič.  Foto - TASR/AP

 

Potrebujeme Zuzanu Čaputovú

V prezidentskom paláci potrebujeme Zuzanu Čaputovú. Prvú ženu na prezidentskom poste, ktorá už svojím zvolením potvrdí, že sa naša krajina mení. Že sa mení myslenie o tom, aká je úloha žien v rodinách, v spoločnosti i v politike. Že Slovensko nemusí byť tradičné, aby trvalo na svojich hodnotách. Že tolerancia k iným formam spolunažívania neznamená, že sa vzdávame či pohŕdame manželským zväzkom muža a ženy, že uprednostňujeme dve mamy či dvoch otcov pred mamou a otcom. Naopak.

Slovensko s prezidentkou Zuzanou Čaputovou prinesie nový rozmer do našej spoločnosti - toleranciu voči zmenám. Rozumiem, že sa veci menia rýchlo a nie vždy zrozumiteľne, čo podporuje strach a obavy. Ale oni nezmiznú, lebo ich budeme ignorovať a tvrdohlavo trvať na zaužívaných odpovediach.

Ak zmeny správne pochopíme, využijeme ich v prospech krajiny, rodiny i samých seba.

Zmenu dnes predstavuje Zuzana Čaputová. V ponímaní žien, rodiny i v štýle a hodnotách politiky.