O siedmej hodine ráno sa dnes opäť otvorili volebné miestnosti. Slováci a Slovenky si v druhom kole prezidentských volieb volia hlavu štátu. Do druhého kola postúpili Zuzana Čaputová, ktorá získala v prvom kole volieb 40,57 percenta hlasov, a Maroš Šefčovič dostal od voličov 18,66 percenta hlasov. Na víťazstvo v druhom kole prezidentských volieb treba získať nadpolovičnú väčšinu zúčastnených voličov, teda viac ako 50 percent hlasov. Sledujte s nami prezidentské voľby 2019 online. 

Voliči môžu v druhom kole volieb prezidenta hlasovať do 22.00 hod. Hlasuje sa v 5940 okrskoch, ktoré vytvorilo 2926 obcí. Hlasovacie právo má 4,45 milióna Slovákov, ktorí žijú na Slovensku i v zahraničí.

 

Sledujte náš ONLINE prenos z prezidentských volieb 2019:

23:55: Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa poďakovala voličom a voličkám opäť v jazykoch národnostných menšín: "Ďakujem vám, že ste boli so mnou a ja sľubujem, že budem s vami," povedala. Dodala, že sa bude naďalej uchádzať o podporu a dôveru aj tým, ktorí ju nevolili. Sama svoje víťazstvo interpretovala tak, že sa dá vyhrať aj bez útokov na súperov a verí, že tento trend sa potvrdí aj v eurovoľbách a parlamentných voľbách. "Možno sme si mysleli, že slušnosť v politike je len prejavom slabosti a dnes vidíme, že je prejavom sily," povedala. Vyzvala, aby ľudia išli za ideami a hodnotami, ktoré ľudí v týchto voľbách spojili.

 

 

23:41: Prezidentský kandidát Maroš Šefčovič zablahoželal Zuzane Čaputovej k víťazstvu vo voľbách. Na tlačovej konferencii povedal, že jej ako prvej žene prezidentke kyticu.  

 

Maroš Šefčovič.  Foto - TASR

 

23:35: Po spočítaní viac polovice okrskových zápisníc vedie Zuzana Čaputová, ktorá si drží náskok so ziskom 58,07 percenta, v absolútnom vyjadrení získala zatiaľ 452.079 hlasov. Maroš Šefčovič má 41,92 percenta alebo 326.404 hlasov. Vyplýva to z predbežných neoficiálnych výsledkov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR po spočítaní 51,22 percenta okrskových zápisníc. Najviac ich zatiaľ sčítali v Nitrianskom kraji 66,26 percenta, najmenej v Bratislavskom kraji 38,80 percenta. Volebná účasť prekročila 40-percentnú hranicu, aktuálne dosahuje 40,33 percenta.

 

23:15: Po sčítaní 38 percent hlasov vedie Zuzana Čaputová s takmer 58 percentami hlasov, Šefčovič má 42 percent.

23:00: Zuzana Čaputová, ktorá predbežne vedie, napísala odkaz na sociálnej sieti. 

 

22:41: Robert Mistrík verí vo víťazstvo Zuzany Čaputovej. Povedal to v priamom vstupe televízie TA3. Svoje rozhodnutie vzdať sa v prospech Čaputovej hodnotí veľmi dobre, aj keď podľa neho to nebolo jednoduché. 

 

22:38: Podľa Štatistického úradu vyhráva po sčítaní necelého jedného percenta Zuzana Čaputová so ziskom 60,37 percenta, Maroš Šefčovič má 39,62 percenta. 

 

22:02: Podľa prvých prieskumov vyhrala prezidentské voľby ZUZANA ČAPUTOVÁ. Podľa exkluzívneho prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza získala Čaputová 55,2 percenta a Maroš Šefčovič 44,8 percenta. 

21:00: Začala sa posledná hodina prezidentských volieb. Mnohé volebné okrsky naznačujú nižšiu volebnú účasť ako v prvom kole. Odvolila aj speváčka Beáta Dubasová.

 

20:30: Večer sa dominanty ako Bratislavský hrad, Prezidentský palác, Bojnický zámok, Spišský hrad, Trenčiansky aj Nitriansky hrad, hrad v Starej Ľubovni, Hodinová veža v Banskej Bystrici či Mariánsky stĺp v Chrenovci-Brusne na hodinu zahalia do tmy. Zapoja sa tak do Hodiny Zeme, najväčšej celosvetovej environmentálnej akcie, ktorá varuje, že súčasná generácia je možno posledná, ktorá môže zachrániť planétu. 

20:00: Na juhu Nitrianskeho kraja o prezidentské voľby nie je záujem. „Okolo 14. hodiny sme boli na kontrole zhruba desiatich okrskov. K volebným urnám prišla do toho času možno desatina oprávnených voličov. Očakávame, že sa volebná účasť zvýši podvečer, maximálny nápor očakávame do 21. hodiny. Členovia okrskových komisií tvrdili, že ľudia využili krásne počasie a sú v záhradkách,“ povedal predseda komisie Mikuláš Balogh.

19:53: Priebeh druhého kola prezidentských volieb v Bratislavskom kraji je naďalej pokojný a bezproblémový. Pre TASR to potvrdili jednotlivé okresné volebné komisie, ktoré neevidujú žiadne závažné podnety.

19:10: V druhom kole odvolili aj mnohí prvovoliči ako Romana Valentová.

 

 

17:22: V Plaveckom Mikuláši, obci, ktorú už sedemkrát vyhlásili za NAJ dedinu na Záhorí, má sobotňajšie druhé kolo volieb prezidenta SR pokojný priebeh. Prví voliči si sadli za plentu hneď po otvorení volebnej miestnosti, celkovo však v porovnaní s prvým kolom tu evidujú menší záujem o voľby.

 

 

16:05: V Pezinku odvolila kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová s partnerom Petrom Konečným a dcérami.

Foto TASR - Pavel Neubauer

 

15:54: Voliť bola aj Katka Diková Strýčková, bývalá šéfka protokolu NR SR a víťazka našej ankety o Najinšpiratívnejšiu Ženu v meste za rok 2017.

15:22: Hlas v druhom kole volieb odovzdala aj herečka Michaela Čobejová s dcérou.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tak sme to tam Čapli❤️ #mojaprezidentka

Príspevok, ktorý zdieľa Michaela Čobejová (@cobejova),

 

15.09: Hlasovať bola aj podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová s manželom. 

 

Prezidentské voľby 2019

15.01: Tak ako v prvom kole, aj v druhom prišlo voliť do Kútov mnoho Slovákov a Slovenik, ktorí pracujú alebo študujú v Česku. Mnohí podpísali petíciu za to, aby v budúcich prezidentských voľbách mohli voliť aj zo zahraničia v Kútoch.

Foto TASR – Martin Palkovič

 

14.45: Hlasovala aj Karolína Farská, organizátorka protestov Za slušné Slovensko

 

 

14:18: Odvolila aj moderátorka Alena Heribanová s dcérami a vnučkami.

 

14:15: Voliť vyzýva aj herečka Kristína Tormová.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ic voliť!!!!! Prosím Ťa! Myslím to vážne.

Príspevok, ktorý zdieľa kristina tormova (@kristina.tormova),

 

14:10: Priamo zo svahu si k volebným schránkam v obci Demänovská Dolina prichádzajú vybrať novú hlavu štátu milovníci aktívneho života a športu zo všetkých kútov Slovenska. Do tamojšej volebnej miestnosti, ktorá leží takmer pod svahmi strediska Jasná, zatiaľ dorazili najmä turisti z Bratislavy, Košíc či Piešťan. Niektorí aj v plnom športovom výstroji a s lyžiarkami na nohách.

EASYFOTO TASR - Miroslava Mlynárová 

 

13:20: Volič z Myjavy dal v 1.kole prezidentských volieb hlas Štefanovi Harabinovi, dnes volil Zuzanu Čaputovú.

Foto - ZVM

 

12:17:  Členka okrskovej volebnej komisie a predsedníčka okrsku a učiteľka v miestnej škole Tatiana Chačlarian (v kvietkovom) s prenosnou hlasovaciou schránkou počas 2. kola prezidentských volieb v rómskej osade v Trebišove.

Foto TASR - Roman Hanc

 

11:55: Premiér Peter Pellegrini odvolili vo volebnej miestnosti na Základnej škole Bakossova v Banskej Bystrici.

Foto  TASR - Dušan Hein

 

11:49: Odvolila aj naša stĺpčekárka a spolupracovníčka Lucia Čarná.

 

Prezidentské voľby 2019

11:41: Odvolila aj herečka Zuzana Kanócz aj s najmenšou dcérou. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Odvolene😉krásny den🌞na jedničku✌️

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzka Kanocz (@zuzkakanocz),

 

11:37: Odvolila aj herečka Zuzana Fialová. #instagram

Foto - instagram

 

11:18: Takto vyzerala volebná účasť v prvom kole prezidentských volieb podľa údajov volbysr.sk. Bude dnes účasť vyššia?

Foto - volbysr.sk

 

11:08: V Bratislave odvolil aj prezidentský kandidát Maroš Šefčovič s manželkou Helenou a dcérou.

FOTO TASR - Pavel Neubauer

 

Prezidentské voľby 2019

11:06: V Košiciach odvolil bývalý prezident SR Rudolf Schuster.

FOTO TASR – František Iván

 

 

11:04: Hlas preferovanému kandidátovi odovzdajú voliči tým, že zakrúžkujú jeho poradové číslo na listine. Na voľbu potrebuje volič s trvalým pobytom na Slovensku platný občiansky preukaz. Ten je potrebný aj v prípade, ak volič hlasuje pomocou voličského preukazu mimo miesta svojho trvalého bydliska. Pokiaľ žije volič v cudzine, ale príde na Slovensko voliť, musí si priniesť cestovný doklad a vyhlásenie o trvalom pobyte v cudzine.

Volička vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky počas 2. kola prezidentských volieb vo volebnej miestnosti situovanej v objekte Mestských lesov Levoča v mestskej časti Levoča - Levočská dolina. Foto TASR - Oliver Ondráš

 

10:58:  V obci Medzany v okrese Prešov prijali viaceré opatrenia, pretože počas prvého kola prezidentských volieb došlo k incidentu s volebnou urnou. Počas volieb používajú plechovú urnu a plátenné plenty z roku 1990. Pre incident počas prvého kola prezidentských volieb v Medzanoch na viac ako hodinu zatvorili okrskovú volebnú miestnosť. Poslanec obecného zastupiteľstva Anton Vaňo prišiel do miestnosti, vzal urnu, s ktorou vybehol von a hodil ju o zem. Urna sa rozbila a hlasovacie lístky sa vysypali.

Kovová volebná schránka  vo volebnej miestnosti v obci Medzany v okrese Prešov. FOTO TASR – Milan Kapusta

 

10:47: V škole na Rajčianskej ulici v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa v sobotu vo voľbách prezidenta odvolil aj 91-ročný Jozef Vaškeba. Tento dôchodca sa mediálne zviditeľnil, keďv minulom roku vo svojom úctyhodnom veku neúspešne kandidoval v novembrových komunálnych voľbách za poslanca Vrakune.
"Voliť chodím pravidelne od svojich 18 rokov. Pokladám to za svoju občiansku povinnosť, tak som bol vychovávaný svojimi rodičmi, aby som sa aktívne zúčastňoval ako občan na chode štátu," povedal pre TASR Vaškeba.

EASYFOTO TASR -  Ivan Kríž

 

10:43: Prezident Andrej Kiska (vpravo) a manželka Martina Kisková odvolili v 2. kole prezidentských volieb v Poprade.  V rozhovore s novinármi vyzval ľudí, aby prišli voliť, pretože nová hlava štátu musí mať silný mandát. 

 

 

Slovensko malo dosiaľ štyroch prezidentov. Prvým bol Michal Kováč, ktorého však volil parlament. Priamo si občania volili hlavu štátu prvýkrát v roku 1999, vybrali si Rudolfa Schustera. Po ňom bol dvakrát v čele štátu Ivan Gašparovič a dosiaľ posledným prezidentom je Andrej Kiska. Funkčné obdobie mu uplynie 15. júna, keď bude inaugurovaný jeho nástupca.

 

10:23: POLITICO EUROPE si nás síce pomýlil s Ukrajinou, ale snáď iba v statuse. A už to aj opravili

 

 

10:09: V jednej z najmenších obcí na Slovensku - Príkra, volia počas sobotňajšieho druhého kola prezidentských volieb v dome starostu. Dôvodom je, že nemajú vlastnú budovu obecného úradu. Starosta preto úraduje doma.

Na snímke členovia okrskovej volebnej komisie počas 2. kola prezidentských volieb v obci Príkra v okrese Svidník vo volebnej miestnosti, ktorá je zriadená v dome starostu. Obec je s 12 obyvateľmi jednou z najmenších obcí na Slovensku. EASYFOTO TASR - Maroš Černý 

 

Prezidentské voľby 2019

10:05: Využíť právo voliť odporúča voličom a voličkám strana OĽANO:

 

9:43: Pokiaľ volič alebo volička nevedia, kde sa nachádza ich volebná miestnosť, môžu sa obrátiť na infolinku ministerstva vnútra,  kde im pracovníci poskytnú potrebné informácie týkajúce sa prezidentských volieb. Volať môžete na telefónne čísla 02/48592317, 02/48592312 do 22:00 hod.

 

9:40: V druhom kole prezidentských volieb bude môcť odovzdať svoj hlas viac ako 10 tisíc väzňov. Do 17 slovenských ústavov na výkon trestu odňatia slobody a ústavov na výkon väzby prinášajú postupne volebné urny.

 

Prezidentské voľby 2019

9:34: Spoza hraníc, ale i iného kontinentu prišli Slováci pôsobiaci v zahraničí, aby mohli hlasovať v sobotnom druhom kole prezidentských volieb. Zhodujú sa, že najdôležitejšie je aktívne prejaviť svoj názor a využiť možnosť participovať svojím hlasom na výsledku volieb. Podľa TASR prišli odvoliť ľudia z Viedne, Prahy, ale aj z Argentíny. 

 

9:18: Mesto Trnava oznámilo voličom, že volebné miestnosti č. 7 a 8 sú zdravotne nezávadné a nemusia sa obávať prísť odovzdať svoj hlas v sobotňajších prezidentských voľbách. Informáciu zverejnilo na svojom webe v súvislosti s rozsiahlou epidémiou na Strednej priemyselnej škole na Komenského ulici, kde sú tieto miestnosti situované.

 

Volička číta informácie o volení pred vstupom do volebnej miestnosti v Trnave.  Foto - TASR 

 

 

Prezidentské voľby 2019

9:02: Bez problémov a načas sa začali sobotné prezidentské voľby v Klenovci, ktorý je najväčšou obcou v Rimavskosobotskom okrese. Bezprostredne po otvorení volebnej miestnosti prišli prví dvaja voliči zo 773 zapísaných.

 

9:00: Je to voľba, ktorá určuje trend pre celý región. Vo všetkých krajinách strednej a východnej Európy prieskumy ukazujú, že si veľa ľudí želá viac práv, transparentnosti a lepšie vedenie štátu, píše v komentári nemecké Deutsche Welle. To, že je favoritkou rozvedená žena s politicky liberálnymi názormi ukazuje, aká veľká je zmena nálad na Slovensku, ktoré je prevažne konzervatívne orientovanou krajinou.