Do zmenárne sme ju pozvali presne v deň, keď oslavovala narodeniny. „Bol to skvelý narodeninový darček, pretože u kaderníčky som bola naposledy pred ôsmimi rokmi. Odvtedy sa strihám sama nad vaňou a vlasy nosím zopnuté. Nemám na seba vôbec čas,“ smeje sa Anna Kališová.

 

Foto - Stano Stehlík

 

Mama dvoch detí miluje tanec. „V našej rodine sú všetci tanečníci. Moji rodičia sa zoznámili v súbore, tancovať chodil aj môj brat, ktorý si v súbore našiel manželku. Ja som tancovala do štyroch rokov v ľudovom súbore, potom v GYMNIK-u a skončila som spolu s bratom v Lúčnici, čo je láska na celý život,“ hovorí Anna.

 

Foto - Stano Stehlík

 

Tanec aj vyštudovala. „Po skončení strednej školy, som vystriedala veľa zamestnaní. Robila som sekretárku v novinách, v butiku a aj v banke. Nevedela som sa nájsť. A aby som mohla tancovať v Lúčnici, potrebovala som veľa voľného času, čo sa mi v zamestnaní nedarilo. A tak ma kamarátka nahovorila, aby som skúsila pedagogiku tanca na VŠMU. A na škole to začalo dávať pre mňa všetko zmysel. Štúdium tanca a učenie iných bolo to, čo som celý život hľadala,“ hovorí Anna.

 

Foto - Stano Stehlík

 

Dlho sa hľadala, ale všetko to začalo dávať zmysel na druhej materskej dovolenke. „Tanec som spojila s deťmi a ich mamami, aby mamičky na materskej a rodičovskej neboli izolované. Nikto si tú izolovanosť nevie predstaviť, kým ju nezažije. Proste ste medzi štyrmi stenami, a aj vynesenie smetí je zážitok. Ísť sama do obchodu, to je už malý wellness,“ smeje sa.

 

Foto - Stano Stehlík

 

V materskom centre Budatko v Petržalke tak raz do týždňa tancuje s mamami a deťmi v šatkách. Najviac sa im páčia cigánske a ľudové tance, ktoré zakončia klasikou, aby posilňovali ruky. Ale nie je to len o tanci. „Hlavne ich upozorňujem na správne držanie tela a ergonomické nosenie dieťaťa v šatke, aby to bolo v poriadku aj zo zdravotného hľadiska. Lebo matky veľakrát bolí chrbát a majú migrénu, lebo majú dieťa zle naviazané,“ hovorí.

 

Foto - Stano Stehlík

 

Nosenie detí sa využíva od narodenia, a je to skvelý pomocník. Ale tancovanie s bábätkom Anna Kališová odporúča až od 8 týždňov. „Šestonedelie má svoj zmysel.Je to čas, kedy si mamička a bábätko hľadajú k sebe cestu, učia sa poznávať jeden druhého. A, samozrejme, treba dbať na zotavenie sa po pôrode,“ vysvetľuje. Horná hranica podľa nej nie je, ideálne to je dokedy mamička vládze a dieťa chce. Ona sama stále nosí v nosiči triapolročného syna.

 

Foto - Stano Stehlík

 

Nosenie detí v šatke vníma ako dôležitý spôsob starostlivosti o deti. Spôsob, ako ich mať nablízku. Navyše je to praktické. „Je to často jednoduchšie ako s kočíkom, s ktorým sa nedostanete na eskalátor, do malého výťahu, ani s ním neprejdete po schodoch. Ja ale neodsudzujem kočíky. Nemyslím si, že je dobré, ak niektoré mamy nútia iné rozhodnúť sa buď alebo. Ja sa snažím nájsť stred tak, aby boli deti i mamy spokojné,“ hovorí.

 

Foto - Stano Stehlík

 

Anna Kališová mamám, ktoré nosia deti v šatke, navyše šije kabelky a tašky rôznych veľkostí. „Dnes nosia mamy už aj dizajnové šatky s nádhernými vzormi a veľakrát sa chcú zladiť. Tak im šatky skrátim a z toho istého materiálu ušijem tašky a kabelky, vaky, ktoré sa dajú jednoducho hodiť do pračky,“ hovorí Anna, ktorá sa na strednej vyučila za krajčírku. „V 38 rokoch som konečne spojila všetko, čo viem, do aktivít, ktoré má veľmi bavia a už ma aj živia,“ hovorí spokojne.

 

Foto - Stano Stehlík

 

Anna Kališová je podpredsedníčkou občianskeho združenia Nosma, ktorý pripravil na tento týždeň novinku. Prvý ročník Európskeho týždňa nosenia detí, do ktorého sa zapojí viac ako 40 slovenských miest a viac ako 30 európskych krajín. „Stále existujú predsudky a stretávame sa s negatívnymi komentármi, že deti nosíme. Najčastejšie od starších žien, ktoré to samé nikdy nevyskúšali a nevedia,  ako to priaznivo vplýva na deti, ktoré sú oveľa pokojnejšie a menej plačú pri zaspávaní. Preto o tej téme treba hovoriť. Európsky týždeň nosenia detí je výnimočný v tom, že spojí matky z celej Európy. Spolupracujeme, navzájom si radíme s organizovaním akcií a vytvárame úžasnú európsku nosiacu komunitu,“ dodáva. 

 

Salón: DNJ Beauty&Style

Vlasy: Dušky

Vizáž: Zuzana Zvončeková

 

Pozrite si premenu na videu Stana Stehlíka:.

Prečítajte si aj  Zmenili sme 22-ročnú športovkyňu, ktorá má zlato z paralympiády a nomináciu na Slovenku roka