Francúzsky herec Jean-Paul Belmondo zomrel pokojne vo svojom dome v Paríži. Mal 88 rokov. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na právneho zástupcu velikána francúzskeho filmu, ktorého preslávili snímky Bláznivý Petríček či Muž z Ria.

Zomrel Jean-Paul Belmondo

"Nejaký čas už bol hrozne unavený. Odišiel pokojne," uviedol právnik Michel Godest.

Herec, prezývaný aj Bébel, bol považovaný za jedného z posledných žijúcich velikánov francúzskej kinematografie, jej Novej vlny v 50. a 60. rokoch 20. storočia.

Počas 60 rokov svojej kariéry sa Belmondo objavil v 80 filmoch a zanechal po sebe nezabudnuteľné úlohy, nielen herecké, ale aj kaskadérske. Na výslnie sa dostal postavou mladého šviháka v snímke Na konci s dychom, ktorú režíroval Jean-Luc Godard. Postupne sa začal presadzovať v komerčnejších projektoch, najmä v akčných filmoch alebo komédiách, ako Muž z Ria (1965).

Jean-Paul Belmondo - cynický hrdina

Až do polovice 80. rokov hrával Belmondo najmä akčných, často cynických hrdinov. Počas svojej filmovej kariéry spolupracoval s režisérmi ako Claude Chabrol, Vittorio De Sica, Philippe de Broca, Claude Zidi či Francois Truffaut a ďalší. V neskoršom veku sa sústreďoval na divadlo a po mozgovej mŕtvici v roku 2001 sa stiahol z verejného života, ale naďalej dostával množstvo ponúk na filmovanie. V apríli 2007 Belmonda vyznamenali najvyšším francúzskym štátnym vyznamenaním, Radom čestnej légie.