Český režisér, herec a spisovateľ Jiří Menzel zomrel vo veku 82 rokov. Oznámila to v nedeľu jeho manželka Olga s tým, že Menzel zomrel v sobotu večer v kruhu svojej rodiny, informujú české médiá.

Zomrel Menzel: Slová jeho manželky 

"Jiřinko náš milovaný, najstatočnejší zo všetkých statočných. Včera večer doma v našich náručiach tvoje telo opustilo náš pozemský svet. Bolo nám veľkou cťou, že sme ťa mohli sprevádzať na tvojej poslednej ceste. Tvoja láska ku mne a našim holkám bola láskou, ktorá si nekladie podmienky.  Jiřinko, ďakujem za každý deň, ktorý som mohla byť s tebou. Bolo to výnimočné. Ďakujem i za tie ťažké posledné tri roky. Stále si mi pomáhal. Svojou statočnosťou, chuťou, neobyčajnou vôľou do života a humorom," napísala Olga Menzelová na Facebooku.

Menzela v posledných rokoch sužovali zdravotné problémy. Bojoval s následkami zápalu mozgových blán, ktorý ho pripútal na lôžko, priblížili servery Novinky.cz a Extra.cz.

 Český režisér Jiří Menzel a jeho manželka Olga Menzelová v roku 2007 v Berlíne.  Foto - TASR/DPA  
 

"Ďakujem za každý deň, ktorý som mohla byť s tebou. Bolo to výnimočné. Ďakujem aj za tie ťažké posledné tri roky. Stále si mi pomáhal. Svojou statočnosťou, chuťou, neobyčajnou vôľou do života a humorom," napísala Menzelová.

"Prajem ti pekný obláčik, ako si ty sám hovorieval... Smrťou nič nekončí a verím, že sa stretneme, nech už v akejkoľvek podobe. Pretože nie je možné, aby to tak nebolo. Hľadím ťa a milujeme ťa z celého srdca naveky. Tvoje holky. Olinka, Anička, Evička," doplnila Menzelova manželka aj za obe dcéry, ktoré spoločne vychovávali.

Oskarový Menzel

Jiří Menzel patril k hlavným postavám československej filmovej novej vlny. Jeho prvý celovečerný film Ostře sledované vlaky, natočený podľa predlohy spisovateľa Bohumila Hrabala, získal v roku 1966 Oscara.Ďalšiu nomináciu na túto prestížnu cenu si vyslúžil v roku 1985 za komédiu Vesničko má středisková, zostala však nepremenená. Z jeho ďalšej tvorby diváci poznajú snímky ako Slavnosti sněženek, Postřižiny alebo Na samotě u lesa.

V roku 2004 sa Menzel oženil. Vzal si svoju dlhoročnú o 40 rokov mladšiu partnerku Olgu. Vychovávali spolu dve dcéry.

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) si vo vysielaní pripomenie úmrtie oscarového režiséra Jiřího Menzla. Na Dvojke odvysiela jeho film Tlmočník. Informovala o tom hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová. 

"RTVS so zármutkom prijala správu o úmrtí oscarového režiséra Jiřího Menzla. Jeho výraznú osobnosť si pripomenieme vo filme Tlmočník dnes večer o 21.40 h na Dvojke," uviedla hovorkyňa.