Vo veku 98 rokov zomrel v utorok francúzsky módny návrhár Pierre Cardin, uznávaný za svoje vizionárske výtvory, ale aj za to, že priblížil štýlové odevy masám. Informovala o tom tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na jeho rodinu.

Pierre Cardin sa narodil 2. júla 1922 v mestečku San Biagio di Callatla ležiacom neďaleko Benátok. Ako dieťa sa presťahoval s rodičmi do Francúzska. Hoci si jeho otec želal, aby študoval architektúru, už ako 14-ročný urobil Cardin prvý krok k naplneniu svojho detského sna a zamestnal sa ako pomocný krajčír.

Pierre Cardin šokoval módny svet

Na konci druhej svetovej vojny začal pracovať v módnom dome Paquin a v roku 1947 sa stal šéfom krajčírskeho ateliéru u Christiana Diora. V tomto období navrhol aj kostýmy do filmu Kráska a zviera (1947) režiséra Jeana Cocteaua.

Modely z kolekcie jeseň/zima 2009.  Foto - TASR/AP 

Svoj prvý módny dom otvoril Pierre Cardin v roku 1950, zameraný bol však najmä na divadelné kostýmy. O rok neskôr predstavil svoju prvú módnu kolekciu a hneď na nasledujúci rok šokoval módny svet dámskymi šatami v tvare bubliny. V roku 1959 ako prvý módny návrhár v dejinách vytvoril Cardin kolekciu vyrobenú priamo na predaj a nosenie. Neskôr dostali tieto kolekcie názov pret-a-porter (zober a nos).

Pre modely "revolucionára módy" boli charakteristické najmä jednoduché línie, geometrické tvary či inšpirácia kozmickým vekom. V roku 1964 dosiahol Cardin svetové uznanie svojou futuristickou kolekciou "vesmírny vek" a  experimentovaním s novými materiálmi. "Môj výtvor musí byť celý v rovnakej kvalite. Musí byť prepracovaný zo všetkých strán ako socha, nesmie vyzerať dobre, len keď sa naň dívate spredu," povedal.

Pierre Cardin a jeho svetoznáme doplnky

Pierre Cardin nebol len skvelý návrhár odevných kolekcií, ale vytváral tiež celý rad doplnkov ako tašky, topánky, kravaty alebo parfumy či dizajnový nábytok a predmety úžitkového umenia. Pracoval tiež pre automobilový i letecký priemysel.

Jeho impérium malo silné zastúpenie po celom svete. V roku 1978 podpísal produkčné dohody aj s vtedajším Sovietskym zväzom. Ako prvý návrhár mal v roku 1991 svoju módnu prehliadku na Červenom námestí v Moskve, ktorá prilákala 200.000 ľudí. Stal sa tiež prvým francúzskym návrhárom, ktorý nadviazal v roku 1979 obchodné vzťahy aj s Čínou.

Pierre Cardin medzi modelkami v Pekingu v apríli 2012. Foto - TASR/AP

Od roku 1991 pôsobil Pierre Cardin ako čestný ambasádor UNESCO a od roku 2009 aj ako vyslanec dobrej vôle Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

Cardin získal za svoju tvorbu množstvo ocenení a  dostalo sa mu celosvetového uznania. Bol držiteľom niekoľkých ocenení a ako prvý módny návrhár získal v roku 1992 kreslo vo francúzskej Akadémii krásnych umení (Académie des Beaux-Arts).