Zomrela speváčka, herečka, textárka a moderátorka Hana Zagorová. Mala 75 rokov. Zagorová dlho trpela poruchou krvotvorby, jej stav sa ešte zhoršil po tom, čo prekonala covid a trpela následným postcovidovým syndrómom. Informáciu priniesol server CNN Prima News, ktorému ju potvrdil speváčkin manažér Luboš Kříž.

Zomrela Hana Zagorová 

Zagorová sa počas svojej speváckej kariéry stala druhou najúspešnejšou držiteľkou ocenenia Zlatý slávik medzi ženami hneď po Lucii Bielej. Naspievala takmer deväťsto piesní a získala množstvo cien.

Ako uviedol iDnes.cz ľudia Zagorovú prezývali „Hanička pesnička“, prípadne „Hanička bludička“ alebo tiež „milé dievča“, ako Zagorovú nazval Miloš Jakeš vo svojom pamätnom prejave, keď speváčku kritizoval kvôli podpisu Niekoľkých viet. Vyslúžila si tak zákaz činnosti.

Zagorová vyhrala 9 Slavíkov

Najväčšiu slávu zažívala Zagorová v 70. a 80. rokoch, keď v ankete vyhrala deväť Slávikov. Prvýkrát na seba upozornila v roku 1963 v ostravskej súťaži Hľadáme nové talenty, potom vystupovala so skupinou Flamingo či v pražskom divadle Apollo.

Preslávili ju aj skladby Ja som tvoja neznáma, Náš dom znie smiechom, Kamarát, Gvendolína alebo Maluj zase obrázky. Tvorila obľúbenú trojicu s Petrom Kotvadlom a Stanislavom Hložkom, spoločne naspievali napríklad pesničky Inak to nejde, Ponáhľam sa alebo ústrednú skladbu seriálu Sanitka Môj čas.
 

Bola tiež plodnou textárkou, napísala viac ako osemdesiat, ktoré do svojho repertoáru zaradili Karel Gott, Eva Pilarová či Helena Vondráčková.

Jej prvým manželom bol od roku 1986 tanečník Vlastimil Harapes, s ktorým sa v roku 1992 rozviedla. Potom sa vydala za slovenského operného tenoristu Štefana Margitu.

Profil Hany Zagorovej

Hana Zagorová sa stala jednou z najúspešnejších osobností českej populárnej hudby. Naspievala takmer 900 piesní a v rokoch 1977 až 1985 vyhrala deväťkrát po sebe anketu Zlatý Slávik. Hana Zagorová sa narodila 6. septembra 1946 v obci Petřkovice pri Ostrave (dnes súčasť Ostravy). Otec bol stavebným inžinierom a matka pracovala ako učiteľka. Ako sedemročná začala hrať na klavíri.

Na podnet otca sa v roku 1963 prihlásila do speváckej súťaže Hľadáme nové talenty, v ktorej zvíťazila. Pravidelnú spoluprácu s ňou nadviazal Ostravský rozhlasový orchester a populárna skupina Flamingo. Popri tom študovala v rokoch 1964 až 1968 herectvo na Janáčkovej akadémii múzických umení (JAMU) v Brne.

V roku 1968 bola v ankete Zlatý slávik piata. V roku 1969 sa presťahovala do Prahy, kde s orchestrom Václava Záhradníka nahrala prvú LP platňu Bludička (1971). Účinkovala v divadle Apollo a spolupracovala s Tanečným orchestrom Československého rozhlasu.

V rokoch 1972 až 1974 hosťovala v Divadle Semafor v inscenácii Kytice. Pre jej kariéru bola dôležitá spolupráca s basgitaristom Karlom Vágnerom od roku 1973, ktorý pre ňu napísal väčšinu piesní. Bol tiež kapelníkom skupiny, ktorá ju sprevádzala. Jej prvý spevácky partner bol Michal Prokop, v roku 1975 ho vystriedal Petr Rezek, s ktorým nahrala úspešné duetá  Asi, asi, Duhová víla alebo Dotazník.

Pieseň Setkání naspievala s talianskym spevákom Drupim, s ktorým aj koncertovala. Známe sú aj skladby Tanečnice, Já jsem tvá neznámá, Maluj zase obrázky, či Kdyby se vrátil čas. V roku 1980 si zahrala jednu z hlavných úloh vo filmovom muzikáli Trhák. V ňom si zaspievala úspešný hit so slovenským hercom Jurajom Kukurom - Lásko, amore (Nech brouka žít). V tomto období začala vystupovať s dvojicou Petr Kotvald - Stanislav Hložek. Spolu naspievali hity Můj čas, ústrednú skladbu v seriáli Sanitka a Holky z naší školky.

Hana Zagorová a jej piesne

V 80. rokoch vyšli albumy Střípky (1981), Světlo a Stín (1982), Mimořádná linka (1983), Co stalo se, stalo (1984), Sítě kroků tvých (1985) alebo Živá voda (1988). V roku 1989 natočila v spolupráci s nemeckou televíziou muzikálovú rozprávku Peter Pan. V júni toho istého roku sa podpísala pod petíciu Několik vět, ktorá žiadala od komunistickej moci občianske slobody. V roku 1991 vydala šansónový album Rozhovor v tichu.

Po rozvode s baletným majstrom Vlastimilom Harapesom sa v roku 1992 vydala za slovenského operného speváka Štefana Margitu. S ním nahrala albumy Ave (1994) a Ave 2. (1996). V rokoch 1993 až 1998 mala vlastnú televíznu reláciu Když nemůžu spát. Zo zábavného programu, ktorý pripravovala s manželom Štefanom Margitom, vzišlo CD a DVD Hogo Fogo (2011).

V posledných rokoch vznikli albumy Vyznání (2014), O lásce (2016) alebo Já nemám strach (2018). V roku 2020 nahrali spolu s manželom Konečně spoločně. Obľúbená speváčka získala mnoho ocenení.

V roku 1983 jej bol udelený titul zaslúžilý umelec a v ten istý rok si prevzala  Zlatú platňu Supraphonu za milión predaných nosičov. V roku 2014 získala Diamantovú platňu Supraphonu za vyše 10 miliónov nosičov. Akadémia populárnej hudby ju v apríli 2015 uviedla do Siene slávy českej populárnej hudby.