Zomrela legendárna speváčka Tina Turner. Mala 83 rokov. Zomrela pokojne po dlhej chorobe vo svojom dome v Küsnachte pri Zürichu vo Švajčiarsku. O úmrtí podľa agentúry Reuters informovala jej hovorkyňa. 

Zomrela speváčka Tina Turner

Tina Turner sa stala jednou z najúspešnejších speváčok všetkých čias. So svojím charakteristickým chraplavým hlasom bola kráľovnou rocku viac ako pol storočia. 

Osemnásobná držiteľka cien Grammy, ktorá predala viac ako 180 miliónov platní, svoju kariéru začínala na dvakrát. Ako píše portál iDnes.cz, prvý raz sa zviditeľnila v roku 1960, keď so svojim budúcim manželom Ikom Turnerom naspievali song A Fool in Love. Druhým začiatkom pre speváčku boli 80. roky, keď sa spamätala z rozvodu s agresívnym a na alkohole závislým Turnerom a predviedla svoj vlastný štýl.

Tina Turner začala kariéru v 50. rokoch minulého storočia počas prvých rokov rokenrolu a neskôr sa stala typickým zjavom hudobnej stanice MTV. Vo videu k piesni "What's Love Got to Do with It", ktorá bodovala v hitparádach, bola stelesnením štýlu 80. rokov - kráčala ulicami New Yorku s ježatými blond vlasmi, v minisukni a topánkach s ihličkovými podpätkami.

Tina Turner v sieni slávy

Tina Turner mala cit pre hudobné experimentovanie a balady s úprimnými textami. Postupom času dostala prezývku kráľovná rocku a v 80. rokoch získala šesť zo svojich ôsmich hudobných cien Grammy. V tomto desaťročí mala vyše desať piesní v hitparáde TOP 40, napríklad "Typical Male", "The Best", "Private Dancer" a "Better Be Good to Me".

V roku 1988 v brazílskom Riu de Janeiro prilákala 180.000 ľudí na svoj koncert a tak sa stal najväčším koncertom s jedným účinkujúcim. V tom čase už bolo minulosťou jej manželstvo s gitaristom Ikeom Turnerom, ktorý bol alkoholovo a drogovo závislý. K Tine sa správala agresívne a fyzicky ju napádal.

Predtým tvorili spevácke duo Ike & Tina Turner, ktoré vzniklo po ich svadbe v roku 1958. Manželstvo sa skončilo rozvodom v roku 1976. V roku 1991 ich oboch uviedli do Rokenrollovej siene slávy. Po Tine Tuner zostal manžel Erwin Bach, ktorého si vzala v roku 2013, a dvaja Ikeovi synovia, ktorých si adoptovala.