Vo veku 93 rokov zomrela vo štvrtok britská módna návrhárka Mary Quantová, ktorá v 60. rokoch spopularizovala minisukňu. TASR informáciu prevzala zo servisu tlačovej agentúry AFP.

Quantová stála pri zrode minisukní

Quantová zomrela "pokojne vo svojom dome v Surrey", uviedli jej príbuzní a označili ju za "jednu z medzinárodne najuznávanejších módnych návrhárok 20. storočia" a "výnimočnú inovátorku".

Quantová sa zapísala do histórie vďaka minisukni a pričinila sa tiež o to, že dámske oblečenie sa stalo v Británii a celej Európe "zábavné a cenovo dostupné". O tom, či tento ikonický módny kúsok Quantová skutočne vymyslela, viedla dlhý a ostrý spor so zosnulým francúzskym návrhárom Andrém Courregesom. Jej úloha pri premene superkrátkych strihov, ktoré obopínajú ženské stehná, na medzinárodný trend, je však nesporná.

Jej osobnosť a štýl z nej urobili "pravdepodobne najznámejšiu módnu návrhárku, ktorá vyšla z tejto krajiny", povedala v roku 2014 pre AFP Jenny Listerová, kurátorka módy vo Victoria and Albert Museum (V&A) v Londýne. "Bola v správnom čase na správnom mieste, a to bolo súčasťou jej úspechu," uviedla V&A.

Jej modely boli moderné a provokatívne

Quantová sa narodila 11. februára 1930 v Londýne, kde študovala na Goldsmiths College of Art. Tam sa zoznámila so svojím budúcim manželom a obchodným partnerom Alexandrom Plunketom Greenom. Ten zomrel v roku 1990.

V roku 1955 si spoločne otvorili prvý butik Bazaar v štvrti Chelsea, ktorá sa stala pulzujúcim srdcom "swingujúceho Londýna", pripomína BBC News. Quantová skúmala geometrické vzory, bodky a kontrastné farby, pričom sa "hrala" s novými materiálmi vrátane PVC a elastických látok, aby dosiahla moderný a "hravý vzhľad". Jej modely sa predvádzali v extravagantných a provokatívnych výkladoch.