Narodila sa v pohnutom roku 1968, keď jej otec - známy novinár, disident a revolucionár Peter Zeman, založil študentské noviny Echo, kvôli čomu až do roku 1989 nemohol priamo vykonávať svoje žurnalistické povolanie. Ona bola pri všetkom dôležitom, čo sa v revolučnom roku 1989 u nás dialo.

Petra Bombíková-Maudgil zomrela (7.12.2023) nedávno ako 55-ročná. Podľahla rakovine.

Zomrela Petra Bombíková-Maudgil

Príbeh Petry Bombíkovej-Maudgil som spoznala cez jej otca, novinára a disidenta Petra Zemana, keď som hľadala príbehy žien v novembri 1989. Keď mi s pýchou začal hovoriť o svojej staršej dcére, hneď ma jej osud oslovil. Jej meno nebolo medzi študentskými lídrami a líderkami novembra 89, hoci bola pri všetkom dôležitom.

Historické udalosti sledovala spoza objektívu fotoaparátu od 16. novembra 1989, keď do ulíc Bratislavy vyšlo asi 200 študentov. „Páčilo sa mi jej zanietenie, že všetko treba zdokumentovať,“ hovoril jej, dnes už zosnulý otec, ktorý ju naučil fotografovať.

"Túto fotku som nazvala Nežná revolúcia. Je to záber za tribúnou na Námestí SNP. Zdena Studenková sa chystala vystúpiť. Toto nie je fotka z dramatickej revolúcie. Stelesňuje pre mňa nežnosť," opisovala Petra Bombíková-Maudgil svoju fotografiu.

Petra bola jediná, kto mal fotoaparát a vedel s ním pracovať. „Vždy ma zaujímali hlavne tváre, takže ten november mi prišiel vhod,“ smiala sa pri spomienke na 20. výročie Nežnej revolúcie. Prišla vtedy z Londýna do Bratislavy, aby bolo osobne na spomienke na november 1989. „Uvedomovala som si, že to, čo sa deje teraz, už bude zajtra iné, takže som cítila potrebu to zachytiť,“ povedala nám v roku 2019.

V čase veľkých emócií si nechtiac zachovala odstup. „Keď už človek fotí, musí sa sústrediť na samotné fotografovanie, takže nemôže byť emočne celkom vložený do veci,“ vysvetľovala.

Detstvo prežila na Patrónke

Petra bola rodená (2.11.1968) Bratislavčanka, vyrastala na Patrónke. “Patrónka bola pre našu rodinu Zemanovcov miestom, kde sa všetko odohrávalo. Bývali sme v byte, ktorý od druhej svetovej vojny vystriedali štyri generácie,” spomína pre Ženy v meste jej mladšia sestra Lele, ktorú tak isto ako jej sestru istým spôsobom ovplyvnili otcove postoje. Mama Elena bola úspešná chemická inžinierka, ktorá sa venovala výskumu.

Petra patrila vždy k najlepším žiakom a študentom. Milovala literatúru, písanie a recitovanie, navštevovala známu DRDD – detskú rozhlasovú družinu, neskôr detské divadlo LUDUS a bola známa aj z televíznych inscenácií. Mnohí jej predpovedali dráhu herečky. Jej láska ku knihám ju však nasmerovala na Univerzitu Komenského, kde vyštudovala Slovenský jazyk a dejepis.

Život so Sveťom Bombíkom

Vysokoškolské štúdium zažila v období revolučného hnutia 1989. Tam sa zoznámila aj so Sveťom Bombíkom, jednou z najvýraznejších študentských postáv Nežnej revolúcie. V novembri 1989 sa postavil do čela celoslovenského študentského štrajkového výboru a v januári 1990 sa stal najmladším poslancom Slovenskej národnej rady.

Sveťo Bombík bol Petriným prvým manželom. “Mali spolu veľké plány, Sveťo mal odísť ako diplomovat do Anglicka, ale ich život zmenila veľká tragédia. Sveťo zahynul (11.1.1995) pri autonehode. Petra v tom čase už pracovala v Ústave slovenskej literatúry SAV. Pre Petru to bol veľký šok, s ktorým sa v podstate vyrovnávala do konca života,” spomína dnes jej sestra Lele.

Petra sa nevzdala, nemala to v povahe. “Smútok opäť premenila na neskutočnú energiu a aktivitu a k roku výročia úmrtia Sveťa zostavila z jeho listov, poznámok a článkov Sveťa unikátnu knihu, v ktorej vizionársky videl už vtedy jej manžel Európu a ako zjednotený kontinent,” hovorí Lele. Do roka a do dňa sa Petra naučila plynule anglicky, pričom bola nemčinárka.

Život v Londýne

Získala štipendium na Londýnskej univerzite, kde pôsobila ako stážistka na katedre slavistiky u profesora Andrewa Pynsenta. “Londýn zmenil je život navždy. Páčila sa jej jeho pestrosť, rôznofarebnosť a multikultúrnosť, ktorá na Slovensku dodnes chýba. Tu spoznala aj svojho druhého manžela, úspešného právnika a študenta z Oxfordu Sandyho Maudgila. Vďaka nemu začala spoznávať svet, veľa spolu cestovali, narodili sa im krásni traja synovia Arun, Leon a George. Ich dom je plný kníh a hudby,” hovorí Lele.

Petra vyštudovala v Anglicku ďalšie dve vysoké školy – bilingvalistiku a klinickú logopédiu, čomu sa venovala až do posledných aktívnych dní. Pracovala s ťažko postihnutými deťmi, ktoré sa narodili s rečovými chybami. Okrem toho milovala svoju záhradu, stala sa z nej neskôr vášnivá pestovateľka zeleniny a kvetín. Rada štrikovala a plávala v oceáne, či bicyklovala.

Petra s otcom Petrom Zemanom.  Foto - archív LZ

“Ešte v septembri tohto roka zorganizovala charitatívny cyklistický výlet pre chlapca s rakovinou na zbierku pre jeho liečbu. V tom čase už sama bojovala s agresívnym tumorom. Nikto však nečakal, že Petru tak rýchlo premôže, mala ešte veľké plány. Napriek tomu ona dodávala silu celej rodine a priateľom a všetko naplánovala,” hovorí Lele.

Predtým ako poslednýkrát zaspala, odkázala všetkým, že ich ľúbi a myslí na nich. Petra si želala byť pochovaná na Slovensku - spolu so svojim otcom Petrom.