Tento rok sa pri jarnom upratovaní zamerajte na to, aby vás výsledok skutočne potešil a priniesol vám do života poriadok natrvalo. Jednou zo základných poučiek Marie Kondo je minimalizmus - zbavenie sa vecí, ktoré nepoužívate a už vám nerobia radosť.

Váš život sa stane pokojnejším, pretože získate priestor a čas, ktorý nebudete musieť venovať starostlivosti o veci, ale vašim záľubám a vzťahom. Veciam navyše môžete darovať druhý život a odovzdať ich niekomu, kto ich znovu využije naplno. Radosť z upratovania tak môže byť tento rok dvojnásobná.

Dajte zbohom nohaviciam, ktoré už nezapnete

Každý máme v šatníku aspoň jedny nohavice, do ktorých už sa nejaký ten piatok nezmestíme, ale nie a nie sa ich zbaviť. Pokiaľ už oblečenie nenosíte, skúste ho posunúť ďalej, než skončí v zbernej nádobe na textil. V dnešnej dobe nie je nič jednoduchšie, ako posunúť neobnosené kúsky ďalej niekomu, kto ich bude rád nosiť.

Na predaj oblečenia vyskúšajte aplikáciu Vinted, Facebook Marketplace alebo second hand, ktorý vykupuje oblečenie. Pri predaji online dbajte na detailný popis jednotlivých kúskov a veľkostí a skúste ponúknuť aj množstevné zľavy alebo zvýhodnenia na doprave. Vďaka tomu sa vám podarí predať viac kúskov naraz a celý proces zrýchlite.

Ak pre vás nie je odmena taká dôležitá a chcete radšej urobiť radosť niekomu ďalšiemu, obráťte sa na charitatívne organizácie, ako je Vagus, kde odevy využijú ľudia bez domova. Ak ste z Bratislavy a chcete sa zachovať čo najviac udržateľne, prineste svoje oblečenie do second handu Nosene.

Ak bývate mimo Bratislavy a chcete ušetriť čas, využite za drobný poplatok ich kuriéra. V tomto second hande oblečenie opäť predajú alebo upcyklujú - prešijú ho na atraktívny kúsok. Ak ho nepredajú, posunú ho ďalej neziskovým organizáciám. Aj nenositeľné kúsky dokážu ďalej zrecyklovať tak, aby neskončilo na skládke. Vyrábajú z neho napríklad čistiace handry pre priemysel alebo obaly na dokumenty.

Zbavte sa elektroniky, ktorá vám leží v šuplíku

Elektroodpad je jedným z najrýchlejšie rastúcich zdrojov odpadu, ale veľká väčšina jeho častí sa dá opäť použiť. Stačí, aby sme sa s ním naučili šetrnejšie zaobchádzať. Preto existujú služby, ktoré sa snažia ekologické nakladanie so starou elektronikou uľahčiť. Pokiaľ máte doma v šuplíku starý iPhone, na ktorý sa už pár mesiacov či rokov práši, skúste ho predať cez Swappie. Odborníci ho tam zrepasujú, vymenia problematické súčiastky a zaistia, že niekomu opäť poslúži ako nový. A vy na tom ešte zarobíte.

Posuňte nepoužívané veci susedom 

V slovenských samosprávach sa uchytil nový trend - aby mestá a obce znížili množstvo odpadu na skládkach, pomáhajú nepotrebným veciam hľadať nových majiteľov. Takto vzniklo napríklad bratislavské KOLO - centrum opätovného použitia. Môžete sem priniesť nábytok, hračky, kuchynské potreby, športové a chovateľské potreby a mnoho ďalšieho. Dajte svojim veciam druhú šancu. Čo všetko prijímajú, nájdete na stránke KOLO.

Ak nie ste z Bratislavy, nájdite si, kedy sa vo vašom okolí koná mestský blší trh alebo burza. Ide už o bežné akcie, ktoré v nedávnej minulosti poriadali napríklad mestá Humenné, Martin, Senec, Prievidza, Revúca, Hurbanovo a mnohé ďalšie.

Vymeňte alebo predajte knihy, ktoré vás nechytili za srdce

Máte plnú knižnicu knižiek, ktoré už neotvoríte? Ak nejde o vaše srdcovky, výhodne ich predajte alebo vymeňte a urobte si miesto na tituly, ktoré si chcete prečítať. Vyskúšajte napríklad službu Knihobot – knihy nafotíte, kuriér ich odvezie do skladu Knihobotu, a peniaze vám prídu hneď, ako si ich niekto kúpi. 

Ak chcete mať vopred istotu, že knihy predáte, skúste službu Knihovrátok od Martinusu, kde vám po zadaní ISBN na stránke ihneď dajú vedieť, či majú o daný titul záujem. Ak áno, knihy prinesiete osobne, pošlete poštou alebo cez jednu zo zásielkových spoločností. Šancu máte najmä s novšími knihami a klasikami. 

Ak už si naozaj neviete rady, môžete podporiť vašu miestnu knižnicu. Knihy im môžete po dohode darovať. Alebo ich skúste nechať na rozobratie v spoločných priestoroch v paneláku, prineste ich do práce alebo ich vložte do búdky na výmenu kníh. Možno sa budete čudovať, koľko nadšených čitateľov máte vo svojom okolí!