Sedíme pri nedeľných politických debatách. Doma celá rodina, môj muž výnimočne nie – jednu z nich totiž moderuje. Už to máme ako taký rodinný rituál – s otctom pozerávam debaty od malička. Najpamätnejšia bola s Mečiarom. V relácii, ktorá sa buď volala Kroky, alebo Ako ďalej pán premiér (už sa mi to mieša), spieval odchádzajúci premiér S pánom Bohom, idem od vás. Live, to bolo celkom surreálne. Bola som vtedy ešte malá, ale rozumela som, že sa deje niečo zvlášne a veľké.

Túto nedeľu tam Mečiar nebol. Vlastne ani nikto extrémne výrazný. Pri televízore môj otec, brat, mama aj švagriná. Zapneme prvú – moderátor, dvaja politici (obaja po 60tke), jedna žena – politička (po 50tke). Prvý rodinný komentár o jej vzhľade – ako vyzerá, čo má preoperované, čo má oblečené. Prišla hádka – nie preto, že som fanúšik. Pre princíp. Vysvetľujem – kritizujte obsah, kritizujte jej históriu, ale je úplne jedno, či vyzerá ako modelka alebo nie. Pretože nie je modelka.

Keď je v televízii Vladimír Putin, prídu nepochybne rôzne komentáre. Ale to, že má plastické operácie, to je poznámka, ktorú som od mužov ešte nepočula. Pritom ruský prezident vyzerá už ako vosková figurína a začína to byť aj trocha strašidelné.

Starnutie žien je kapitola, ktorá si zaslúži našu pozornosť. Možno máte teraz 30, a ste na vrchole svojej krásy, aj fyzickej kondície, podobne ako ja. Ale každú z nás čaká starnutie, a každú z nás čaká posudzovanie nášho starnutia. Každého čaká staroba. Tak to je a inak to nebude.

 

 

Alebo Zdena Studenková. Vysvetlite mi prosím, prečo je terčom najväčších fórov o tom ako vyzerá? Rieši niekto Karla Gotta? Ten človek má pritom plastických operácií, retušu na plagátoch, a farbených vlasov toľko, že Zdena môže blednúť závisťou. Aký je medzi nimi rozdiel? Prečo jeden dostáva naložené a druhý je v pohode?

A nerozčuľujú vás filmy, kde otca rodiny môže hrať 60-ročný Clooney, ale matka troch dospelých detí je 40-ročná herečka, lebo nie je dobré, aby bola príliš stará? A videli ste niekedy staršiu ženu v reklame? Okrem tých na inkontinenciu, starecké plienky a výživový doplnok na staré kĺby?

Podľa štúdie Univerzity Južnej Karolíny sú na tom muži stredného veku podstatne lepšie ako ženy. Vo filmoch, či amerických seriáloch ich je takmer 75 percent. Ženských starších postáv je 25 percent. Keď porovnali v zábavnom biznise, ktorý filmy aj seriály produkuje, počet žien vo vedúcich pozíciách, hádajte na čo prišli? Až 81 percent vedenia týchto spoločností sú muži, 19 percent ženy. V strednom manažmente je pritom zastúpenie vyrovnanejšie – 40 percent žien, a 60 mužov. A čím viac moci máte, čím vyššiu pozíciu dosahujete, tým menej žien sa objavuje vo vedení. Poďme ale ďalej – len 3,4 percentá režisérov sú ženy. Drvivá väčšina scénaristov sú muži.

Pritom väčšina populácie je stará, povedzme si to úprimne. A bude to s nami len horšie. Polovica z populácie sú ženy. Taká je matematika. Nedáva to zmysel, a ak už hovoríme o trhu, zdá sa mi, že Hollywood aj reklamy prichádzajú o dosť veľa zákazníčok.

 

 

Drvivú väčšinu žien po štyridsiatke pritom sledujem často so závisťou. Sú to ženy, ktoré sú po rokoch zžité a spokojné samy so sebou. Sú krásne, skúsené, bystré. A nedocenené. Podceňované. V spoločnosti neviditeľné. Príde nová ministerka? Poďme komentovať ako vyzerá. Že prišiel aj nový minister, ktorý má vypadané vlasy a zle strihnutý oblek? Nevadí. Táto má zvláštne učesané vlasy – to nemajú na vizážistku? Je to hlupaňa? Nevieme. Na všetko, na čo sa sústredíme, je to, či vyzerá dobre. Či má kostým a kabelku. Či má vrásky, a prečo si ich nedá urobiť. Moje smutné zistenie však je, že to nerobia len muži. Naša spoločnosť, filmy, časopisy, reklamy – to všetko nás tak zmagorilo, že to robia úplne rovnako muži, aj ženy. Mladé, aj staré.

A ja by som už veľmi rada chcela vidieť ľudí, ktorí pozerajú v nedeľu, tak ako my, diskusiu a namiesto tamtá má vrásky a pred dvadsiatimi rokmi, keď mala po tridsiatke vyzerala mladšie, povedia, že tamtá má blbé argumenty.