Poslanci albánskeho parlamentu schválili v piatok nový kabinet premiéra Ediho Ramu. Došlo k tomu päť mesiacov po parlamentných voľbách, v ktorých si Ramova Socialistická strana Albánska (PS) zaistila vládny mandát na tretie funkčné obdobie, informuje agentúra DPA.

Albánsko: Väčšina žien vo vláde

V piatkovej voľbe hlasovalo 77 zo 140 poslancov parlamentu za schválenie Ramovho nového kabinetu a legislatívnej agendy, uviedla televízia Top Channel. Päťdesiattri poslancov hlasovalo proti a jeden sa hlasovania zdržal.

Ramova nová vláda má mimoriadne vysoké zastúpenie žien, píše DPA. Dvanásť zo 17 ministerských postov a postov štátnych tajomníkov zastávajú ženy - vrátane vedenia rezortu zahraničných vecí. Vo funkcii ministerky zahraničných vecí zostáva Olta Xhacková, ktorá predtým pôsobila ako ministerka obrany.

Premiér Rama pred hlasovaním uviedol, že má tri priority - projekty v infraštruktúre, boj proti pandémii koronavírusu a odstraňovanie škôd po zničujúcom zemetrasení, ktoré krajinu postihlo koncom roka 2019.

Kritika volieb

"Toto sú projekty, ktoré sú na 100 percent uskutočniteľné," povedal. Opozičný vodca Lulzim Basha z pravicovo orientovanej Demokratickej strany (PD) obvinil Ramu z "likvidácie" demokracie v Albánsku, pripomína DPA. Odvolal sa pritom na správy medzinárodných volebných pozorovateľov, ktorí namietali proti zasahovaniu do volieb zo strany štátu a incidentom súvisiacim s kupovaním hlasov počas volebnej kampane.

Napriek tomu volební pozorovatelia prišli k záveru, že vďaka západom inšpirovaným reformám v uplynulých rokoch boli tieto voľby čistejšie, než voľby v predchádzajúcich rokoch.

Päťdesiatsedemročný Rama je umelcom s akademickým vzdelaním a na čele PS stojí od roku 2005, pričom vo funkcii premiéra je od roku 2013, pripomína DPA. V rokoch 2000-2001 bol starostom hlavného mesta Tirana. Albánsko je členom Severoatlantickej aliancie od roku 2009 a usiluje sa o členstvo v Európskej únii (EÚ). Únia dala vlani zelenú začatiu prístupových rokovaní.