Keď po 16 rokoch končil svoju éru nemecký kancelár Helmut Kohl, svet vedel, kým ako politik bol. Neprehliadnuteľný a zapálený zjednotiteľ Nemecka a Európy, ktorý na konci svojej éry arogantne bránil čierne fondy a tajných sponzorov vlastnej politickej strany CDU.

Po 16 rokoch jeho nasledovníčky Angely Merkelovej nie je jednoduché jednoznačne povedať, kým bola. Angela Merkelová je ako socha, ktorá takmer neprejavuje emócie, nemá plamenné prejavy, nepreháňa to s víziami, nemstí sa politickým oponentom, z korupcie ju neobviňujú ani jej kritici.

Angela Merkelová vládla 16 rokov

Pri moci však vydržala 16 rokov a bola takmer nepretržite na čele rebríčka najvplyvnejších žien vo svete, kde vládnu muži.  Angela Merkelová prejavila silný mocenský inštinkt a udržala sa pri moci v časoch populizmu a extrémizmu spôsobom, ktorý sa nenosí - pokojom a vytrvalosťou.

Charakteristické gesto kancelárky Angely Merkelovej, ktorú volali Mutti (Mama).  Foto - TASR/AP

“Ľudia mi často vyčítajú, že nejednám dosť rýchlo. Že nechám veci príliš dlho plynúť. Pre mňa je ale dôležité zvážiť všetky možnosti,” opísala svoj vlastný politický štýl Angela Merkelová v rozhovore pre BBC v roku 2013 s tým, že určite nie je impulzívnou političkou.

Merkelová bodovala doma, ale aj vo svete vlastnosťami, ktoré bežne s politikmi a političkami nespájame: bola precízna, pracovitá, dôveryhodná a opierala sa o fakty, nie o emócie. “Fakty sú fakty. Nedajú sa prevážiť pocitmi. Ako osvietená západná spoločnosť musíme naše argumenty zakladať vždy na faktoch,” povedala v roku 2021 počas svojej poslednej veľkej tlačovej konferencii.

Angela Merkelová ako krízová manažérka

To bol aj jej spôsob, ako zvládať krízy, nech boli akékoľvek typu. Riešila finančnú krízu, eurokrízu, krachujúce Grécko, arabskú jar, vojnu na Ukrajine, vojnu v Sýrii, islamský terorizmus, utečeneckú krízu, vzostup populistov a extrémistov v Európe, vystúpenie Británie z EÚ, konfrontačnú politiku Donalda Trumpa a napokon pandémiu. „Nikto nevie, kto v skutočnosti Angela Merkelová je. V akútnych krízach je ale neprekonateľná, “ povedala o nej pre Deutsche Welle ekonomická novinárka Ursula Weidenfeldová.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová bola často jedinou ženou mezi mužmi. Mnohí z nich už v politike nie sú.  Foto - TASR/AP 

Merkelová veľakrát predviedla svoje diplomatické schopnosti: dokázala vyjednávať dlho a spôsobom, po ktorom nemali rokujúce strany pocit, že prehrali. Ako jedna z mála dokázala byť rovnocennou partnerkou Vladimírovi Putinovi, s ktorým sa vždy rozprávali po nemecky.

Britský denník The Times zvolil kancelárku za osobnosť roka 2014 hlavne preto, že sa stala sprostredkovateľom medzi Západom a Ruskom a mala najväčší vplyv na prezidenta Vladimira Putina. „Je to žena, ktorú potrebujeme vo svete nebezpečných mužov,“ napísal vtedy denník The Times. „Pomohla Západu koncentrovať sa na jeho najdôležitejšie hodnoty."

Merkelová a Putin

Legendárnou sa stala situácia z roku 2007, keď sa Merkelová nenechala vyprovokovať Putinom a získala si na dlho jeho rešpekt. Putin, ktorý vedel o tom, že Merkelová má fóbiu zo psov, nechal v jej blízkosti svoju sučku labradora Koni. Nemecká kancelárka ani raz neukázala strach. „Žiadny západný premiér nedokáže zvládnuť ruskú zastrašovaciu taktiku tak ako ona. Má to v politickej DNA, pretože vyrástla vo východnom Nemecku,“ opísal to vtedy korešpondent CNN Brian Todd.

Merkelová a Putin so psom.  Foto - TASR/AP

Nemecká kancelárka bola zdatnou krízovou manažérkou, ale už nebolo tak jasné, aké témy v politike dlhodobo presadzuje. Ak zistila, že nemá politickú či spoločenskú podporu, zmenila názor, korigovala smer. Ako po havárii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima. Hoci predtým jej kabinet predĺžil životnosť nemeckým reaktorom, po Fukušime sa nemecká vláda rozhodla zatvoriť všetky zdroje atómovej energie do roku 2022. Dnes je v Nemecku podiel elektriny z obnoviteľných zdrojov 44 percent, v roku 2005, keď nastúpila k moci, to bolo len 10 percent.

Merkelová a utečenci

Najviac asi Angela Merkelová prekvapila počas utečeneckej krízy v roku 2015, keď vyhlásila, že Nemecko bude prijímať utečencov. „V čase eurokrízy predviedla dobrý krízový manažment, ale neudávala akcenty. V utečeneckej kríze však postupovala razantne a udávala tón aj napriek odporu z vlastných radov. Táto téma určila jej éru kancelárky,“ povedala pre nemecké médiá politologička Sabine von Oppeln z Slobodnej univerzity v Berlíne.

Merkelová uprostred utečeneckej krízy.  Foto - TASR/AP

Kancelárka, ktorá vyrastala v komunistickom východnom Nemecku a zažila Berlínsky múr, vyhlásila “Zvládneme to”, a šla tak neobvykle rozhodne proti negatívnym náladam v Nemecku i v celej Európe.

“Ak sa budeme musieť ospravedlňovať za to, že sme v krízových situáciách ukázali ľudskú tvár, tak to potom nie je moja krajina,” povedala v septembri 2015 po kritike, že prakticky otvorila hranice utečencom.

Merkelová a ženy

Angela Merkelová bola prvou nemeckou kancelárkou v histórii krajiny. Hoci mladí Nemci a Nemky nezažili v úrade iného kancelára než je Merkelová, dlho nebolo cítiť, že jej vláda zlepšuje postavenie žien v spoločnosti. Pretrvávajú platové rozdiely (19 percent), klesol počet žien v Bundestagu aj na pozíciach starostov nemeckých miest. A keď v roku 2015 Nemecko zaviedlo ženské kvóty pre dozorné rady spoločností, sama Angela Merkelová tento návrh dva roky brzdila.

Postoj začala Merkelová jasnejšie meniť až ku koncu jej éry. V septembri 2021 to uzavrela jednoznačným vyhlásením, že je feministka. "V podstate ide o fakt, že muži a ženy sú si rovní, a to v zmysle účasti na spoločenskom živote, ale aj všeobecne v živote. A v tomto zmysle môžem povedať: áno, som feministka," povedala po stretnutí s nigérijskou spisovateľkou Chimamandou Ngozi Adichie, ktorá sa vo svojich knihách venuje otázkam rodovej rovnosti a feminizmu.

V Nemecku sa každý môže stať tým, kým chce. Teda aj z malého dievčatka môže vyrásť nemecká kancelárka. Slogan CDU s portrétom 3-ročnej Angely Merkelovej.  Foto - archív ZVM

Bez ohľadu na zdržanlivé názory Angely Merkelovej na postavenie žien, môžeme na konci jej éry povedať, že zmenila názor ľudí na to, akú úlohu by mali ženy v politike hrať. Podľa štúdie agentúry Ipsos viac ako polovica opýtaných (54 percent) súhlasila s tvrdením, že svet by bol spokojnejší a úspešnejší, ak by bolo viac ženských líderiek v politike. Proti bolo menej ako 28 percent.

Angela Merkelová ako nemecká kancelárka končí, v nedeľňajších parlamentných voľbách sa ukáže, kto ju nahradí. V politike ukázala dve veľmi dôležité veci: že nemusíte byť populista, nemusíte korumpovať, mať silné reči a ego a predsa ako politik uspejete.

Druhý kľúčový odkaz poslala ženám: dokázala, že majú miesto v politike a že si ju môžu dovoliť robiť inak ako muži.