Pri najväčšej botanickej záhrade na území bývalého Sovietskeho zväzu vyrastá prvý novodobý aquapark. Na 20 hektaroch postavia vonkajšie a vnútorné bazény, wellness, SPA, ale aj tenisové kurty a športoviská a to všetko asi 400 metrov od Čierneho mora.

Nikoho teda neprekvapí, že gruzínske prímorské mesto Batumi získalo na súťaži World Travel Awards 2022 tretíkrát titul Najlepšia rozvíjajúca sa turistická destinácia v Európe.

Batumi - jedno z najkrajších miest Gruzínska

“Titul získalo zaslúžene, je to veľmi dynamický trh, ktorý láka investorov. Naša spoločnosť má nakontrahovaných 30 až 35 developerských projektov,” hovorí Alex Maksimčuk zo slovenskej spoločnosti FinRealGo, ktorá v roku 2019 otvorila v Batumi realitnú kanceláriu. V meste vzdialenom asi 20 kilometrov od tureckých hraníc sa starajú o predaj apartmánov, ktoré potom pre klientov zo Slovenska, Česka, Maďarska či Rakúska prenajímajú.

Nový projekt aquaparku s lezeckou stenou, tenisovými kurtmi, bazénmi, kidscentrum.  Foto - FinRealGo

Batumi, ktoré označujú za jedno z najkrajších miest v Gruzínsku, má čo ponúknuť. Návštevníkov osloví kombináciou starej a novej architektúry, historickým prístavom, očarujúcim prímorským bulvárom a promenádou ako na Miami, ale aj medzinárodnými značkovými hotelmi, kaviarňami a reštauráciami.

Moderné budovy, mrakodrapy a spievajúce fontány vyniesli mestu titul európsky Dubaj. Vďaka zábavnému priemyslu, ktorý tu funguje naplno, ho zase iní prezývajú kaukazský Las Vegas.

Stavba aquaparku nie je jediným veľkým projektom pre turistov, ktorý vzniká v Batumi a širšom okolí.  Od roku 2025 má fungovať obchvat diaľnice, ktorý spojí Batumi s Goderdzi, novým lyžiarskym strediskom v prekrásnom prostredí pohoria Malý Kaukaz.

Nočné Batumi.  Foto - FinRealGo

“Po diaľnici budete v Goderdzi za hodinu a pol a určite vás potešia ceny, či možnosť požičať si výstroj. To robí aj zo samotného Batumi veľmi atraktívnu celoročnú destináciu,” hovorí Adam Gečevský, ktorý realitnú kanceláriu v Batumi vedie a je špecialistom na nehnuteľnosti v Batumi a v Gruzínsku.

Kúpa a prenájom apartmánov v Batumi

Záujem o kúpu apartmánov v Batumi logicky rastie. Kúpiť si ich na vlastnú päsť však nie je jednoduché, pretože holobyt v Batumi nevyzerá tak ako holobyt na Slovensku. “Je to vlastne skelet, kde ešte visia rozvody káblov, steny treba vystierkovať, podlahu upraviť, celkovo sú ešte povinné stavebné práce v hodnote asi  7-11 tisíc eur, než holobyt dostanete do stavu na prenájom,” vysvetľuje Alex Maksimčuk.

Aj preto ich realitná kancelária rozbehla stavebnú činnosť a má vlastných robotníkov, ktorí upravujú apartmány tak, aby ich mohli v štandarde ponúknuť klientom. “Najpredávanejšie štúdia majú okolo 30 m2 aj s balkónom a využívajú sa na krátkodobý prenájom. Cena sa pohybuje od 45-tisíc eur,” dodáva Maksimčuk.

Cena nehnuteľností bude stúpať so zvýšeným záujmom o 450-tisícové Batumi a jeho okolie, ktoré ešte neničí masová turistika a tak si tu vychutnáte mnoho autentických miest. Napríklad farmársky trh v starej časti mesta, na ktorý chodia pestovatelia z celého okolia a ponúkajú domáce výrobky, potraviny, či vychýrené sladkosti. O 2 kilometre ďalej si môžete na rybom trhu kúpiť rôzne druhy morských rýb, ktoré vám hneď spracujú a pripravia na grile.

 

Rybí trh. Foto - FinRealGo

Skvelé domáce jedlá v Batumi

“Batumi sa určite oplatí navštíviť kvôli gastronómii, takého jesetera alebo kambalu, akú nám pripravili na rybom trhu v Batumi, som dávno nejedol. Nehovoriac o kvalitnom gruzínskom víne, ktoré si k jedlu musíte dať,” smeje sa Alex  Maksimčuk. Večera pre 4 až 6 osôb s dobrým jedlom a kvalitným vínom vás vyjde do 70 eur. Batumi, kde je v lete asi 35 stupňov celzia, ponúka 10 kilometrov kamienkových pláží pri Čiernom mori.

Najmalebnejšou plážou v Adjare, asi 9 kilometrov od Batumi, je Green Cape, teda Zelený mys. Ten je veľmi obľúbený medzi obyvateľmi Batumi a turistami, ktorí si chcú užiť súkromie a nádhernú gruzínsku prírodu.

Zelený mys.  Foto - FinRealGo

Batumi je od Bratislavy vzdialené 2800 kilometrov. Letecky je najbežnejšie spojenie do Tbilisi a odtiaľ rýchlovlakom priamo do Batumi. Alex Maksimčuk radí letieť z Viedne či Budapešti do Kutaisi, čo je jedno z najstarších nepretržite obývaných miest na svete.

Podľa časopisu The Telegraph ľudia v Kutaisi bývali už v druhom miléniu pred Kristom a dodnes je domovom približne 150 000 ľudí. Ide tak o jedno zo 16 najstarších miest sveta, ktoré sa môžete po ceste do Batumi zastaviť.

Z Kutaisi ponúka realitná spoločnosť FinRealGo svojim klientom odvoz do Batumi a má aj mnoho rád a trikov, ako si užiť nielen Batumi, ale aj neobjavené Gruzínsko. “Radi poradíme, ak sa na nás obrátite,” dodáva Adam Gečevský, ktorý realitnú kanceláriu v Batumi vedie.