Poznáte to. Na začiatku nebolo nič, len láska a hormóny, potom spermia a vajíčko a následne slon. Neviem, ako ste to mali vy, milé spolupáchateľky budúcich tvorcov HDP, ale mne sa zdala byť ladná každá tehula - okrem mňa. Tiež som zodpovedne prispela k znekvalitneniu odpadových vôd, pretože sa mi hlava zo záchoda takmer nevynorila. 3x som to dala. 3x!!!

Trikrát prerod z krásnej víly na slona, zo slona na niečo pokrčené a zožuté a včul, po 40tke začínam chillovať. Mladé telesá sa presúvajú bytom v mne absolútne neznámych časoch a trajektóriách, môj muž netuší už pár rokov, ktoré decko je kde a prečo. Donedávna som pestovala excelovskú tabuľku, ale keďže sa ich už nepotrebujeme cielene zbaviť, padol aj excel a žijeme s nimi v čistom zene.

Prišla za mnou šéfka planéty ženyvmeste a vraví - ty máš byt plný decák, hen je Deň matiek, napíš niečo. Ostala som doslova bez slov. Reku, tak to bude iný free ride, lebo ja a sviatky...Môžem zdieľať len to moje. Máme doma naše tri dcéry, chalana v náhradnej osobnej starostlivosti a frajera najstaršej. Päť mladých ľudí v byte. Môj život - ako sa dá vytušiť, je definovaný dennými návštevami potravín, varením a tak. Jasné, že makajú aj oni, lebo inak by som už niekde silno plakala.

Ale keď otáčam svoj život z jednej či druhej strany, úplne čestne musím povedať, že ma baví byť mamou. Páči sa mi, keď sa všetci sem tam nevdojak zvezieme na dlážku v kuchyni a veselo kvákame. Keď každý jeden z nich vie prísť a povedať "mami, teta, mám problém". Keď ich vezmeme na výlet a spolu si užívame. A tiež sa spolu bojíme, prežívame, plánujeme, vychádzame si v ústrety, pomáhame si. Znie to až choro idylicky, ale je to tak.

Ja osobne neprikladám sviatkom veľkú váhu. Okrem Vianoc, to ma fakt berie. Majú svoje čaro a to je globálne. Nepotrebujem si pripomínať, že starnem, ani že som žena, mama, ani že som ľúbená, nejak sa volám, alebo že som sa vydala. Uvedomujem si to každý deň. Mám deň matiek furt. Každý úsmev, úspech, gesto tých mojich alebo "požičaných" detí u nás doma vo mne vzbudzuje hrdosť, že ich mám. Aj keď teda tú chladničku vyjedia za 24 hodín a milujú instantné platby :)

Všetkým mamám držím palce, aby našli svoj rodičovský zen. Oslávte alebo aj nie. Nie som si istá, či je to dôležité. Lebo kytica môže byť rovnako láskyplné ako aj prázdne gesto. Láska sa číta z očí.

Na zdravie, drahé moje.