Slušivé šaty či elegantný kostým by sme tieto dni na nej hľadali ťažko. Princezná Elisabeth (18) sa najnovšie vybrala po šlapajách svojho otca, kráľa Filipa a od septembra sa zapísala na vojenskú školu. Ako aj iní kadeti z Kráľovskej vojenskej akadémie v Bruseli, aj Elisabeth vyfasovala maskáče. Ukázala všetkým, že aj žena môže byť schopnou vojačkou.

Belgická kráľovská rodina sa pochválila oficiálnymi fotografiami z vojenského výcviku. Ako je na nich vidieť, velitelia princeznú nešetria. Ako sa vyjadrilo vedenie školy, Elisabeth sa naučí základným veciam, nevyhnutným pre dobrého vojaka či vojačku. Okrem streľby sa naučí aj pochodovať a používať maskovacie techniky.

To však nie je jediné, počas výcviku jej vštepia aj hodnoty ako disciplína, rešpekt a odvaha.

Princezná na vojenskom cvičení.  Foto - twitter.com/MonarchieBe

Ako informuje The Brussels Times, predstavitelia školy tvrdia, že počas školského dňa vôbec nie je vidno, že by medzi ostatnými študentmi bola nejaká princezná. Prezrádza ju jedine neustála prítomnosť ochranky.

Princezná Elizabeth - dvojníčka vojvodkyne Kate?

Princezná Elizabeth, ktorá je najstaršou dcérou kráľa Filipa a jeho manželky Mathilde, je v Belgicku veľmi obľúbená. Dokonca o nej hovoria, že je nositeľkou niečoho, čo nazývajú „efekt Kate“, podľa britskej vojvodkyne z Cambridgeu. Myslia tým zmysel pre povinnosť a tiež istú dávku šarmu a elegancie.

Ak sa dostane na belgický trón, bude jedinou rodenou kráľovnou. Doteraz smeli byť kráľmi len muži a kráľovné boli iba manželkami. Jej otec, Filip, sa stal hlavou krajiny v roku 2013, keď abdikoval jeho otec Albert II.

Podľa zmeneného nástupníckeho práva má od roku 1991 v Belgicku nárok na trón prvorodené dieťa a to bez ohľadu na pohlavie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

⁣⁣ ⁣⁣ Viering ter gelegenheid van de 18e verjaardag van Prinses Elisabeth, Hertogin van Brabant. De Koninklijke Familie, de autoriteiten van het land en jongeren die in 2001 net als de Prinses werden geboren, zijn uitgenodigd in het Koninklijk Paleis om dit unieke evenement te vieren. Naast toespraken van de Koning en de Prinses zullen een aantal jongeren spreken. Verder op het programma: een prestigieus duo van violisten, Lorenzo Gatto en Sylvia Huang, een dansvoorstelling door de Koninklijke Balletschool Antwerpen en een muzikaal optreden van Blanche om de ceremonie af te sluiten.⁣⁣ —————⁣⁣ Célébration à l’occasion du 18ème anniversaire de la Princesse Elisabeth, Duchesse de Brabant. La Famille Royale, les autorités du pays et des jeunes nés comme la Princesse en 2001 ont été invités au Palais Royal pour fêter cet évènement unique. Outre des interventions du Roi et de la Princesse, des jeunes prendront la parole. Au programme également : un prestigieux duo de violonistes, Lorenzo Gatto et Sylvia Huang, un spectacle de danse proposé par la « Koninklijke Balletschool Antwerpen » et la chanteuse Blanche pour clôturer la cérémonie.⁣⁣ —————⁣⁣ Celebration on the occasion of the 18th birthday of Princess Elisabeth, Duchess of Brabant. The Royal Family, the authorities of the country and young people born in 2001, the same year as the Princess, were invited to the Royal Palace to celebrate this unique event. In addition to speeches by the King and the Princess, young people will take the stand. Also on the program: a prestigious duo of violinists, Lorenzo Gatto and Sylvia Huang, a ballet performance by the "Royal Ballet School of Antwerp" and a performance by Blanche to end the ceremony.⁣⁣ ⁣⁣ #HappyBirthday #verjaardag #anniversaire #birthday #ceremony #celebration @lorenzogatto @sylviolin_94 @qeimcbelgium @royal_ballet_school_antwerp @victor.polster @blanchemusicbe @em_loubna @louisdewez @julien___2001 @pau.dabe #Royal #Antwerp #PrincesseElisabeth #PrinsesElisabeth #ElisabethvanBelgië #HertoginvanBrabant #DuchessdeBrabant #DuchessofBrabant #Princesse #Prinses #Princess #Elisabeth #België #Belgique #Belgium #BelgianRoyalPalace #MonarchieBe⁣ ⁣ 📸 Belga

Príspevok, ktorý zdieľa Belgian Royal Palace (@belgianroyalpalace),

Ako to už v týchto kruhoch býva zvykom, od malička bola verejne činná a angažuje sa pri rôznych charitatívnych programoch. Podporuje deti, ktoré majú problém s učením, pomáha starším ľuďom a tým, ktorí prišli o domov. Počas jari 2020, keď zúril koronavírus, trávila čas v paláci s rodinou, ale spolu so súrodencami pomáhali ako dobrovoľníci a roznášali potraviny a iné zásoby do domovov dôchodcov.

Elisabeth ešte pred nastúpením do vojenskej akadémie navštevovala strednú školu v britskom Walese, kde na jar aj zmaturovala. Hovorí holandsky, francúzsky nemecky a anglicky. Sama o sebe hovorí, že rada kreslí, číta a hrá na klavíri. Dalo by sa povedať, že je to športový typ. Okrem základov baletu ju baví aj bicykel, plávanie, lyžovanie a rada plachtí. Má ešte dvoch mladších bratov a sestru.

Z toho, že by sa stala kráľovnou a vládla, strach nemá. „Pokúsim sa svetu pomôcť tým, že zo seba vydám to najlepšie,“ povedala princezná na oslave svojich osemnástych narodenín. Dokazuje, že zo seba dokáže vydať to najlepšie bez ohľadu na to, či má na sebe módny hit alebo maskáče.