Vo veku 56 rokov zomrela známa supermodelka Tatjana Patitzová, ktorá sa v 80. a 90. rokoch pravidelne objavovala na obálkach popredných módnych časopisov. Informovala o tom v stredu agentúra AP s odvolaním sa na americký časopis Vogue.

Patitzová zomrela v meste Santa Barbara v americkom štáte Kalifornia, uviedla jej newyorská agentka Corinne Nicolasová z modelingovej agentúry Model CoOp. Príčinou jej smrti bola rakovina prsníka, potvrdila jej agentka pre Daily Mail.

Patitzová patrila medzi päť supermodeliek

Patitzová sa narodila v severonemeckom Hamburgu a vyrastala vo Švédsku. Neskôr sa presťahovala do Paríža a do New Yorku, kde odštartovala svoju úspešnú kariéru vo svete modelingu. Svojho času bola jednou z piatich najžiadanejších modeliek sveta, medzi ktorými bola aj Linda Evangelistová, Christy Turlingtonová, Naomi Campbellová a Cindy Crawfordová, približuje magazín Der Spiegel.

Módny fotograf Peter Lindbergh v roku 1990 urobil záber týchto piatich modeliek, ktorý sa dostal na obálku magazínu Vogue. Fotografia sa neskôr stala legendárnou a podľa niektorých odštartovala éru supermodeliek.

Patitzová predvádzala pre najprestížnejšie značky ako Chanel, Calvin Klein a Versace. Účinkovala aj v kultovom videoklipe Georga Michaela Freedom!.

Vyzerala neobyčajne, preto uspela

V rozhovore pre magazín Prestige Hong Kong z roku 2006 Tatjana Patitzová vyhlásila, že zlatý vek supermodeliek sa už skončil. Podľa jej slov boli totiž klasické modelky medzičasom zatlačené do úzadia celebritami a herečkami. Tvrdila tiež, že ženy v modelingu boli za jej čias zdravšie a neboli také chudé ako dnes. "Ženy boli zdravé, a nie takéto vychudnuté útle modelky, ktorých mená už ani nikto nepozná," uviedla.

V rozhovore pre magazín Vogue v roku 1988 svoj úspech pripísala tomu, že „vyzerala ako nikto iný“. „Ľudia vždy hovorili, že vyzerám neobyčajne.. A kvôli tomu som to dokázala,“ povedala vtedy.

V posledných rokoch bola zanietenou podporovateľkou ekologických organizácií a charity. Mala 19-ročného syna.