So začiatkom pandémie COVID-19 sa rozbehli aj preteky o vakcíny a zabezpečenie vakcín pre celý svet. Nielen pre bohaté krajiny. Vakcína by mala byť dostupná pre každého, chudobného, či bohatého. S rastom počtu vakcín rastie aj odpor, či nedôvera voči očkovaniu. A odpor voči akémukoľvek očkovaniu sa tiež stal akousi novodobou módou. Zabudli sme na to, že naši rodičia si ešte pamätajú detskú obrnu, ktorá vymizla zo Slovenska vďaka očkovaniu. 

Pandémia COVID-19 sa v mnohých veciach nijakým štýlom neodlišuje od ostatných humanitárnych kríz. Aj tu platí, že vlády zlyhávajú a pomoc mešká. Vznikajú rôzne spolupráce - s veľkými cieľmi, ale aj častými zlyhaniami. 

V apríli minulého roku vznikla platforma, ktorá nesie hrozivý názov Access to COVID-19 Accelerator (ACT -A). Prepája vlády, vedcov, podnikateľov, mimovládny sektor, filantropov a globálne zdravotnícke organizácie. V rámci tejto spolupráce vznikol samostatný pilier, so skráteným názvom COVAX Facility. Vytýčil si niekoľko cieľov. Garantovať dodávky vakcín do každej krajiny pre min. 20 percent populácie do konca roku 2021.

Zabezpečiť rozmanité portfólio vakcín a distribuovať ich hneď ako to bude možné. Už koncom roku sa pripravovali a do celého sveta postupne prevážali injekčné striekačky, či krabice na biologický odpad, kým sa vakcíny schválili. 

Zatiaľ čo na Slovensku stále nevieme, čo sa stane so Sputnikom alebo či dôverujeme AstraZenecce, v rámci COVAXu sa distribuuje už 6 druhov vakcín. Pre potreby humanitárnych kríz WHO odobrilo vakcíny od Moderny a Sinopharmy, okrem toho už dávnejšie sa dodávajú vakcíny od Pfizer/BioN Tech, Astrazenecca-SK Bio, Serum Institute India a Janssenu

Doteraz COVAX Facility dodal už 65 miliónov vakcín do krajín s humanitárnymi krízami ako Sýria, Južný Sudán, Keňa a mnoho ďalších.  Aj keď ide o obrovské množstvo, aj tu môžeme hovoriť o zlyhaní. Podľa pôvodných plánov malo byť v tomto čase distribuovaných už 170 miliónov vakcín. V čom je problém? Vo financiách, pomalšej výrobe a dodávke vakcín, v diskusiách o schvaľovaní vakcín ...Dôvodov je mnoho.

Solárna chladnička, inštalovoná v zdravotnom centre Bethesda, Cap Haitien, Haiti.  Foto - UNICEF

V rámci celého tohto procesu má veľmi špecifické postavenie UNICEF. UNICEF je totiž najväčším „vakcinátorom na svete“. Zabezpečuje očkovanie detí voči rôznym typom ochorení ako osýpky, obrna v najchudobnejších častiach sveta, či najťažších krízach, snaží sa zamedziť epidémiách akou bola napríklad epidémia Eboly. Očkovanie voči vírusu COVID-19 však prebieha zatiaľ iba u dospelých. Tak prečo je UNICEF zapojený aj do tohto procesu? 

Solárny panel, určený na pohon solárnych chladničiek pre vakcíny v komunitnom zdravotnom centre v Kobokotossou, Mali. Foto - UNICEF

UNICEF je totiž jedinou organizáciou na svete, ktorá má zabezpečené technické vybavenie na prepravu a uskladnenie obrovského množstva vakcín vo viac ako 100 krajinách sveta. Aj v oblastiach bez elektriky, v ťažko dostupných, či horúcich oblastiach. 

Ak sa my sťažujeme, že sa nevieme dostať na rad v niektorom z vakcinačných centier, tak sú oblasti, kde si doprava a uskladnenie vakcín vyžaduje veľa kreativity, ľudského úsilia, ale aj inovácií. Solárne chladničky, drony na prepravu vakcín cez pralesy, donášky na bicykloch, loďkách,  terénnych autách, ale aj ťavách môže byť náročné a vyzerať komicky. Pretože nech ide o akúkoľvek dopravu, dôležité je, aby vakcíny ostali nepoškodené a správne chladené.