Videla som dnes u jednej známej, že si kúpila kozmetické prípravky a písala k tomu, že žena sa o seba predsa musí starať. Prípravky ma nezaujali, jej komentár áno. Programujeme to od malička do žien, nedá sa to dostať z hlavy. 

Pravidelne mi chodia otázky, aké krémy používam. Či chodím na manikúru, pedikúru. Kam chodím ku kaderníkovi a či chodievam na kozmetiku. Nie, nie, nikam a nie. Nie som ochotná vyhadzovať peniaze za to, že mi niekto nalepí umelé nechty. Nepovažujem za dobre strávený čas každých pár dní si lakovať nechty na nohách aj rukách. Strihá ma sestra a nejaké krémy mám, ale zas veľmi to neprežívam. Znamená to, že sa nestarám? V bežných štandardoch asi áno. Mala by som sa cítiť zle? Je mi to jedno. 

Chcete si pravidelne prečítať stĺpček Zuzany Kovačič Hanzelovej priamo vo svojom e-maily bez reklamy?

Snažím sa starať o svoje telo - cvičím, pijem veľa vody a snažím sa nejesť sprostosti. Warren Buffet na úvod svojho výborného dokumentu na HBO hovorí študentom - predstavte si, že by ste si mohli vybrať jedno auto a ja vám ho teraz kúpim. Ale podmienka je, že budete mať len toto jedno auto celý život. Vyberiete si nejaký typ a farbu a garantujem vám, že keďže viete, že je to jediné auto, ktoré kedy budete mať, tak ho budete servisovať a starať sa o neho. Máme len jedno telo, a neservisujeme ho, ani sa k nemu nesprávame dobre. Warren Buffet má 90 rokov, svoje auto servisoval evidentne dobre. Beriem si z neho príklad. 

Snažím sa starať aj o svoju psychiku. Občas je to trochu náročné. Nikdy som nemala ideálnu postavu, mám akné, diagnostikovali mi plešivosť. Mám celulitídu, druhú bradu, a tak celkovo mám dni, keď sa radšej nechcem vidieť v zrkadle. V kontraste s tým vidím okolo seba ženy, ktoré evidentne prechádzajú tým istým, ale namiesto toho, aby s tým pracovali, chodia okolo mňa vylepšené, vytvarované, napichané. Hit vyplnených pier je pre mňa špeciálne fascinujúci - krásne ženy si často dávajú napichávať pery, vidím to už u dievčat, ktoré majú 18 rokov. Prerábajú sa krásne dievčatá, ktoré začínajú jedna vedľa druhej vyzerať rovnako. 

Nechápte ma zle, ja neodsudzujem, keď niekto chodí na kozmetické procedúry a má operácie. Je to každého osobná vec. Ale sledujem, že budujeme generáciu žien, ktoré namiesto toho, aby sme ich učili milovať sa, ničíme ich. Nárokmi, komentármi, časopismi, sociálnymi sieťami. Zaplavíme ich od puberty dokonalými vyretušovanými zapózovanými obrázkami, Do toho namiešame koktejl sexizmu, objektivizácie, obťažovania a bum. Ži spokojný život, miluj sa a buď sama sebou. 

Začala som tento týždeň používať novú sociálnu sieť Clubhouse. Je to vlastne iba audio. Ľudia sa tam rozprávajú, vidíte síce profil, ale aj tam si môžete a nemusíte dať fotku. Je to súboj myšlienok, názorov a diskusie, nie retušu a filtrov. Ešte to stále len pozorujem, ale sama za seba hovorím, že je to pre mňa extrémne osviežujúce. Aspoň na čas mi algoritmy neponúkajú chudnutie, procedúry, vlasové príčesky a vychudnuté modelky Victoria Secret. 

Ak ste rovnako ako ja úplne obyčajné a normálne, ak nemáte čas na manikúry, pedikúry a nechodíte na botox, ani na fillers (výplň), sme v tom spolu. Nedokonalé, normálne, a každá krásna. Nenechajte sa pomýliť, je to normálne. Ak máte dni ako ja dnes, je to tiež normálne. Nie každý deň je nedeľa. Spomeňte si, že vám programovali celý život, aby ste sa takto cítili. Že máme všetky pred sebou dlhú cestu, aby sme neurčovali svoju hodnotu na základe toho, či má kamoška od vedľa plnšie pery a krajšiu pleť. Aby sme pracovali na tom, že naše deti budú vyrastať slobodnejšie, s menšími komplexami a menšími nárokmi. Lebo neviem ako vy, ale ja cítim každý deň guľu na nohe, a bola by som veľmi rada, keby ju moja dcéra už nosiť nemusela.