Poďme si trošku zaspomínať.

Píše sa rok 1997 a svetovým éterom sa ozýva dychčiaca patnásťročná dievčina, ktorá spieva “hit me baby, one more time” Americká fráza, ktorá chcela povedať, ešte raz mi cinkni, bola ale tak kontroverzná a viacvýznamová, že ju producenti skrátili na “baby, one more time” a dievčina sa hneď prvým singlom dostala na čelo amerických hitparád. Fenomén Britney Spears bol na svete.

Fenomén Britney Spears 

Ešte raz si pripomeňme, že to dievča malo pätnásť rokov… Nasledoval jeden hit za druhým….všetky veľmi úspešné a Britney bola v klipoch vždy tak sexy, že nikoho netrápilo, že ledva skončila základnú školu. Či sa vlnila v červenom latexovom overale, alebo s hadom na pleciach.

Pamätám si na, asi jedinú pesničku, ktorá nebola o vzťahu, ale o dospievaní…Britney v nej spievala o tom, že už nie je dieťa, ale ešte nie je ani žena. Na podkreslenie tohto faktu ju postavili na nejaký kopec, dali jej podprsenku a rifle tak nizke, že bolo pekne vidieť, že ženou ešte naozaj nie je….prečo to takto prehnane vykresľujem?

Pretože sa mi zdá, že máme všetci veľmi krátku pamäť. To dievča celý svet sexualizoval od pätnástich rokov, ona sama tomu evidentne nerozumela a celá táto mašinéria ju zvalcovala.

Dodnes sa nájdu ľudia, ktorí sa budú baviť na tom, ako si, podľa nich zfetovaná Britney, holí hlavu a prikyvujú…asi bolo treba zasiahnuť. Predstavte si, ako matka, hoc rocková matka, ale stále matka…niekto sa vám vyhráža, že vám vezme deti….prečo by to mal robiť? Vy svoje deti milujete a ste dobrá matka….ha, ale oni vám pripomenú časy, keď ste si zafajčili trávu, možno skúsili viac a pripomenú aj fakt, že z vlasov sa to dá zistiť.

Predstavte si teraz, ako žena, aký silný musel byť jej strach a zúfalstvo, keď vbehla do prvého kaderníctva a oholila si hlavu…..ok, vieme, že Britney svoj boj o deti aj svojprávnosť prehrala a celých trinásť rokov žila v podmienkach, ktoré sa dajú nazvať iba “biele otroctvo”.

Zarábala peniaze všetkým naokolo, keď poslúchala, dovolili jej stretnúť sa s deťmi, keď vystrkovala rožky, šup ju na líthium….trinásť rokov. Dokonca mala proti vlastnej vôli vložené vnútromaternicové teliesko, aby si nedovolila otehotnieť a mohla robiť….

Pri mojej chorobe mám s líthiom malú skúsenosť. A ďakujem bohu za to, že len malú a existujú iné lieky, ktoré sú oveľa menej paralyzujúce. Lebo to líthium je, neviete, či je deň, či noc, neviete, čo je skutočné a čo sa vám sníva…viem si predstaviť, že keby to do mňa niekto napumpoval zakaždým, keď si dovolím ozvať sa, prestanem sa ozývať…pokojne aj na trinásť rokov.

Fotografie Britney na instagrame

Ale to už je všetko minulosť. Britney nakoniec našla silu a správneho sudcu a vyhrala, deti sú už tak odcudzené, že sa jej možno nikdy nepodarí ich získať späť, ale má slobodu…netají sa tým, že po tom, čo zažila nechce nikdy viac pracovať a “šokuje” svet svojimi polonahými tanečnými videami a fotkami na IG.

A už je zase problém…TMZ (americký bulvár) na margo jej fotiek vyhlásil, že by ju mali znova zbaviť svojprávnosti….a rozpútala sa ďalšia debata o Britney bez Britney…

Pokiaľ by polonahé či nahé fotky na sociálnych médiách mali byť dôvodom na odobratie svojprávnosti, málokto z nás by ju ešte mal. Ruku na srdce, koľko fotiek v plavkách tam máme?!

Nemôžem sa zbaviť trpkého pocitu, že Britney za svoj americký sen zaplatila privysokú cenu. Z dievčatka, ktoré bolo sex symbolom hudobného priemyslu od svojich pätnástich rokov sa stala žena, ktorú dnes za každý prejav sexuality posielajú do blázinca….až z toho mám trochu pocit, že je to také premrštené zrkadlo toho, čo sa nám ženám, bohužiaľ, stále stáva.

Kým sme dobré, poslušné dievčatká, ktoré sem-tam prekusnú sexuálnu narážku, ktorej ani nemajú šancu rozumieť, je všetko v poriadku…ale pánboh chráň, keď sa tomu vzoprieme a nechceme sa nechať oblápať na rodinných stretnutiach. To už nás mama zle vychovala, lebo sme drzé.

A keď sa po štyridsiatke rozhodneme, že už toho máme plné brejle a žijeme si tak, ako chceme my…patríme do blázinca, alebo sme sa len tak trochu zbláznili a neuvedomuje si svoj vek a vôbec, nepatrí sa to…

Neviem ako vy, ale ja nechcem, aby moja budúca vnučka vyrastala vo svete, kde je žena braná ako produkt a bude sa jej diktovať, čo má v akom veku právo robiť a čo nie! Ja už celkovo nechcem svet, kde bude muž odfotený v plavkách “mužom v plavkách” a žena v plavkách je buď vychudnutá, umelá, tučná, veľmi sa kontroluje, alebo sa úplne zanedbáva….alebo má “len” celulitídu…

Mali by sme si možno trošku viac dávať pozor aj na to, ako o sebe hovoríme my samé a vo vlastných radoch…konieckoncov, aj ten príbeh Britney by nám všetkým ešte 10-15 rokov dozadu prišiel úplne nepredstaviteľný a nemožný.

Budme k sebe láskavejšie a nezabúdajme, každ má svoj príbeh a nie vždy ho poznáme…na to si treba spomenúť zakaždým, keď máme chuť ukázať prstom…