Minulý týždeň sa konalo verejné vypočutie, ktoré iniciovala samotná speváčka Britney Spearsová. Tá vo svojom 23 minút trvajúcom monológu povedala veci, z ktorých behá mráz po chrbte.  Prstom ukázala na svojho súdneho opatrovníka, ktorým je jej otec James Spears. Samú seba nazvala novodobou otrokyňou a kalifornskú sudkyňu teraz žiada, aby ukončila jej 13 rokov trvajúce opatrovníctvo.  

Ako sa to celé začalo? Písal sa rok 2007 a po rozvode súd rozhodol, že dvaja synovia speváčky, ktorých mala s Kevinom Federlineom, budú vyrastať s ich otcom. Neprihliadal ani na fakt, že mali len dva a jeden rok. Speváčka to nezvládla a nervovo sa zrútila. Priamo pred očami verejnosti si oholila hlavu a na fotografov zaútočila dáždnikom.

Prečítajte si

Zúfalá speváčka skončila v psychiatrickej liečebni. Súd napokon v roku 2008 rozhodol, že nemôže byť zodpovedná za seba a ani za svoj majetok a ako jej opatrovníka určil jej otca. Malo ísť o dočasné riešenie, kým sa speváčka „nedá dokopy“.

Britney nesmie otehotnieť

Toto dočasné riešenie však už trvá 13 rokov a Britney dochádza trpezlivosť. „Chcem späť svoj život,“ povedala minulý týždeň cez telefón sudkyni. Podľa jej slov jej otec a manažérsky tím rozhodujú úplne o všetkom. Najšokujúcejšie však je to, že speváčke zakázali vydať sa za svojho priateľa, ktorým je už niekoľko rokov osobný tréner Sam Asghari.

Zakázali jej tiež, aby otehotnela a nútia ju mať v tele zavedené vnútromaternicové teliesko, ktoré zabraňuje počatiu. Britney pritom veľmi túžila po ďalšom dieťatku. „Toto tútorstvo mi robí viac škody, ako úžitku. Povedali mi, že sa nesmiem vydať a ani mať dieťa,“ citovali svetové médiá speváčku.

Sťažovala sa aj na to, že nerozhoduje ani o svojich lekárskych vyšetreniach a liekoch. Podľa jej vyjadrení ju nútili užívať veľmi silné utlmujúce lieky, ktoré sa inak používajú pri bipolárnych poruchách. Medikamenty jej vyvolávali pocity opitosti a nebola schopná normálnej komunikácie.

V roku 2018 ju jej tím donútil, aby išla na turné. Tvrdí, že ak by odmietla, jej vlastní by ju zažalovali. „Bolo to veľmi hrozivé a strašidelné,“ opísala. A keď odmietla do choreografie zaradiť jeden tanečný krok, nariadili jej ďalšie psychiatrické liečenie.  

„Pripomína mi to otroctvo, keď nútite ľudí, aby robili prácu proti svojej vôli, vezmete im všetok majetok, kreditky, peniaze, telefón, pas a umiestnite ich niekam, kde s nimi žijú ďalší ľudia. So mnou tam žili sestry a ochranka 24 hodín denne, kuchár mi nosil jedlo. Sledovali ma každý deň, ako sa prezliekam, ráno, na obed aj večer, nemala som žiadne súkromie, nemohla som ani len zavrieť dvere...,“ opisovala hudobná hviezda.

Britney otcovi platí

O tom, že Britney naozaj nemá kontrolu nad svojimi peniazmi, sú jasné dôkazy. A existuje podozrenie, že jej situáciu mnohí zneužívajú na vlastné obohatenia. Ako zistil americký denník The New York Times, od otca dostáva vreckové dvetisíc dolárov na týždeň. James Spears si však ako tútor vypláca plat 16-tisíc dolárov mesačne. K tomu treba ešte pripočítať podiely za rôzne zmluvy a dohody, ktoré uzatvoril v mene svojej dcéry.

„Môj otec zbožňoval kontrolu, ktorou ubližoval svojej vlastnej dcére, a to na 100-tisíc percent. Miloval to,“  povedala Spearsová. Tá tvrdí, že jej dokonca hrozil trestami, ak neuposlúchne jeho príkazy.

A čo na to samotný obviňovaný tútor?  „Je mu ľúto, že vidí svoju dcéru trpieť a aj to, že má toľko bolesti. Pán Spears miluje svoju dcéru a veľmi mu chýba,“ povedal novinárom jeho právnik.

Nešťastná speváčka sa k celej veci vrátila aj na svojich sociálnych sieťach, kde sa fanúšikom ospravedlnila. „Klamala som a hovorila celému svetu, že som v poriadku a som šťastná. Myslela som si, že ak to poviem, možno by som mohla byť šťastná, pretože som to popierala. Bola som v šoku. Mám z toho traumu,“  napísala.

„Ale teraz hovorím pravdu, OK? Nie som šťastná. Nemôžem spať. Som taká nahnevaná, že je to až šialené. A som v depresii. Plačem každý deň," pokračovala.

A čo si Britney vlastne praje? „Zaslúžim si mať život. Chcem si ísť dať spraviť nechty, ísť ku kamarátke, čo žije osem minút odo mňa, voziť sa s priateľom v jeho aute,“ dodala.

Timberlake: Má právo rozhodovať o svojom tele

Ako to celé skončí, to zatiaľ nie je jasné. Súdne pojednávanie sa v ten deň skončilo bez jasnejšieho záveru. Sudkyňa speváčke odporučila, aby podala formálnu žiadosť o ukončenie tútorstva.  

Americká televízia NBC už oslovila niekoľko odborníkov na opatrovníctvo, aby predpovedali, čo speváčku zrejme čaká. „Je veľmi neobvyklé ukončiť tútorstvo práve preto, že sa ľudia v tomto právnom stave nezlepšujú," uviedla pre NBC právna analytička Lisa Greenová. „Aj keď by si Britney želala, aby sudca mávol čarovným prútikom a ukončil to, stane sa len to, že sa začne úplne nové konanie," dodala.

Podľa právničky Tamary Arminakovej je najpravdepodobnejším scenárom to, že opatrovníctvo ostane, aj keď v ňom už zrejme nebude figurovať jej otec a podmienky sa možno zmiernia.

Za Britney sa už postavili milióny jej fanúšikov, ktorí sa spojili do hnutia #FreeBritney, teda osloboďteBritney.

Ozvalo sa aj niekoľko celebrít. Azda najviac spomedzi nich vytŕča spevák Justin Timberlake, ktorý pred dávnymi rokmi so speváčkou chodil. „Bez ohľadu na našu minulosť, dobrú aj zlú, a bez ohľadu na to, ako dávno to bolo ... to, čo sa s ňou deje, jednoducho nie je v poriadku. Žiadna žena by nikdy nemala byť obmedzovaná v rozhodovaní o svojom vlastnom tele,“ vyhlásil.