Kampaň Zastavme násilie na ženách 2021 sa začína 25. novembra, kedy si pripomíname Symbolickou oranžovou farbou budú večer 25.11.2021 osvetlené tieto budovy: Prezidentský palác sa dnes rozsvieti na oranžovo, aby podporil kampaň Zastavme násilie na ženách 2021. Prezidentka Zuzana Čaputová sa téme násilia na ženách venuje dlhodobo a zdôrazňuje dôležitosť špecializovaných služieb dostupných pre ženy a deti zažívajúce násilie.

Násilie na ženách: Budovy budú oranžové

Pripoja sa k nemu aj ďalšie inštitúcie. Oranžový bude aj Primaciálny palác, Klarisky, Palugyaov palác, nová budova Slovenského národného divadlo ako aj budova Holandskej ambasády a Kultúrny inštitút Rakúskeho veľvyslanectva. Urobia tak v deň, keď si pripomíname Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách a kampaň trvá do 10.decembra, keď je Medzinárodným dňom ľudských práv.  

Prečítajte si

Bol to slušný človek, len trochu žiarlivý, hovorí žena, ktorá zažila domáce násilie

Počas týchto 16 dní aktivizmu proti rodovo podmienému násiliu vyjadrujú mimovládne organizácie, verejné a štátne inštitúcie ako aj osobnosti kultúrneho, spoločenského a politického života vyjadrujú jednoznačné odmietnutie všetkých foriem násilia, ktoré zažívajú dievčatá a ženy na celom svete.

OSN: Zafarbime svet na oranžovo

Organizácia Spojených národov si za farbu kampane zvolila oranžovú farbu, ktorá má symbolizovať svetlejšiu budúcnosť pre ženy a dievčatá, ktoré zažili násilie. Zároveň ňou upozorňuje, že násilie na ženách a dievčatách je jedným z najrozšírenejších prípadov porušovania ľudských práv na svete a ohrozuje slobodu, bezpečie a dôstojnosť miliónov dievčat a žien.

Slogan tohtoročnej kampane je Orange the world: End violence against women now!/ Zafarbime svet na oranžovo: Zastavme násilie na ženách hneď teraz! V náročnom roku boja s pandémiou COVID-19 sa KMC podarilo získať väčšiu podporu inštitúcií, organizácií, ako aj osobností kultúrneho a verejného života. Najmä v Bratislave zobrali tento rok výzvu OSN vážne a viaceré inštitúcie podporia výzvu kampane osvetlením významných budov.