Kampaň Zastavme násilie na ženách 2021 sa začína 25. novembra, kedy si pripomíname Symbolickou oranžovou farbou budú večer 25.11.2021 osvetlené tieto budovy: Prezidentský palác sa dnes rozsvieti na oranžovo, aby podporil kampaň Zastavme násilie na ženách 2021. Prezidentka Zuzana Čaputová sa téme násilia na ženách venuje dlhodobo a zdôrazňuje dôležitosť špecializovaných služieb dostupných pre ženy a deti zažívajúce násilie.

Násilie na ženách: Budovy budú oranžové

Pripoja sa k nemu aj ďalšie inštitúcie. Oranžový bude aj Primaciálny palác, Klarisky, Palugyaov palác, nová budova Slovenského národného divadlo ako aj budova Holandskej ambasády a Kultúrny inštitút Rakúskeho veľvyslanectva. Urobia tak v deň, keď si pripomíname Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách a kampaň trvá do 10.decembra, keď je Medzinárodným dňom ľudských práv.  

Prečítajte si

Počas týchto 16 dní aktivizmu proti rodovo podmienému násiliu vyjadrujú mimovládne organizácie, verejné a štátne inštitúcie ako aj osobnosti kultúrneho, spoločenského a politického života vyjadrujú jednoznačné odmietnutie všetkých foriem násilia, ktoré zažívajú dievčatá a ženy na celom svete.

OSN: Zafarbime svet na oranžovo

Organizácia Spojených národov si za farbu kampane zvolila oranžovú farbu, ktorá má symbolizovať svetlejšiu budúcnosť pre ženy a dievčatá, ktoré zažili násilie. Zároveň ňou upozorňuje, že násilie na ženách a dievčatách je jedným z najrozšírenejších prípadov porušovania ľudských práv na svete a ohrozuje slobodu, bezpečie a dôstojnosť miliónov dievčat a žien.

Slogan tohtoročnej kampane je Orange the world: End violence against women now!/ Zafarbime svet na oranžovo: Zastavme násilie na ženách hneď teraz! V náročnom roku boja s pandémiou COVID-19 sa KMC podarilo získať väčšiu podporu inštitúcií, organizácií, ako aj osobností kultúrneho a verejného života. Najmä v Bratislave zobrali tento rok výzvu OSN vážne a viaceré inštitúcie podporia výzvu kampane osvetlením významných budov.